Izrazi koji opisuju fenomene na američkim izborima: Šta su "plavi pomak" i "crvena fatamorgana"?

Američka neprofitna organizacija "Protect Democracy" objašanjava ove pojmove

14525 pregleda0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Reuters

Izrazi "plavi pomak" i "crvena fatamorgana" opisuju trendove viđene tokom brojanja glasova, posebno u novijim izborima u SAD-u, zbog razlika u načinu i vremenu brojanja glasova.

Američka neprofitna organizacija "Protect Democracy" objašanjava ove pojmove.

Šta je Plavi Pomak?

Plavi pomak se događa kad se procenat glasova izbrojanih za demokratske kandidate povećava kako se više glasova obrađuje. Ovaj pomak može prouzrokovati da se razlika u rezultatima čini manjom ili čak preokrene, jer kasnije izbrojani glasovi obično favorizuju demokrate.

Ovaj fenomen je uglavnom posljedica:

  • Načina glasanja: Glasački listići sa izbornog dana (koji se često prvi broje) uglavnom su predati lično, dok se glasovi poslati poštom često broje kasnije i mogu stići nakon Izbornog dana u nekim državama.
  • Trenda među biračima: Demokratski birači češće glasaju putem pošte ili predaju uslovne glasačke listiće, koji zahtijevaju duže vrijeme za provjeru i brojanje. Republikanski birači, nasuprot tome, istorijski češće glasaju lično na Izborni dan.

Šta je Crvena Fatamorgana?

Crvena fatamorgana opisuje privid u kojem republikanski kandidati izgledaju kao da vode na izbornoj noći. To se dešava zato što se lični glasovi (koji se prvo broje) često naginju ka republikancima.

Kako se kasnije broje glasački listići poslati poštom, koji obično naginju demokratama, prividna prednost republikanaca može opadati ili nestati.

Izraz "fatamorgana" naglašava da ovi početni rezultati mogu biti obmanjujući. Na primjer, na izborima 2020. godine, početne prednosti za Trampa u nekoliko ključnih država smanjile su se kako su se brojali glasovi poslati poštom, što je dovelo do očekivanih demokratskih dobitaka uslijed obrazaca glasanja.

Izbori 2020. godine nude savršen primjer

Djelimično zbog pandemije COVID-19, promjene izazvane fenomenima „plavog pomaka“ i „crvene fatamorgane“ bile su posebno izražene tokom izbora 2020. godine, što je učinilo da izgleda kao da predsjednik Tramp vodi u nekoliko ključnih država na izbornoj noći.

Kako su dodatni glasovi postajali dostupni, međutim, postalo je jasno da su te rane prednosti bile upravo „crvena fatamorgana“ koju su neki stručnjaci predvidjeli prije izbora.

Iako je ovaj fenomen bio predviđen, bilo je onih koji su promjenu u rezultatima vidjeli kao dokaz nepravilnosti. Zato je komunikacija o prirodi ovog fenomena i njegovo razumijevanje ključno za osiguranje povjerenja u izborni proces i široko prihvatanje rezultata.

Promjene u načinu brojanja izbornih rezultata i redoslijedu brojenja glasova vjerovatno će se nastaviti u budućim izbornim ciklusima. Kako se broj metoda glasanja širi, fenomen pomaka i fatamorgana postaće osnovni dio procesa praćenja izbora.

Izborni procesi će nastaviti da se razvijaju, a kontinuirano obrazovanje o ovim konceptima pomoći će biračima, analitičarima i medijima da efikasnije navigiraju kroz složenost savremenih izbora.