Milatović: Građani žele pravovremenu, a ne zakašnjelu pravdu

Predsjednik Crne Gore je kazao da nedovoljnu brzinu u rješavanju pojedinih predmeta, posebno onih za koje postoji visok stepen zainteresovanosti javnosti, smatra ključnim izazovom kada je u pitanju djelovanje Ustavnog suda

5931 pregleda6 komentar(a)
Jakov Milatović, Foto: Kancelarija predsjednika za odnose sa javnošću

Nedovoljna brzina u rješavanju pojedinih predmeta, ključni je izazov u radu Ustavnog suda, ocijenio je crnogorski predsjednik Jakov Milatović dodajući da građani Crne Gore žele pravovremenu, a ne zakašnjelu pravdu.

Milatović je, na konferenciji povodom 60 godina postojanja Ustavnog suda, istakao da je u razdoblju od šest decenija, ustavno sudstvo u Crnoj Gori prolazilo kroz različite izazove.

“Očekivanje od Ustavnog suda uvijek ostajalo isto – da bude vrhovni garant očuvanja ustavno-pravnog poretka”, rekao je Milatović.

On je kazao da nedovoljnu brzinu u rješavanju pojedinih predmeta, posebno onih za koje postoji visok stepen zainteresovanosti javnosti, smatra ključnim izazovom kada je u pitanju djelovanje Ustavnog suda.

"Takvo stanje, po mom mišljenju uzrokovano je razlozima konstantnih problema sa kompletiranjem sastava suda, nedovoljnim kadrovskim kapacitetima suda u pojedinim savjetničkim segmentima rada, ali i legislativom koju treba dodatno unaprijediti”, kazao je Milatović.

On je poručio da građani Crne Gore žele pravovremenu, a ne zakašnjelu pravdu, posebno u dijelu zaštite svojih Ustavom garantovanih prava, ali i djelotvornu zaštitu u slučajevima kada prethodni institucionalni mehanizmi zaštite zataje.

“Djelovanje Ustavnog suda, u tom smislu, posljednja je brana samovolji i bezakonju”, rekao je Milatović.

Prema njegovim riječima, ako ta brana nije dovoljno čvrsta i postojana, država gubi autoritet u odnosu na sopstvene građane, koji su prinuđeni da zaštitu svojih prava zatraže van granica Crne Gore, obraćajući se Evropskom sudu za ljudska prava (ESLJP) u Strazburu.

“Zato je pravo pitanje za sve nosioce vlasti u zemlji na koji način mogu doprinijeti da rad Ustavnog suda bude efikasniji, istovremeno ne zadirući u njegovu samostalnost i integritet”, naveo je Milatović.

On je istakao da je potrebno osigurati efikasnu popunu svih sudijskih mjesta najboljim kadrovima, dodajući da je to važan zadatak Skupštine, ali i predsjednika države, kad god se za to steknu zakonski uslovi.

“Nedopustivo je da, kao do sada, imamo značajne vremenske periode u kojima je sastav Ustavnog suda nepotpun i zbog čega je u mnogim situacijama nemoguće doći do potrebne većine za donošenje odluka”, smatra Milatović.

On je naveo da će u skorijoj budućnosti biti u prilici da predloži dvoje novih sudija Ustavnog suda.

“I tu priliku ću iskoristiti da dodatno dođemo do personalnih rješenja čiji će izbor biti zasnovan isključivo na stručnim referencama i dostignućima”, dodao je predsjednik Milatović.

foto: Kancelarija predsjednika za odnose sa javnošću

On je naglasio da funkcija sudije Ustavnog suda predstavlja vrhunac pravne struke, jer je, kako je naveo, sudijama povjereno da u ime građana čuvaju i štitite Ustav, kao najviši pravni akt države.

“Istovremeno, ta funkcija podrazumijeva da u svim situacijama, koliko god bile složene i osjetljive, pri donošenju odluka budete vođeni isključivo Ustavom i zakonom”, rekao je Milatović.

On je kazao da sudije Ustavnog suda, promovišući u svom radu integritet i odgovornost treba da budu primjer za sve nosioce pravosudnih funkcija na koji način treba štititi ustavni poredak i zakone naše države.

“Ustavni sud čuva ideju slobodne i demokratske države, jer nema slobode i demokratije bez vladavine prava i pravne sigurnosti. Zato je vaša odgovornost za očuvanje demokratske države i veća i značajnija”, poručio je Milatović.

