Božović: Počeli smo razgovore sa predstavnicima sudske vlasti, nadam se da ćemo naći dobro rješenje

Nije samo problem u zaradama, kazao je ministar pravde

11490 pregleda0 komentar(a)
Božović, Foto: Skupština/Youtube
06.11.2024. 15:20h

Materijalna situacija u sudstvu je nezavidna, ali i položaj sa aspekta infrastrukture, kazao je ministar pravde Bojan Božović.

Rekao je da su počeli razgovore sa predstavnicima sudske vlasti i da se nada da će se "naći rješenje koje će biti dobro", te da nije samo problem u zaradama.

Nezavisna poslanica Radinka Ćinćur podsjetila je, na današnjoj sjednici Skupštine, da su nedavno sudije Višeg suda, koje su zadužene za organizovani kriminal i korupciju, upozorile poslanike i javnost na "alarmantnu situaciju" u svom poslu zbog nedovoljnih resursa i rastućeg broja neriješenih predmeta.

"Ovim su svima jasno stavili do znanja da će Crna Gora imati poteškoća u ispunjavanju kriterijuma iz pregovaračkih poglavlja bez hitnih reformi u sudstvu. Isto upozorenje dobili smo nedavno i od SE: reforme u pravosuđu skoro nisu ni počele, predmeti se gomilaju, postupci neočekivano dugo traju. Šta je u planu ministarstva pravde da se ova situacija što urgentnije popravi?", pitala je Božovića.

Ćinćur se osvrnula i na plate u sudstvu, kao i prijetnje štrajka u tom resoru.

Božović je odgovorio da je materijalna situacija u sudstvu nezavidna, ali i položaj sa aspekta infrastrukture.

"Mi smo počeli razgovore sa predstavnicima sudske vlasti i nadam se da ćemo naći rješenje koje će biti dobro. Nije samo problem u zaradama. Nastavljamo razgovore. Ljudi iz tužilaštva su reagovali jednako sa razumijevanjem. Razumiju sve probleme. Napomenuo bih da je posljednja zgrada napravljena namjenski za sud 1988. godine", istakao je.

Ćinćur se osvrnula i na Zakon o krivičnom postupku i pitala zašto nema zakonske mogućnosti nadgledanja povratnika u prestupima, podsjećajući na slučaj odbjelog Alije Balijagića, koji se sumnjiči za dvostruko ubistvo kod Bijelog Polja.

Božović je odgovorio da je ministarstvo razgovaralo sa porodicom dječaka ranjenog u dvorištu Gimnazije u Baru, a da u pitanju femicida Crna Gora ne sankcioniše počinioce krivičnog djela.

O finansiranju vjerskih škola

Poslanica DPS-a Zoja Bojanić Lalović je rekla da je Vlada u predlogu o izmjenama i dopunama Zakona o budžetu za 2024. godinu bez ikakvog obrazloženja za finansiranje vjerskih škola opredijelila 1.700.000 eura za finansiranje vjerskih škola, a da su sredstva preusmjerena sa računa Božovićevog resora, a ne MInistarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI).

"Ova preraspodjela urađena je bez ikakvog obrazloženja. Ja bih samo podsjetila, prije postavljanja pitanja da je DRI u reviziji finansiranja vjerskih zajednica iz budžeta Crne Gore po više osnova uplaćeno na račune vjerskih zajednica skoro devet miliona eura. Od toga, za finansiranje vjerskih škola, skoro pet miliona. Na osnovu sprovedene revizije, utvrđeno je da nije uspostavljen odgovarjući normativni okvir koji reguliše finansiranje vjerskih zajednica iz budžeta države, ali da su se srednje vjerske škole finansirale mimo zakona. Finansiranje srednjih vjerskih škola vršeno je na način koji nije u skladu sa Opštim zakonom o vaspitanju obrazovanju. Umjesto da se pristupi otklanjanju preporuka, sredstva su usmjerena na konto Ministarstva pravde", kazala je i pitala na osnovu kog zakona Božovićev resor može finansirati obrazovnu djelatnost, uključujući i vjersku.

Ministar pravde je odgovorio da se Zakonom o slobodi vjeroispovijesti iii uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica uređuju pitanja saradnje države i vjerskih zajednica.

