Tvrde da nemaju "omiljene" investitore
Iz gradske administracije kažu da je Injac od ljetos potpisivala ugovore u kojima nije bilo obaveza Glavnog grada
Glavni grad ne postupa selektivno i nema povlašćenih investitora, a na oprez prilikom potpisivanja ugovora za komunalno opremanje građevinskog zemljišta pozvao je i zaštitnik imovinsko-pravnih interesa Glavnog grada, rečeno je “Vijestima” iz gradske administracije.
Kazali su da je gradonačelnici Podgorice Oliveri Injac, u prethodnih nekoliko mjeseci, na potpis dostavljeno više desetina ugovora o komunalnom opremanju građevinskog zemljišta, “čijom je analizom utvrđeno da u njihovoj pripremi nijesu ispoštovane ključne preporuke Službe za unutrašnju reviziju i finansijsko upravljanje rizicima i Uprave za zaštitu imovinsko-pravnih interesa Glavnog grada”.
Vršilac dužnosti direktora Agencije za izgradnju i razvoj Podgorice Dragan Senić ranije je problematizovao mogućnost da je Injac “među svim tim dostavljenim predmetnim ‘štetnim’ ugovorima na potpis, izvršila selekciju i potpisala više ugovora”.
Komentarišući tvrdnje da moraju biti oprezni, Podgoričanin Zoran Pavićević koji od 8. oktobra obilazi podgoričku administraciju i pokušava da sazna zbog čega ga niko ne poziva da sa Injac potpiše ugovor, a na račun grada uplati više od 100.000 eura za komunalno opremanje građevinskog zemljišta ponovo poručuje da je njegova dokumentacija “čista i uredna”.
“Tu nema mjesta za toliku opreznost, jer to meni pripada, poslije dobijenih urbanističko-tehničkih uslova, rješenja, odnosno saglasnosti gradskog arhitekta, obračuna Agencije za izgradnju i razvoj Podgorice, kao i rješenja Sekretarijata za urbanizam. Više nema dilema”, naglasio je Pavićević.
Iz Glavnog grada, pak, negiraju da je bilo koji investitor imao poseban tretman, a tvrde da su od ljetos potpisivani samo oni ugovori i aneksi ugovora koji su procijenjeni kao bezbjedni.
“... A koji se tiču dinamike isplate i ugovora za komunalna opremanja u kojima nije bilo obaveza Glavnog grada po pitanju preduzimanja radnji na komunalna opremanja. Napominjemo i da je Zaštitnik imovinsko-pravnih interesa upozorio na opomene pred utuženje, upravo zbog nepoštovanja odredbi ugovora koji su, kao što smo već naveli, nosili određeni rizik, nakon čega je sačinjeno obavezujuće uputstvo koje je upućeno Sekretarijatu za planiranje prostora i održivi razvoj, kako bi se izbjegle sve potencijalne opasnosti za nove ugovore o komunalnom opremanju”, kazali su iz gradske administracije.
Naglasili su da je trebalo voditi računa o ispunjenosti svih preduslova prilikom potpisivanja ugovora, kako ne bi došlo do većih propusta.
“A u prilog čemu govori i činjenica da i dan-danas zgrada Normal company kod Trgovinske škole nije komunalno opremljena u potpunosti, jer je projekat izgrađen iako nije pribavljena saglasnost za parcelu koja priprada školi. Slična je situacija i kada je u pitanju Master inženjering na Starom aeorodromu jer je ugovor potpisan, a da nema saglasnosti od svih koji raspolažu parcelama koje su na trasi izgradnje ulice”, istakli su iz Glavnog grada.
Pavićević je ranije ispričao “Vijestima” da ne uspijeva da dobije informaciju o tome kada će ugovor biti potpisan, a da mu je u gradskoj administraciji “polušapatom rečeno da džaba požuruje proces, kad 55 ugovora vrijednih 8,5 miliona eura čeka u podgoričkoj Opštini na potpis gradonačelnice”.
“Prikupio sam papirologiju po slovu zakona i po istom slovu zakona želim da platim i obračunate komunalije. Pored toliko divlje gradnje, Glavni grad neće da naplati novac ni od nas koji radimo sve legalno. To mi ne može biti javno”, kazao je Pavićević.
( Nikola Saveljić )