Samo 18 odsto učenika u Crnoj Gori nikada nije probalo drogu: "Fali dosta stvari kad je u pitanju prevencija"

Kanabis je najčešće korišćena ilegalna droga među učenicima u Crnoj Gori, sa gotovo jednim od deset učenika koji su ga koristili barem jednom u svom životu, mahom dječaka

12593 pregleda8 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Screenshot/TV Vijesti

Crnogorski nacionalni izvještaj za droge za prošlu godinu, koji je objavila evropska Agencija za droge, ponovo je aktuelizovao problem korišćenja psihoaktivnih supstanci među mladima.

U njemu se navodi i evropsko istraživanje iz 2019. prema kojem tek petina učenika u Crnoj Gori nikada nije probalo neku vrstu droge. U NVO sektoru ukazuju da represivne mjere nijesu dale dobre rezultate i da je ključna prevencija i drugačiji pristup mladima.

Potraga za kriminalcima, katastrofe u svijetu, izbori kojima nema kraja, samo su dio naše svakodnevice, u kojoj nije previše pažnje zavrijedila vijest da samo petina učenika, odnosno njih 18 odsto, nikad nije probalo drogu.

To je navedeno u Nacionalnom izvještaju za droge, koji se odnosi na period od 2017. do 2022. godine. Ranko Dacić, koji radi sa zavisnicima, kaže da nijesu iznenađeni ovakvim podacima.

"Zašto je to tako, pomenuli ste marihuanu. Marihuana je najrasprostranjenija psihoaktivna supstanca. Dostupne su više nego ikad, plasiraju se preko društvenih mreža i muzike koja normalizuje upotrebu alkohola i droga", rekao je Ranko Dacić, izvršni direktor NVO Link.

Rezultati istraživanja na nivou opšte populacije, navodi se u Izvještaju, pokazuju da je upotreba droga relativno niska u poređenju sa zemljama Evropske unije, 8,7 odsto odraslih osoba je u toku života koristilo droge. Međutim, upotreba droga je mnogo veća među mladima, uzrasta između 15 i 34 godine, gdje je njih 14,3 odsto navelo da je u toku života koristilo neku psihoaktivnu supstancu.

Dacić kaže da preventivni programi nijesu dali dovoljno uspjeha, ali i da programi institucija i opštinskih kancelarija za prevenciju upotrebe droga nijesu usklađeni.

"Mislim da će sa ovom Nacionalnom strategijom od '24 do '27 koja bi trebalo da bude usvojena ubrzo, da će te stvari da se malo izbalansiraju i da će se drugačije raditi na tim stvarima. Represivne mjere ništa dobro nijesu donijele, da državu više košta jedan dan boravka tog nekog ko je u zatvoru nego da uloži pare u mentalno zdravlje, u zapošljavanje doktora koji će se baviti problemom mladih", kazao je Dacić.

Kanabis je najčešće korišćena ilegalna droga među učenicima u Crnoj Gori, sa gotovo jednim od deset učenika koji su ga koristili barem jednom u svom životu, mahom dječaka. Preventivne aktivnosti sprovode državne i lokalne institucije, kao i NVO sektor, a prevencija je zastupljena i kroz redovne nastavne programe osnovnih i srednjih škola. Podaci, ipak, ukazuju, da mladima treba prići na drugačiji način.

"Fali dosta stvari kad je u pitanju prevencija, što od edukovanja kadra koji radi sa djecom, psiholozi, psihijatri u srednjim školama, mislim da ni oni nijesu dovoljno edukovani i da treba mladima da se priđe na neki način i da se priča na razumljiv i prijemčiv način", dodaje Dacić.

Djeca su najlakša meta, zbog čega je uloga roditelja ključna, kako bi se spriječilo da do drogiranja uopšte i dođe.