Nelegalno izdavanje stanova košta državu više desetina miliona eura i narušava tržišnu konkurenciju
Cijena zakupa "stana na dan" u Podgorici kreće od 30 eura pa na više. Prema procjenama, mjesečna zarada od izdavanja može doseći i 700 eura, ali većina tog novca ostaje van poreskog sistema
Iako tačne statistike još nisu dostupne, prema procjenama ekonomskih analitičara, crnogorska ekonomija gubi između 20 i 30 miliona eura godišnje zbog nelegalnog izdavanja stanova.
"Neformalna ekonomija u Crnoj Gori zauzima čak 20,6 odsto bruto domaćeg proizvoda, što predstavlja gubitak od više od milijardu eura godišnje", kazao je u "Bojama jutra" na TV Vijesti ekonomski analitičar Mirza Mulešković.
Cijena zakupa "stana na dan" u Podgorici kreće od 30 eura pa na više. Prema procjenama, mjesečna zarada od izdavanja može doseći i 700 eura, ali većina tog novca ostaje van poreskog sistema.
"Jedan od najvećih izazova u rješavanju ovog problema predstavlja nemogućnost Poreske uprave da direktno interveniše u privatnim prostorima. Zakon ne omogućava inspektorima pristup privatnim stanovima bez posebnih sudskih dozvola, što dodatno otežava sprovođenje kontrole. Adekvatne izmjene zakona su nužne kako bi inspekcije mogle djelovati efikasnije i sveobuhvatnije,“ istakao je Adnan Duković, poreski inspektor koji je najavio rješavanje problema 2026. godine kada bi država konačno mogla da uspostavi zakonski okvir i procedure koje bi omogućile suzbijanje sive ekonomije u sektoru nekretnina.
Pored fiskalnih gubitaka, neformalno izdavanje stanova narušava tržišnu konkurenciju i ugrožava poslovanje registrovanih agencija.
"Nelojalna konkurencija smanjuje mogućnosti rasta i razvoja tržišta, a bez adekvatne kontrole, mnogi vlasnici stanova će i dalje izbjegavati prijavljivanje svojih gostiju i plaćanje poreza“, kazao je Ilija Kaluđerović, iz jedne od vodećih agencija za izdavanje stanova.
( Mileva Žurić )