On je kazao da je uvjeren da će sudije Ustavnog suda, u vremenu koje predstoji, dati značajan doprinos jačanju vladavine prava.

Predsjednica Ustavnog suda Snežana Armenko rekla je da je uprkos političkim i društvenim promjenama kroz vrijeme, funkcija Ustavnog suda ostala ista – da štiti ustavni poredak i da Pravda bude dostupna svima.

“Ta uloga u društvu vođena je ključnom misijom Ustavnog suda- da uvijek bude I ostane čuvar temeljnih vrijednosti - sloboda, ljudskih prava, pravde i jednakosti pred zakonom”, rekla je Armenko.

Ona je navela da Ustavni sud ima poseban značaj u očuvanju vladavine prava koja, kako je dodala, kao temelj svake demokratske države zahtijeva postojanje nezavisnih i snažnih institucija.

Armenko je rekla da je uloga koju nosi Ustavni sud u očuvanju pravnog poretka i temeljnog prava građana ima posebnu važnost u kontekstu evropskog puta Crne Gore.

“Kako napredujemo na našem putu ka Evropskoj uniji (EU), napredak u poljima vladavijne prava i zaštite ljudskih prava postaju neizostavni koraci”, rekla je Armenko.

Ona je poručila da je uvjerena da će kroz kontinuiranu posvećenost toj misji, Ustavno sud i dalje biti garant stabilnosti i demokratskog razvoja Crne Gore i da će pružiti čvrst temelj za napredak prema standardnim vrijednostiima EU.

Armenko je zahvalila svima koji podržavaju Ustavni sud u njegovoj misiji da djeluje nepristrasno u cilju zaštite ustavnosti i zakonitosti, ostvarivanju pravde i pravičnosti i jednakosti.

foto: Kancelarija predsjednika za odnose sa javnošću

“Vjerujem da će zakonodavna i izvršna vlast prepoznati važnost trenutka i obezbijediti nedostajuće uslove za nesmetano i dostojanstveno funkcionisanje Ustavnog suda u periodu koji slijedi”, navela je Armenko.

Ambasadorka Ujedinjenog kraljevstva (UK) u Crnoj Gori Don Meken rekla je da je saradnja Ambasade UK i Ustavnog suda fokusirana na dva cilja, prvi je unapređenje transparentnosti Ustavnog suda.

“Kada sudovi jasno komuniciraju svoje odluke to doprinosi povjerenju u sistem. Drugi aspekt je podrška evropskoj praksi za zaštitu ljudskih prava. To nije samo cilj nego i korak ka jačanju vladavine prava”, kazala je Meken.

Ona je dodala da Ustavni sud ima posebnu ulogu u tom procesu.

“UK ostaće vaš partner na putu jačanja vladavine prava”, zaključila je Meken.

Potpredsjednica ESLJP Ivana Jelić je, govoreći o demokratskom nazadovanju u Evropi, kazala da se to odnosi na limitiranje principa vladavine prava i njenog kardinalnog principa ograničavanja vlasti u funkciji zaštite ljudskih prava.

“Očuvanje vladavine prava je zadatak svih nas, tu imamo podijeljenju odgovornost. Nezavisno pravosuđe nije apstraktni ideal, ono je nezamjenljiva komponentna vladavine prava i demokratije”, rekla je Jelić.

Ona je kazala da je u posljednjih godinama zabilježen zabrinjavajući trend nazadovanja vladavine prava, čak i u nekim zemljama EU.

Jelić je rekla da je centralna karakteristika demokratskog nazadovanja slabljenje nezavisnosti pravosuđa.

“Ta prijetnja je ozbiljna jer demokratija ne može pravilno da funkcioniše bez vladavine prava”, dodala je Jelić.

Ona je rekla da je posljednih godina normativni uticaj vladavine prava u porastu, posebno u predmetima koji se bave nezavisnošću i nepristrasnošću pravosuđa.

Jelić je kazala da je ESLJP pokazao posvećenost saradnji sa nacionalnim sudovima.

“Želim da mudrost, znanje i poštenje vode Crnu Goru i Ustavni sud u godinama koje dolaze na zajedničkom putu sa cilje da postanemo sljedeća članica EU. Ispunjavanje pravnih standarda u zaštiti ljudskih prava, kao i puno poštovanje sudske prakse ESLJP, uključivanje nje u svakodnevni rad, put je ne samo u EU, već onome što je važnije – put ka pravdi”, zaključila je Jelić.

Konferenciju su organizovali Ustavni sud, AIRE centar i Amabasada UK u Crnoj Gori.