Sokolović: Samo glumac dovodi pozorište u pitanje

U Nikšiću počeo jubilarni 20. Međunarodni festival glumca

3572 pregleda1 komentar(a)
Sokolović, Foto: Nikšićko pozorište

Ja sam između stvarnosti i istine. Istina je negdje između scene i glumaca, gledališta i gledalaca. Stvarnost je moguće sagledati samo ako mi umjetnici, glumci, razložimo tu stvarnost na djelove, a gledalac te dijelove spaja na svoj način, na nov način u svoju istinu”, kazao je glumac Zijah Sokolović otvarajući jubilarni 20. Međunarodni festival glumca u Nikšiću.

Do 9. novembra publika u Nišiću će imati priliku da odgleda kako to izgleda kada glumci razlože stvarnost, ali i mogućnost da te djelove, kako reče Sokolović, koji je i predsjednik stručnog žirija koji će odlučivati o nagradama, spoje na svoj nači i dobiju svoju istinu...ili zabludu. Po volji i afinitetu gledalaca.

foto: Promo

Jubilarni Međunarodni festival glumca ima slogan “Život za po(d)nijeti”. Opet je publici dat izbor - da ponesu ili podnesu život, ne samo ovaj pozorišni, već i stvarni. Tokom šest festivalskih dana publika će imati priliku da odgleda pet predstava koje će se takmičiti i šestu koja će biti izvedena u čast nagrađanih.

“Samo glumac dovodi pozorište u pitanje... Ne može se dokazivati, niti dokazati, potreba za umjetnošću ili postojanjem pozorišta, vikati i mahati rukama da je potrebno to jadnim ljudima, ta kultura, umjetnost… Jer umjetnost i pozorište i glumci postoje izvan dokazivanja. U pozorištu ne postoji ni prošlost, ni sadašnjost, ni budućnost”, kazao je Sokolović.

Sokolović predsjednik žirijafoto: Nikšićko pozorište

U pozorištu, kako je istakao, može biti šta god poželi, ili mu ponude, i za dobro odigranu ulogu biće nagrađen aplauzom. Ali, ne može biti političko biće u onom smislu da politiku predstavlja kao cilj.

“Ona može biti sredstvo ili materijal. Politika je ono moguće, a umjetnost, pozorište i glumci, insistiraju na nemogućem. Znači umjetnost i glumci zbunjuju politiku, jer negiraju moguće, i zato je država drži na granici preživljavanja. Ja vjerujem, odnosno ja ne vjerujem svojim političkim ubjeđenjima čak i kad ih imam... Glumci su zadnja granica stvarnosti, jer kad glumci odu, onda dolaze mašine i roboti. Moje pozorište je kontrolisano ludilo, a mi glumci, mi smo luđaci u slobodnom prostoru, koji se igraju. Igraju se, jer nemaju odgovornosti. Glumac je pusto ostrvo u kojem ljetuju brodolomci. Glumac je praznik pozorišta”, poručio je Sokolović i otvorio pozorišnu i glumačku smotru po kojoj je Nikšić prepoznat u regionu.

“Ovaj festival je svojim postojanjem pokazao kolika je moć umjetnosti, da nas okupi, inspiriše i podstakne, da vidimo svijet drugačijim očima. Ova godina je posebna za nas jer obilježavamo 140 godina postojanja Nikšićkog pozorišta, institucije koja je duboko urezana u istoriju, kulturu i dušu našeg grada. Od prvih predstava do danas, Nikšićko pozorište je bilo mjesto susreta, razmjene ideja i osjećanja i prostor u kojem se oduvijek slavi ljudska kreativnost hrabrost i izraz”, kazao je predsjednik Opštine, Marko Kovačević.

Kovačevićfoto: Nikšićko pozorište

Poželio je da Festival bude slavlje svih onih koji žive i dišu umjetnost, i da nas inspiriše da i sami budemo bolji, kreativniji i hrabriji.

Ministarka kulture i medija Tamara Vujović u pozdravnoj riječi je kazala da nas pozorište “oplemenjuje, uči i nadahnjuje, oduvijek pa do večeras”.

Vujovićfoto: Nikšićko pozorište

Umjetnički direktor Nikšićkog pozorišta Janko Jelić, koji je i predsjednik Savjeta Festivala, poželio je glumcima, koji će nas svojom igrom oplemeniti, da budu najbolji što mogu i da njihova igra bude igra živoga života i da je kao takvu prenesu na publiku.

“Pozdravljam i želim dobrodošlicu svim onima ljudima koji dolaze iz drugih pozorišta, njihovim predstavnicima, ljudima iz drugih kulturnih centara, iz drugih gradova, a nije ih malo. Čine nas zaista boljima i ponosnima što su večeras i svih ovih večeri sa nama. Naš festival zbog njih jeste bolji”, kazao je Jelić.

Zahvalio je sponzorima i pokroviteljima festivala - opštinama Nikšić i Plužine, Ministarstvu kulture i medija, nikšićkim privrednicima i medijima.

