UŽIVO Tramp održao pobjednički govor: Ušli smo u istoriju, ovo će biti zlatno doba Amerike
U Sjedinjenim Američkim Državama održani predsjednički izbori, na kojima su kandidati bili Kamala Haris iz Demokratske partije i Donald Tramp iz Republikanske partije. Za pobjedu je potrebno 270 elektorskih glasova. Rezultati anketa su pokazivali da su kandidati bili skoro izjednačeni. Potpredsjednički kandidat Kamale Haris je Tim Volc, a Donalda Trampa - Džej Di Vens. Sva dešavanja pratite uživo na portalu Vijesti.
Republikanci će osvojiti većinu u američkom Senatu, prema projekcijama CNN-a, što će značajno promijeniti ravnotežu moći u Vašingtonu.
Iako rezultati nekoliko trka još nisu proglašeni, Republikanci trenutno imaju 51 mjesto u Senatu i preuzeće kontrolu pod vođstvom još neodabranog republikanskog lidera kada se novi Kongres sastane u januaru.
Televizija Foks njuz je objavila da je Kamala Haris pobijedila u Minesoti koja nosi 10 elektorskih glasova.
Prema Foks njuzu Kamala Haris sada ima 226 elektorskih glasova.
Džordžija prva država u kojoj je prije četiri godine pobijedio Džo Bajden, a sada Tramp.
U igri ostaju i dalje Arizona, Nevada, Pensilvanija, Minesota, Mičigen i Vinskonsin.
Za kandidatkinju demokrata Kamalu Haris jedini put do pobjede je da osvoji većinu glasova u takozvanom "plavom zidu" – Pensilvaniji, Mičigenu i Viskonsinu, gdje Tramp, prema pristiglim glasovima, ima prednost, prenosi RSE.
Televizija Foks njuz je objavila da je Donald Tramp pobijedio u Pensilvaniji koja nosi 19 elektorskih glasova.
To je i treća kolebljiva država koja je pripala Trampu nakon što je prethodno pobijedio u Sjevernoj Karolini i Džordžiji.
Prema Foks njuzu, Tramp sada ima 267 elektorskih glasova i nedostaje mu još tri za pobjedu.
Republikanac Donald Tramp je trenutno u prednosti nad kandidatkinjom demokrata Kamalom Haris u svim preostalim ključnim saveznim državama, a list Njujork tajms procjenjuje da on ima 93 odsto šanse za pobjedu na predsjedničkim izborima u SAD.
Od sedam ključnih, "kolebljivih" država u kojima je ishod neizvjestan, za Nevadu još nema podataka, a Tramp je pobijedio u Sjevernoj Karolini i u Džordžiji, a u ostalima vodi. Prema podacima agencije Asošiejted pres, Tramp ima prednost u sve tri države takozvanog "pojasa rđe" koje su mu 2016. donijele pobjedu na izborima - Pensilvaniji, Mičigenu i Viskonsinu, ali broj obrađenih glasova i razlika između kandidata ne dozvoljavaju proglašenje pobjednika.
(Beta, Ne.V.)
I televizija Foks njuz je objavila da je Tramp pobijedio u Džordžiji koja nosi 16 elektorskih glasova.
To je druga kolebljiva država koja je pripala Trampu nakon što je prethodno pobijedio u Sjevernoj Karolini.
Foks njuz navodi da Tramp sada ima 248, a Kamala Haris 216 elektorskih glasova.
Kamala Haris,potpredsjednica SAD i kandidatkinja demokrata za predsjednicu SAD neće se obraćati večeras po američkom odnosno jutros po srednjeevropskom vremenu.
Sedrik Ričmond, čovjek uz vrha njene kampanje je kako prenosi Si en en (CNN) rekao da će se ona obratiti sjutra po američkom vremenu.
"Još imamo glasova za prebrojavanje. Još uvijek imamo države u kojima još nijesu proglašeni rezultati", rekao je on.
Njegova najava dolazi nakon što CNN prognozirao da će bivši predsjednik SAD Donald Tramp pobijediti u dvije ključne države Sjevernoj Karolini i Džordžiji.
