Lorkovski za "Vijesti": Za umanjenje ciljanih emisija, Crnoj Gori potrebni kvalitetni LULUCF podaci

"To je normalna procedura za sve države, da su ove emisije uvrštene u cilj ali to nije bio slučaj za Crnu Goru iz jednostavnog razloga - jer Crna Gora u vrijeme pregovora nije ponudila visoko kvalitetne podatke. Prvo moramo da vidimo da li imate podatke, na osnovu kojih bi mogli da djelujemo", kazao je direktor Energetske zajednice Artur Lorkovski

7346 pregleda2 komentar(a)
Lorkovski, Foto: Mirko Kotlaš

Još uvijek nemamo potvrdu da prikupljate kvalitetne podatke o smanjenju emisija ugljen dioksida uslijed djelovanja šuma, na osnovu čega bi mogli da usvojimo zahtjev koji je Crna Gora podnijela ka Energetskoj zajednici.

To je "Vijestima" kazao direktor Energetske zajednice Artur Lorkovski, tokom obilježavanja 20 godina Regulatorne agencija za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti (REGAGEN).

Ministar energetike Saša Mujović je u avgustu Lorkovskom uputio molbu, da se Crnoj Gori pomogne u ostvarivanju nacionalnih energetskih i klimatskih ciljeva do 2030. godine na održiv način. Crna Gora je tada obavezana da će udio obnovljivih izvora energije u ukupnoj finalnoj potrošnji biti 50 odsto, kao i da će ukupna emisija gasova sa efektom staklene bašte iznositi 2.420 kilotona ugljen-dioksida (CO2).

Resor energetike je istakao je da je cilj teško dostižan i da bi podrazumijevao radikalne poteze, poput značajnog smanjenja broja radnih sati Termoelektrane Pljevlja, zamjene konvencionalnih automobila elektromobilima u iznosu od oko 50 odsto ili djelovanjem na neenergetski sektor - poljoprivredu.

Mujović je, zajedno sa ekspertima angažovanim na izradi Nacionalnog energetskog i klimatskog plana, utvrdio da jedino Crnoj Gori nije uračunato umanjenje emisija iz sektora LULUCF (Land Use, Land-Use Change and Forestry - smanjenje emisije CO2 uslijed djelovanja šuma) pri donošenju Odluke i definisanju ciljeva. Drugim riječima, za Crnu Goru važe znatno stroža pravila nego za ostale evropske zemlje.

Lorkovski je pojasnio da se zahtjev Ministarstva odnosio upravo na LULUCF, odnosno da se te mjere integrišu u kalkulacije emisija.

"To je normalna procedura za sve države, da su ove emisije uvrštene u cilj ali to nije bio slučaj za Crnu Goru iz jednostavnog razloga - jer Crna Gora u vrijeme pregovora nije ponudila visoko kvalitetne podatke za LULUCF sektor. I dalje nemamo potvrdu da država sakuplja kvalitetne podatke, na osnovu kojih bi mogli da idemo naprijed sa uvođenjem zahtjeva koji je Crna Gora podnijela. Prvo moramo da vidimo da li imate podatke, na osnovu kojih bi mogli da djelujemo", pojasnio je Lorkovski.

On je naveo da se u pismu navodi i da je podešavanje ciljeva za 2030. godinu, važno zbog energetske situacije u zemlji ali da prvo žele da vide Nacionalni energetski i klimatski plan, jer se u tom dokumentu pojašnjava kako će Crna Gora dostići cilj do 2030. godine.

"Ovaj cilj je sada pravno obavezujući za Crnu Goru, ali mi ne znamo kako ćete to da uradite, nemamo čak ni informacije da vi ne možete to da postignete, jer je ovaj dokument još uvijek u pripremi. Da bi išli ka naprijed, potrebno je da vidimo taj plan, kako bi razumjeli koje su opcije za smanjenje emisija, postoje li drugi scenariji kako bi se one smanjile. Želimo da vidimo sve te podatke, i LULUCF i scenarije, kako bi se diskusija nastavila", istakao je on i naglasio da pokušavaju da razumiju da li Crna Gora posjeduje kvalitetne podatke za LULUCF, kao i koja je strategija u planu.

Rezultati REGAGEN-a brojni

Lorkovski je istakao da putovanje REGAGEN-a traje već 20 godina i da vjeruje da je budućnost veoma svijetla za Crnu Goru.

"Brojni su rezultati a uspjeli ste da sarađujete sa zemljama regiona i svi smo svjesni tih uspjeha. Vaše tržište struje je već dobilo poziv Evropske unije, iako još nije članica. Za to će trebati još jača regulacija a posebno je važna nezavisnost REGAGEN-a. Agencija je postala sudija na tržištu, pa djelujete kroz regulaciju i imate autoritet. Teško je za sudiju da ga vole, ali nadam se da ćete pobijediti u ulasku u Evropsku uniju i pridruživanju Evropskom tržištu", istakao je Lorkovski.

Ministar energetike Saša Mujović je naveo da je REGAGEN katalizator procesa u Crnoj Gori, da je njenim osnivanjem nastupilo novo vrijeme i da je vijesnik promjene u elektroenergetskom sistemu.

Mujovićfoto: Mirko Kotlaš

"Danas nam je veliki zamajac na putu povezivanja tržišta sa evropskim", istakao je on.

Predsjednik Odbora REGAGEN-a Branislav Prelević je naveo da objavljena monografija sabira sve važne činjenice iz ovog sektora, te da su saradnja sa Ministarstvom i Energetskom zajednicom bili ključni.

Prelevićfoto: Mirko Kotlaš

"Od rezultata više mi znači radna etika i korporativna kultura koju smo izgradili. Trudili smo se da monografija održava naš identitet", kazao je Prelević.

Prvi član Odbora REGAGENA Branko Kotri je istakao da ta Agencija radi od 2003. godine i da se pozicionirala kao institucija, bez koje se ne može zamisliti funkcionisanje ovog sektora.

Kotrifoto: Mirko Kotlaš

"Obimne i složene poslove je od početka realizovalo 58 zaposlenih, od čega su danas trećina magistri. Ostvareni su brojni rezultati a posebno, usklađena je cijena struje iz domaćih izvora sa tržišnom, razdvojene su prenosna i distributivna djelatnost, obezbjeđeni su podsticaji za smanjenje gubitaka u prenosu i za investicije u ova dva sistema", dodao je Kotri i istakao da su rješavali brojne krize.