"Nadzor nad primjenom ovog zakona vrši organ državne uprave nadležan za poslove pravosuđa, odnosno Ministarstvo pravde. Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o budžetu Crne Gore za 2024. godinu, koji je donijela Skupština Crne Gore na sjednici, 6. septembra 2024. godine, ova obaveza je adresirana na Ministarstvo pravde, imajući u vidu nadležnosti Ministarstva pravde sa aspekta nadzora nad Zakonom o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica, te i nadležnosti Direktorata za saradnju sa vjerskim zajednicama, nadležne organizacione jedinice koja je u sastavu ovog ministarstva", kazao je.

Kako je dodao, s obzirom da je u toku budžetska godina, te da predmetna aktivnost još uvijek nije realizovana, to će se pitanje posebno razmotriti, uz izjašnjenje i resora nadležnog za pitanje obrazovanja, odnosno MPNI.

Bojanić Lalović je poručila da je Božović na taj način kazao da je prekršio zakon, jer je vjerske obrazovne ustanove licenciralo MPNI, te da ono vrši nadzor.

Mugoša: Nisam sporio povećanje minimalne zarade, ali sam govorio da će biti diskriminisanih

Poslanik Socijaldemokrata (SD) Boris Mugoša je pitao koje aktivnosti je preduzelo Ministarstvo pravde povodom zahtjeva pripravnika u sudovima i državnim tužilaštvima u dijelu njihove zarade.

"Ja nisam sporio povećanje minimalne zarade, ali sam govorio da će biti diskriminisanih", istakao je.

Božović je odgovorio da su mu poznati problemi, kao i da je sasušao predstavnike pripravnika, ali i da je konsultovao Ministarstvo finansija.

"U periodu kad sam ja završio studije, bio je ideal da nastavite pripravnički u okviru sudstva i tužilaštva, ali zbog zatvorensoti sistema mnogi nisu našli mjesto u njima", istakao je i dodao da je status pripravnika bolji nego ranije, ali da se mora još raditi.

Mugoša je odgovorio da ne može neko imati platu manju od minimalne, a raditi puno radno vrijeme.

"Ovo ne doživljavam kao zahtjev, već kao moranje. 593 eura ima zaradu pripravnik, a 600 je minimalna", istakao je.

Božović: Budva je grad u kom sam proveo prvih deset godina života, ali znam da to nije više isto mjesto

Poslanica Pokreta Evropa sad (PES) Nađa Laković pitala je da li će, s obzirom na rastuće potrebe i broj stanovnika, razmatrati mogućnost osnivanja Osnovnog suda i Osnovnog drzavnog tuzilastva u opštini Budva.

Božović je odgovorio da je to pitanje pokrenuo na jednoj od radnih grupa na kojoj se pričalo o racionalizaciji sudske mreže.

"Budva je grad u kom sam proveo prvih deset godina života, ali znam da to nije više isto mjesto. Mi moramo sagledati sve okolnosti. Nama je Sud za prekršaje u Budvi u TQ Plazi, a jedan direktorat u Ministarstvu je bio u hotelu Hilton", poručio je ministar i dodao da se mora djelovati sistemski, odnosno graditi objekat ciljano za sud.

Prioritet je da se izabere predsjednik Vrhovnog suda

Poslanik Novske liste Jovan Subotić pitao je koji su dalji koraci koje planira preduzeti, nakon dobijanja IBAR-a, po pitanju inteziviranja aktivnosti iz poglavija 23?

Božović je odgovorio da je prioritet da se izabere predsjednik Vrhovnog suda, te da bi do kraja godine to pitanje trebalo riješiti.

Dodao je i da je bitan nastavak krivično-pravne reforme, digitalizacije, ali da nije sve na njegovom resoru.

Zalagaću se da sud ostane u Danilovgradu

Poslanik Demokrata Duško Stjepović je Božovića pitao da li može staviti tačku na priču oko ukidanja Osnovnog suda u Danilovgradu i obustaviti sve radnje i postupak s tim u vezi.

Kako je objasnio, Danilovgrad je imao porast broja stanovnika u odnosu na popis iz 2011. godine, kao i da je sud u toj opštini "četvrti najefikasniji u državi".

Božović je odgovorio da će se on zalagati da sud ostane u Danilovgradu, ali da nije samo on taj koji odlučuje.