Ričmond je rekao da će nastaviti da se bore "kako bi se osiguralo da se svaki glas računa".
Televizija Si en en (CNN) objavila je da je Donald Tramp pobijedio i u Džordžiji koja nosi 16 elektorskih glasova.
To je druga kolebljiva država koja je pripala Trampu nakon što je prethodno pobijedio u Sjevernoj Karolini.
CNN navodi da Tramp sada ima 246 elektorskih glasova od 270 koliko je potrebno za pobjedu.
Kolebljive države, odnosno one u kojima je situacija neizvjesna su Džordžija, Sjeverna Karolina, Viskonsin, Pensilvanija, Nevada, Arizona i Mičigen. Sve ostale, prema anketama, ubjedljivo su naklonjene demokratama ili republikancima.
Agencija Rojters objavila je fotografije okupljenih pristalica Kamale Haris ispred Univerziteta Hauard u Vašingtonu:
Agencija Rojters objavila je fotografiju ispod koje je napisaala - Republikanski predsednički kandidat i povorka bivšeg predsjednika SAD Donalda Trampa stigla je u štab Trampove kampanje u Vest Palm Biču.
Uvjerenje u pobjedu u taboru Donalda Trampa raste zahvaljujući djelimičnim rezultatima glasanja na predsjedničkim izborima u SAD u utorak, ali još ništa nije odlučeno u njegovom duelu s Kamalom Haris za Bijelu kuću.
Raspoloženje je "pozitivno", rekao je za AFP jedan od najbližih savjetnika bivšeg predsjednika Džejson Miler.
(Beta)
Pogledajte fotografije iz Trampovog štaba u Palm Biču na Floridi:
Televizija Foks njuz proglasila je pobjedu Kamale Haris u državi Havaji koja nosi četiri elektorska glasa.
Prema Foks njuzu, Tramp trenutno vodi 232:216 u elektorskim glasovima.
Televizija Foks njuz proglasila je pobjedu Kamale Haris u Distriktu 2 koji nosi jedan elektorsli glas u državi Nebraski koja nosi ukupno pet elektorskih glasova.
Prema Foks njuzu, Tramp trenutno vodi 232:212 u elektorskim glasovima.
Televizija Foks njuz proglasila je pobjedu Kamale Haris u Virdžiniji koja nosi 13 elektorskih glasova.
Prema Foks njuzu, Tramp trenutno vodi 232:211 u elektorskim glasovima.
Televizija Foks njuz proglasila je pobjedu Donalda Trampa u Sjevernoj Karolini - jednoj od kolebljivih država koja nosi 16 elektorskih glasova.
Pobjedu Trampa u ovoj državi ranije je proglasila agencija Asošiejted pres (AP).
I Si en en navodi da je Tramp pobijedio u Sjevernoj Karolini.
Prema Foks njuzu, Tramp trenutno vodi 232:198 u elektorskim glasovima.
Agencija Asošiejted pres (AP) proglasila je pobjedu Donalda Trampa u Sjevernoj Karolini - jednoj od kolebljivih država koja nosi 16 elektorskih glasova.
AP navodi da je Kamala Haris pobijedila u državi Novi Meksiko koja nosi pet elektorskih glasova.
Pobjedu Haris u toj državi proglasila je i televizija Foks njuz.
Prema tom mediju, Tramp trenutno vodi 216:198 u elektorskim glasovima.
Prema navodima američke televizija Foks njuz u svim kolebljivim državama trenutno se vodi neizvjesna trka.
Iz nijedne od ovih država još uvijek nema konačnih rezultata.
Kolebljive države, odnosno one u kojima je situacija neizvjesna su Džordžija, Sjeverna Karolina, Viskonsin, Pensilvanija, Nevada, Arizona i Mičigen. Sve ostale, prema anketama, ubjedljivo su naklonjene demokratama ili republikancima.
Prema Foks njuzu, Tramp trenutno vodi 216:193 u elektorskim glasovima.
Televizija Si en en proglasila je pobjedu Kamale Haris u Oregonu koji nosi osam elektorskih glasova što je ranije učinila i televizija Foks njuz.