Jelićfoto: Nikšićko pozorište

“Da ne zaboravim one ljude koji su utemeljivali ovaj festival i koji su učinili da on ovako uzraste i postane prepoznatljiv, ali mi se čini da posebnu zaslugu za održavanje, za rast, za dobru organizaciju ovog festivala nose ljudi iz Nikšićkog pozorišta. Oni su oni koji nose ovu priču i njima se od srca zahvaljujem”, poručio je Jelić.

Kad spustiš gard i pokažeš ranjivost koju drugi ne prepoznaju

Nakon svečanog otvaranja odigrana je predstava “Gard” Teatra &TD iz Zagreba, za koju režiju potpisuje Dražen Krešić, koji je sa Filipom Rutićem i autor teksta. Uloge tumače: Lana Ujević, Nikola Nedić, Bernard Tomić, Ivan Jurković, Lana Meniga, Luka Stilinović/Jakov Zovko.

Autorski tim i glumci, prema riječima moderatora razgovora koji je vođen nakon izvedene predstave, dramaturga i reditelja Radisava Jevrića, pokazao je zbog čega su prošle godine dobili nagradu za najbolju predstavu u Hrvatskoj u sezoni 2022/2023, dok je Teatar &TD opravdao epitet avangardnog teatra koji “se bavi istraživačkim radom na jedan izuzetan način”.

Scena iz predstave foto: Nikšićko pozorište

“Teatar &TD Teatar je prostor slobode gdje ne postoje pritisci savremene proizvodnje pozorišta, gdje stvari nijesu ograničene na mjesec i po rada. Imali smo dug proces koji je doživio mnoge transformacije”, kazao je Dražen Krešić.

Na kraju se odlučili da postave predstavu koja se bavi snimanjem filma, ali i mnogim drugim temama - ranjivosti glumca koji bi želio da se prikaže kao nedodirljiv, “muškarčina” kojoj svi zavide, i, iako drugi vide njegov visoko podignuti gard on ga spušta i pokazuje svu svoju ranjivost koju drugi teško prepoznaju.

“Glagol igrati se s razlogom koristi za pozorište, jer se glumac igra na sceni. Ta igra je neka paralela sa dječjom igrom koja se igra do samozaborava - dijete zaboravi na sebe kada se zaigra. Tako i glumac”, istakao je reditelj.

Mlada glumica Lana Meniga pohvalila je rad na projektu, ali i saradnju sa rediteljem koji je “nevjerovatan po tome što glumcima daje slobodu”. Ta sloboda bitna je i glavnom glumcu Nikoli Nediću.

Sa okruglog stolafoto: Nikšićko pozorište

“Sa ovim projektom mi glumci smo imali sreće da smo izašli iz jednog egomanijačkog rediteljskog sistema. Meni je to najbitniji faktor ove predstave gdje smo kao glumci imali mogućnost da zajedno sa Draženom stvaramo predstavu koja je došla na neki način iz nas, iz naše duše, srca, iz naše potrebe da nešto kažemo”, istakao je Nedić.

“Svet mogućnosti” - svijet društvene (ne)brige

Večeras će biti izvedena predstava “Svet mogućnosti” koja je nastala kao zajednički projekat Srpskog narodnog pozorišta iz Novog Sada, East West Centra iz Sarajeva, Plesnog centra “Tala” iz Zagreba i Grad teatra iz Budve. Predstava je rađena po tekstu i u režiji Harisa Pašovića, a u njoj igraju: Gordana Đurđević Dimić, Lidija Stevanović, Sanja Ristić Krajnov, Jelena Antonijević, Mina Pavlica, Marija Feldeši, Milan Kovačević, Marko Savković, Vukašin Ranđelović, Aljoša Đidić, Aleksandar Sarapa i Rade Perović.

Predstavu je Radio-televizija Vojvodine proglasila za najbolju u cjelini na 73. Festivalu profesionalnih pozorišta Vojvodine koji je održan u Subotici, dok je po odluci žirija nagrada za najbolju mušku ulogu pripala Aljoši Đidiću, a nagrada za najbolju mušku epizodnu ulogu Milanu Kovačeviću.

foto: Nikšićko pozorište

“Priče su autentične, dokumentarne. Na sceni su likovi sa ekstremnim teškoćama, koji odavno nisu djeca, polaznici jednog dnevnog centra. Slike se mozaično ređaju, uvodeći u svijet surove nemoći sa jedne strane i nadljudskog herojstva, iznimne posvećenosti i ljubavi sa druge. ‘Svet mogućnosti’ je i svijet društvene (ne)brige, u kome na sreću postoje pojedinci koji ne dozvoljavaju da se sve pretvori u totalnu katastrofu. Uz porodice pogođene bolešću, i oni su heroji ove drame preuzete iz života”, zapisala je Aleksandra Glovacki, pozorišna kritičarka.

Ovogodišnji Festival glumca u Nikšiću održava se pod motom “Život za po(d)nijeti”