Grupa advokata: Sud u Strazburu nije ni razmatrao da li su podaci sa kriptovane aplikacije pravno valjani dokazi ili ne

"Zaključak objavljen u medijima da se valjanost dokaza u vezi sa kriptovanim aplikacijama ne može ispitivati zbog principa međusobnog povjerenja i da je to zaključak Suda u Strazburu je jednostavno neistinit"

5674 pregleda11 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Nekoliko advokata reagovalo je na tekst "Kriptovana aplikacija dokaz za sud u Strazburu" objavljen juče u Vijestima, a u istom tekstu reaguju i na izjavu ministra pravde Bojana Božovića koju Vijesti nijesu objavile.

Reagovanje koje su potpisali advokati Dragoljub Đukanović, Bojana Franović Kovačević, Danilo Mićović, Marko Radović, Miloš Vuksanović, Dalibor Kavarić, Zdravko Begović, Milan Kovačević i Stefan Jovanović, Vijesti prenose integralno:

"Radi istinitog izvještavanja javnosti, ne možemo a da ne reagujemo na poslednji grub i neprimjeren pritisak na specijalno odjeljenje vijeća Višeg suda u Podgorici, kao i na drugostepeno odjeljenje Apelacionog suda Crne Gore, na način što se u medijima plasirala lažna vijest da je Sud u Strazburu odlučio da se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljeni podaci sa kriptovanih aplikacija, koju lažnu vijest je dalje u gostovanju u emisiji Ministar pravde dodatno plasirao objašnjavajući da se radi o sličnom postupku kao što su sky postupci i da ne želi da vrši pritisak na sudove, ali da on ne može prećutati tako bitnu činjenicu.

Upravo je na ovaj način izvršen pritisak. Sud u Strazburu je dana 17.10.2024.godine donio odluku, a ne presudu, kojom odbacuje predstavke aplikanata, britanskih državljana, protiv Francuske, kao neprihvatljive iz razloga što nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje iste u meritumu, tačnije jer aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim se pred nadležnim organima Francuske može osporavati validnost prikupljenih dokaza. Dakle, predstavka je odbačena iz razloga što nije izjavljeno pravno sredstvo kojim se osporava validnost dokaza.

Zaključak objavljen u medijima da se valjanost dokaza u vezi sa kriptovanim aplikacijama ne može ispitivati zbog principa međusobnog povjerenja i da je to zaključak Suda u Strazburu je jednostavno neistinit. Sud u Strazburu je odbacio predstavku i nije ni razmatrao da li su podaci sa kriptovane aplikacije pravno valjani dokazi ili ne!

Pojašnjenja radi, u konkretnom predmetu u pitanju je aplikacija enchro chat koja, u pravcu argumentacije koja se tiče autentičnosti i načina prikupljanja materijala, nije uporediva sa aplikacijom sky ecc. Podaci sa Enchro chata su, prema podacima iz same odluke Suda u Strazburu, naknadno skinuti sa servera u Francuskoj, dok su u slučaju sky ecc aplikacije podaci „hvatani“ u realnom vremenu. Radi se o potpuno drugačijim metodama i upravo zbog toga ne postoji ni jedan krivični predmet na teritoriji Ujedinjenog Kraljevstva u vezi sa sky ecc aplikacijom iz prostog razloga što prema nacionalnom pravu UK nije moguće iz druge države u realnom vremenu pratiti i prisluškivati državljane UK na njenoj teritoriji.

UK je odbila da vodi krivične postupke u vezi sa sky ecc aplikacijom jer ti podaci nisu pribavljeni u skladu sa nacionalnim pravom. Zašto to nije tema za Ministra pravde i nacionalne sudove treba svi da se zapitamo? Dalje, podaci sa enchro chata su pribavljeni kroz sistem Evropskog istražnog naloga na način što je Francuska u skladu sa relevantnom EU Direktivom obavijestila UK koje radnje planira da preduzme, na šta je UK pristala, sve u sklopu posebnog EINa. Ističemo da u okviru primjene EU Direktive o EINu postoji princip medjunarodnog povjerenja da bi bilo moguće sprovoditi zajedničke istrage. Međutim, ovaj princip ne spriječava lice na koje se mjera odnosi da osporava validnost dokaza pribavljenih u okviru EIN, kako se to lažno predstavilo u tekstu u Vijestima. U konačnom, aplikanti u predmetu Suda u Strazburu su se prvenstveno žalili na povredu člana 8 (pravo na privatnost) i u vezi sa tim i člana 6 (pravično suđenje) u vezi sa članom 13 (djelotvorni pravni lijek), što nisu argumenti na kojima odbrana u predmetima vezanim za sky ecc u Crnoj Gori zasniva tezu o pravnoj nevaljanosti tog materijala, pa je i u tom smislu napravljena namjerna zamjena teza sa ciljem da se izvrši pritisak na sudije koje ovih dana treba da donesu odluku u više predmeta ovim povodom.

Apelujemo na sve u crnogorskom pravosuđu da relevantne odluke i presude međunarodnih sudova pribavljaju preko svojih službi nadležnih za sudsku praksu, i da zaključke donose isključivo čitanjem izvornika tih odluka. Takođe apelujemo na sve medije u Crnoj Gori da prestanu sa širenjem lažnih vijesti i da, želeći da vjerujemo u njihovu dorbonamjernost, informacije prije objavljivanja provjere sa nadležnim stručnim službama ukoliko je i sama tema stručna i novinar nema potrebna znanja o istoj, kako ne bi došlo do širenja lažnih vijesti. Posebno naglašavamo da podržavamo novinare u njihovoj profesiji, naročito u vezi sa ovako važnim temama, ali podsjećamo da isti itekako imaju odgovornost u vezi sa obavljanjem svog posla i da je za ostvarivanje vladavine prava ključan doprinos upravo i medija koji svoje izvještavanje moraju da usklade sa najvišim profesionalnim i etičkim standardima.

Ministra pravde podsjećamo da je Ustavom Crne Gore vlast podijeljena na sudsku, izvršnu i zakonodavnu. Napominjemo i da je sudska vlast nezavisna te da mora biti zaštićena od nezakonitih uticaja i pritisaka i da je Ministar pravde prvi pozvan da svojim primjerom to i pokaže i na taj način obezbijedi poštovanje vladavine prava".

Odgovor novinarke Vijesti sjutra.