UŽIVO Foks njuz proglasio pobjedu Trampa na predsjedničkim izborima u SAD-u
U Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) se održani su predsjednički izbori, na kojima su kandidati - Kamala Haris iz Demokratske partije i Donald Tramp iz Republikanske partije. Za pobjedu je potrebno 270 elektorskih glasova. Rezultati anketa su pokazivali da su kandidati bili skoro izjednačeni. Potpredsjednički kandidat Kamale Haris je Tim Volc, a Donalda Trampa - Džej di Vens. Sva dešavanja pratite uživo na portalu Vijesti.
Američka televizija Foks njuz proglasila je Trampa za pobjednika u državi Ohajo koja nosi 17 elektorskih glasova.
Prema tom mediju, Tramp trenutno vodi 195:113 u elektorskim glasovima.
I televizija Si en en (CNN) proglasila je pobjedu Trampa u Vaojomingu, Južnoj Dakoti, Sjevernoj Dakoti i Teksasu.
Američka televizija Foks njuz proglasila je Haris za pobjednicu u državi Njujork koja nosi 28 i Koloradu koji nosi deset elektorskih glasova.
Taj medij navodi da je Tramp pobijedio u Teksasu koji nosi 40, Vajomingu koji nosi tri, Sjevernoj Dakoti koja nosi tri, Južnoj Dakoti koja nosi tri, Kanzasu koji nosi šest, Luizijani koja nosi osam elektorskih glasova, kao i da je osvojio četiri elektorska glasa iz Nebraske koja nosi ukupno pet.
Foks njuz navodi da Tramp trenutno vodi 178:113 u elektorskim glasovima.
Američka televizija Foks njuz proglasila je pobjedu Haris u državi Delaver koja nosi tri elektorska glasa.
Prema tom mediju Tramp sada ima 111, a Haris 75 elektorskih glasova.
Prema projekciji Glasa Amerike, Haris je pobijedila u državi Delaver koja nosi tri elektorska glasa.
Pogledajte fotografije tokom prebrojavanja glasova sa nekih glasačkih mjesta u SAD:
Prema projekcijama američkih televizija Foks njuz i Si en en (CNN), Tramp je pobijedio u državi Arkanzas koja nosi šest elektorskih glasova.
Prema Foks njuzu, Tramp trenutno ima 111, a Haris 72 elektorska glasa.
Zatvorena su biračka mjesta u Pensilvaniji, Delaveru, Kanzasu, Nju Hempširu, Teksasu, prenosi Foks njuz.
Republikanac Donald Tramp očekivano je pobijedio u još šest saveznih država na predsjedničkim izborima u SAD, a kandidatkinja demokrata Kamala Haris u još četiri, objavila je agencija Asošiejted pres.
Prema projekcijama te novinske agencije, Tramp je pobijedio i u saveznim državama Oklahoma, Tenesi, Alabama, Južna Karolina, Misisipi i Florida, dok je Haris odbranila Merilend, Roud Ajlend, Masačusets i Konektikat.
Tramp, bivši predsjednik SAD, prethodno je pobijedio u Kentakiju, Indijani i Zapadnoj Virdžiniji, a potpredsjednica SAD Haris u Vermontu.
Nijedan od tih rezultata ne predstavlja iznenađenje, pošto i Tramp i Haris imaju snažnu podršku u državama koje su osvojili.
(Beta)
Televizija Foks njuz je proglasila Donalda Trampa pobjednikom u državi Južnoj Karolini koja nosi devet, zatim Misisipiju koji nosi šest, Oklahomi koja nosi sedam, Alabami koja nosi devet, Tenesiju koji nosi 11, Floridi koja nosi 30 i Mizuriju koji nosi deset elektorskih glasova.
Taj medij je Kamalu Haris proglasio za pobjednicu izbora u Ilinoisu koji nosi 19, Nju Džerziju koji nosi 14, Merilendu koji nosi deset, Konektikatu koji nosi sedam, u Mejnu koji nosi četiri dobila je jedan, Masačusetsu koji nosi 11, Roud Ajlendu koji nosi četiri, Distrktu Kolumbiji koji nosi tri elektorska glasa.
Prethodno je objavljeno da je Tramp pobijedio u Kentakiju, Indijani i Zapadnoj Virdžiniji, a Haris u Vermontu.
Što se tiče broja elektorskih glasova, Tramp trenutno ima 105, a Haris 72, prema Foks njuzu.
Predsjednička kandidatkinja demokrata, potpredsjednica Kamala Haris izborne rezultate čeka na Univerzitetu Hauard u Vašingtonu, gdje je i sama studirala.
(Glas Amerike)
Republikanac Donald Tramp očekivano je pobijedio u saveznim državama Kentaki, Indijana i Zapadna Virdžinija na predsjedničkim izborima u SAD, a kandidatkinja demokrata Kamala Haris u Vermontu, objavila je agencija Asošiejted pres.
To su prve četiri savezne države za koje je američka novinska agencija objavila projekcije ishoda.
Kentaki, Indijana i Zapadna Virdžinija su tradicionalna republikanska uporišta, a Vermont je jedna od najliberalnijih država, naklonjena Demokratskoj stranci.
Pobjedom u Kentakiju, Indijani i Zapadnoj Virdžiniji, Tramp je "skupio" 23 elektorska glasa, a Haris tri pobjedom u Vermontu.
Za pobjedu na izborima potrebno je da kandidat osvoji 270 od 538 elektorskih glasova.