Republikanac Donald Tramp do sada je pobijedio u 22 od 50 saveznih država na predsjedničkim izborima u SAD, a kandidatkinja demokrata Kamala Haris u deset, objavila je agencija Asošiejted pres.
Prema projekcijama te novinske agencije, ali i drugih vodećih medija, u saveznim državama koje presudno utiču na ishod izbora trka je veoma tijesna, zbog čega niko još nije proglasio pobjednika u nekoj od njih.
Dosadašnjim pobjedama Tramp je obezbijedio 210 elektorskih glasova, a Haris 112. Za pobjedu na izborima potrebno je da kandidat osvoji 270 od 538 elektorskih glasova.
U fokusu izbora je sedam "kolebljivih država" (swing states), među kojima su Pensilvanija (19 elektora), Mičigen (15), Viskonsin (10), Nevada (6), Džordžija (16), Severna Karolina (16) i Arizona (11).
Ako Tramp pobijedi u Arizoni, Džordžiji i Sjevernoj Karolini, gdje važi za favorita, za povratak u Bijelu kuću potrebno mu je da osvoji samo jednu od tri ključne države Srednjeg Zapada (Pensilvanija, Mičigen, Viskonsin). Da bi postala predsjednica, Haris mora da pobijedi i u Pensilvaniji i u Mičigenu i u Viskonsinu ako ne napravi iznenađenje u nekoj od preostalih "kolebljivih država".
Prema projekcijama Asošiejted presa, bivši predsjednik Tramp pobijedio je u saveznim državama Teksas, Florida, Ohajo, Indijana, Tenesi, Kentaki, Južna Karolina, Misuri, Alabama, Luizijana, Ajova, Kanzas, Arkanzas, Oklahoma, Juta, Montana, Sjeverna Dakota, Južna Dakota, Nebraska, Vajoming, Misisipi i Zapadna Virdžinija.
Haris, potpredsjednica SAD, pobijedila je u Njujorku, Ilinoisu, Nju Džersiju, Masačusetsu, Koloradu, Merilendu, Konektikatu, Roud Ajlendu, Vermontu, Delaveru, i u Distriktu Kolumbija (glavni grad Vašington).
Nijedan od tih rezultata ne predstavlja iznenađenje, pošto i Tramp i Haris imaju snažnu podršku u državama koje su osvojili.
Teksas, Florida i Ohajo, ranije uglavnom "kolebljive države" koje su imale znatan uticaj na ishod izbora, ovaj put nemaju takav značaj jer je Tramp u sve tri bio ubjedljiv favorit.
Značaj Teksasa i Floride je u tome što su to države sa najvećim brojem stanovnika poslije Kalifornije. U Teksasu se bira 40 elektora, a na Floridi 30.
Ohajo se tradicionalno smatra značajnim jer su stanovnici te države Srednjeg Zapada glasali za pobjednika na svim predsjedničkim izborima od 1900. godine, osim u tri navrata - 1944, 1960. i 2020. godine.
Uz to, Ohajo ima i takoreći sudbonosan značaj za republikance pošto nijedan njihov kandidat za više od 150 godina postojanja stranke nije pobijedio na predsjedničkim izborima bez osvajanja te savezne države.
Glasači se nisu opredjeljivali direktno za Haris (60) ili za Trampa (78), već su birali elektore, demokrate ili republikance, koji u decembru formalno biraju predsjednika (elektorski koledž). Taj čin je formalnost, zato što elektori u decembru gotovo bez izuzetka glasaju za kandidata koga su predstavljali na izborima - ove godine za Haris ili Trampa. Zbog toga je pobjednik izbora poznat čim se prebroje glasovi.
U svakoj od 50 saveznih država bira se onoliko elektora koliko ona ima članova u Kongresu SAD, dok Distrikt Kolumbija daje tri člana elektorskog koledža. Kandidat koji pobijedi u jednoj saveznoj državi dobija sve njene elektore, osim u Mejnu i Nebraski.
(Beta)
( Ne.V., B.R., S.S. )