Niko nije pitao Upravu za zaštitu kulturnih dobara za Drešajev video-spot

Krovne institucije kulture sa Cetinja ne komuniciraju međusobno

8232 pregleda7 komentar(a)
Njegošev mauzolej na Lovćenu, Foto: Shutterstock

Za snimanje komercijalnog video-spota potrebno je tražiti dozvolu od Uprave za zaštitu kulturnih dobara, što nije učinjeno u slučaju spota za pjesmu izvođača Davida Drešaja.

Iz Uprave su odgovorili „Vijestima“ da im nije upućen zahtjev za korišćenje kulturnog dobra i da se obratila Upravi za inspekcijske poslove i Odsjeku za inspekciju za zaštitu kulturnih dobara i kulturne baštine.

“Budući da objekti Narodnog muzeja imaju status kulturnih dobara, za sva moguća komercijalna snimanja, shodno zakonskoj regulativi, neophodno je tražiti dozvolu od Uprave za zaštitu kulturnih dobara”, saopštili su prethodno iz Narodnog muzeja Crne Gore, kad su se oglasili da su oni dozvoli snimanje spota, ali da su dovedeni u zabludu.

“Imajući u vidu da Upravi za zaštitu kulturnih dobara nije upućen zahtjev za korišćenje kulturnog dobra u skladu sa članom 58 stav 1 Zakona o zaštiti kulturnih dobara kojim je propisano da se kulturno dobro ili njegov prepoznatljivi dio može upotrijebiti za reklamu, kao element firme, za izradu suvenira, filmskog ili fotografskog materijala ili u druge komercijalne svrhe, na način koji ne ugrožava njegov integritet, na osnovu odobrenja Uprave za zaštitu kulturnih dobara, obratili smo se Upravi za inspekcijske poslove, Odsjeku za inspekciju za zaštitu kulturnih dobara i kulturne baštine za hitno postupanje u skladu sa njihovim ovlašćenjima”, navodi se u saopštenju.

Kao lokalna institucija kulture možemo se pridružiti apelu da do sličnih propusta više ne dođe, kazala je “Vijestima” direktorica Centra za kulturu Prijestonice Cetinje, Jelena Lela Milošević.

Nakon pitanja Vijesti, oglasila se i Uprava za zaštitu kulturnih dobara, dok iz Ministarstva kulture nijesu više reagovali.

Milošević je istakla da Centar za kulturu nije nadležan za upravljanje mauzolejom na Lovćenu, te da samim tim nisu upoznati sa sadržajem zahtjeva, kažu, izvjesnog muzičara, Davida Drešaja, niti da su bili u mogućnosti da isti razmatraju.

“Kako je Zakon o kinematografiji u članu 21 i 22 prilično uopšten i štur predlažemo da se dodatno ti propusti urede pravilnikom i i preciznim propisima koji bi na taj način dopuniIi nepreciznosti samog zakona“, poručuje Milošević.

Smatra da je potrebno detaljnije precizirati pravila za korišćenje spomenika kulture u te svrhe.

“Pravilnik ili sličan propisni akt morao bi obavezati korisnike da precizno navode sve detalje o projektu, da prilože odgovarajuću dokumentaciju, koja bi bila predmet ocjene stručnog tima Uprave za zaštitu kulturnih dobara, kao i Ministarstva kulture i medija. Taj tim tj. komisija imala bi ovlašćenje da izdaje dozvole za ovakve aktivnosti, a sve to uz verifikaciju i saglasnost direktora Uprave i nadležnog ministra/ ministarke“, navodi direktorica Centra za kulturu Prijestonice Cetinje.

Dodaje da bi trebalo uvesti i mehanizme za nadzor na terenu tokom snimanja kako bi se spriječilo eventualno skrnavljenje spomenika kulture.

“Djelo ne bi smelo biti pušteno u javnost dok ga isti stručni tim Uprave i Ministarstva ne pregleda i odobri“, zaključila je Milošević.

Iz Ministarstva kulture i medija nema odgovora

Za snimanje spota bilo je potrebno odobrenje i Ministarstva kulture i medija.

"Shodno članu 21 i 22 Zakona o kinematografiji inostrani producent je bio u obavezi da podnese zahtjev za snimanje kinematografskog djela na teritoriji Crne Gore, kojim je propisano da inostrani producent može da snima kinematografsko djelo samostalno ili u saradnji sa domaćim ili inostranim koproducentom uz prethodno pribavljeno odobrenje koje izdaje Ministarstvo kulture i medija", navodi se u saopštenju iz resora Tamare Vujović od prije dva dana.

Zahtjev bi, kazala je Vujović, prema citiranom zakonu trebalo da sadrži: predmet, naziv inostranog producenta, naziv kinematografskog djela, podatke o autorskoj ekipi, lokacije i vrijeme snimanja, kao i podatake o angažovanju domaćeg ili stručnog kadra i opreme.