Glasači se ne opredjeljuju direktno za Haris (60) ili za Trampa (78), već biraju elektore, demokrate ili republikance, koji u decembru formalno biraju predsjednika (elektorski koledž). Taj čin je formalnost, zato što elektori u decembru gotovo bez izuzetka glasaju za kandidata koga su predstavljali na izborima - ove godine za Haris ili Trampa. Zbog toga je pobjednik izbora poznat čim se prebroje glasovi.
U svakoj od 50 saveznih država bira se onoliko elektora koliko ona ima članova u Kongresu SAD, dok Distrikt Kolumbija (glavni grad Vašington) daje tri člana elektorskog koledža. Kandidat koji pobijedi u jednoj saveznoj državi dobija sve njene elektore, osim u Mejnu i Nebraski.
Ishod je i prije izbora bio izvjestan u 43 savezne države i Distriktu Kolumbija. U fokusu je preostalih sedam "kolebljivih država" (swing states), među kojima su Pensilvanija (19 elektora), Mičigen (15), Viskonsin (10), Nevada (6), Džordžija (16), Sjeverna Karolina (16) i Arizona (11).
(Beta)
Televizija Foks njuz je proglasila Donalda Trampa pobjednikom u državi Zapadnoj Virdžiniji koja nosi četiri elektorska glasa.
I televizija CNN je navela da je prema njihovim projekcijama Tramp pobijedio u Zapadnoj Virdžiniji.
Tramp trenutno ima 23, a Haris tri elektorska glasa.
I agencija Rojters je prenijela da je Tramp odnio pobjedu u državama Kentaki i Indijana, a Haris u Vermontu.
U ovom trenutku na Floridi, Tramp ima oko 53 posto, a Haris oko 46 posto glasova, prenosi Foks njuz.
Prebrojano je oko 53 posto glasova.
Florida donosi 30 elektorskih glasova.
Televizija Foks njuz je proglasila Donalda Trampa pobjednikom u državama Indijana i Kentaki, dok je Haris proglašena pobjednicom u državi Vermont.
Prema tim podacima, Tramp je trenutno osvojio 19, a Haris tri elektorska glasa.
Televizija CNN je objavila da će prema njihovim projekcijama Tramp pobijediti i u Indijani i u Kentakiju, a Haris u Vermontu.
Indijana donosi 11, Kentaki osam, a Vermont tri elektorska glasa.
Kandidatkinja Demokratske stranke Kamala Haris provešće izbornu noć u Vašingtonu, dok će njen rival na predsjedničkim izborima u SAD, republikanac Donald Tramp, čekati rezultate u saveznoj državi Florida.
Haris, potpredsjednica SAD, čekaće rezultate na vašingtonskom Univerzitetu Hauard, na kojem je 1986. diplomirala ekonomiju i političke nauke.
Ispred zgrade Univerziteta Hauard večeras su se okupile pristalice Kamale Haris, koja će u slučaju pobjede postati prva žena, prva crnkinja i prva osoba azijskog porijekla na čelu SAD.
Tramp, predsjednik od 2017. do 2021. godine, večeraće na svom imanju Mar-a-Lago na Floridi s porodicom, prijateljima i donatorima među kojima je i milijarder Ilon Mask, i provešće sa njima narednih nekoliko sati, navodi Bi-bi-si (BBC).
On će kasnije tokom noći u Palm Biču otići u halu koju su republikanci odabrali za doček rezultata u izbornoj noći. Na tom mjestu je okačen veliki transparent "Tramp će to srediti", što je bio njegov čest slogan u kampanji.
Amerikanci biraju između Haris i Trampa na jednim od najneizvjesnijih predsjedničkih izbora u toj zemlji čiji bi ishod mogao da ima posljedice po američku demokratiju i veliki uticaj na svijet.
Najnovija istraživanja javnog mnjenja pokazala su da su kandidati gotovo izjednačeni, dok su vodeće svjetske kladionice neznatnu prednost davale Trampu.
Najmanje šestoro novinara odbijeno je za akreditacije za praćenje izbornog štaba Donalda Trampa na Floridi zbog njihovog izvještavanja o republikanskom predsjedničkom kandidatu.
Glas Amerike dobio je potvrdu da se radi o novinarima sajtova Aksios, Politiko i Pak. U slučaju Politika, tri reportera i jedan fotograf prvobitno su dobili odobrenje da prisustvuju događaju, ali su u utorak saznali da su im zahtjevi za akreditacije ipak odbijeni.
Osoba koja je upoznata sa ovim pitanjem rekla je za Glas Amerike da je odluka povezana sa izvještavanjem u Politika o bijelom nacionalisti koji je radio u Trampovoj kampanji u Pensilvaniji i kasnije je otpušten.
Iz Politika su odbili da komentarišu ovaj slučaj za Glas Amerike.
(Glas Amerike)
Pošto su SAD podijeljene na više vremenskih zona, izbori se u različitim državama završavaju u različito vrijeme.
U jedan sat poslije ponoći po centralnoevropskom vremenu završava se glasanje u šest država koje ukupno daju 60 elektora. To su Džordžija, Indijana, Kentaki, Južna Karolina, Vermont i Virdžinija.
Od ovih država jedino se Džordžija smatra ključnom državom za koju se ne zna za koga će glasati i koja bi mogla imati bitan uticaj na to ko će biti novi predsjednik SAD.
(Radio Slobodna Evropa)
Predsjednički kandidat republikanaca Donald Tramp je u utorak govorio o "glasinama" prema kojima glasanje u gradu Filadelfiji protiče uz "masovnu prevaru", za šta nije iznio dokaze, a vlasti su to demantovale.
( Ne.V., B.R., S.S. )