"Umjesto da slavimo rođendan, tražimo pravdu za smrt djeteta"

Okončan još jedan proces ljekarima optuženim za infekciju beba 2014. godine

22827 pregleda9 komentar(a)
Puletić(desno) sa advokatom dolazi na suđenje, Foto: Jadranka Ćetković
07.11.2024. 17:40h

Bjelopoljac Slaviša Knežević kazao da je danas sa suprugom Dankom trebalo da slavi sinu deseti rođendan, umjesto što već deceniju traže pravdu za njegovu smrt.

On je to rekao Vijestima nakon završnih riječi u bjelopoljskom Višem sudu, pred kojim zbog "nepostupanja po zdravstenim propisima", u vezi sa infekcijom pet beba od kojih je jedna preminula, odgovaraju bivši načelnik ginekologije dr Zvonko Puletić i neonatologica dr Haka Tahirović.

U međuvremenu, zbog smrti, postupak je obustavljen protiv direktora te ustanove dr Tomislava Jeremića i pedijatrice dr Jele Cimbaljević.

Presuda pred vijećem sudije Dragana Dašića biće izrečena 20. novembra.

Otac preminule bebe Slaviša Knežević tvrdi da je krivica ljekara za slučaj iz novembra 2014. godine, utvrđena stopostotno i da oštećeni roditelji očekuju zatvorske kazne.

"Ljekari treba da odgovaraju za smrt moje bebe i nadam se da će odgovarati i biti kažnjeni, jer moga djeteta nema", naglasio je on.

Advokat oštećenih porodica Hamid Ganjola ponovio je u završnim riječima da je svim izvedenim dokazima na ranijim i ovom pretresu nedvosmisleno dokazano da su Puletić i Tahirović krivi za djelo za koje ih sud tereti.

S druge strane, Puletićev advokat Nikola Medojević rekao je da je oslobađajuća presuda jedina ispravna odluka, jer Puletić, kako tvrdi, nijednu obavezu nije prekršio, niti je povrijedio bilo koji propis: "Pri čemu je sve ove godine onemogućen da obavlja svoj ljekarski poziv i prinuđen da trpi posljedice nečega što niti je skrivio, niti je mogao da spriječi".

Ukazao je da se ranije izmijenjenom optužnicom unijela nelogičnost, prema kojoj je infekcija neonatalne sepse navodno opasna zarazna bolest, iako po tadašnjem zakonu nije bila na listi zaraznih bolesti, "pa optužba bez osnova pokušava da primijeni neku analogiju čiju primjenu isključuje načelo zakonitosti".

Tahirović dolazi na suđenjefoto: Jadranka Ćetković

Osvrnuo se i na dio optužnice kojim se Puletić tereti da nije naložio urednu bakteriološku kontrolu i uzimanje briseva u oktobru 2014, ističući da su kontrole vršene redovno, da je te godine bila kontrola u aprilu te godine, zatim na njegov pisani zahtjev 11. novembra 2014. sa nalazima koji su bili uredni i sterilni, a patogene bakterije nisu nađene ni 15. novembra.

Medojević je napomenuo da je netačna i teza optužbe da Puletić "nije nalagao redovnu sanitarnu kontrolu zaposlenih na odjeljenju ginekologije", jer ti dokazi postoje u dokumentaciji Bolnice...

Što se tiče dijela optužbe da Puletić ‘nije naložio uzimanje vaginalnih briseva porodiljama prilikom prijema na odjeljenje radi porođaja’, a što je, navodno bio u obavezi i što je trebalo da bude praksa, kako je to tvrdio vještak medicinske struke iz Beograda, Medojević je kazao da skoro zamorno iznova ukazivati na promašenost optužnice u tom pogledu, jer takva praksa ne postoji ni u Crnoj Gori, okruženju a ni zdravstvenim sistemima razvijenih zemalja, dodajući da krivično djelo ‘nepostupanja po propisima...’ ne postoji ako nema nikakvog propisa, odluke, naredbe ili naloga o tome.

Puletić je kazao da nije kriv za djelo za koje je optužen i da deset godina trpi posljedice nečega za šta ni na koji način nije odgovoran.

Pravni zastupnik Tahirović, advokat Drago Konatar rekao je da je optužnica nedokazana po svim tačkama i da se tužilaštvo dovijalo istrajavajući da je održi..."Tužilaštvo je tako poistovjetilo epidemiju, sepsu, neonatalnu sepsu i bolničku infekciju", kazao je on.

Tahirović je rekla da je fokus ovog suđenja jedinstven, "jer se sudi ljekarima zbog neprijavljivanja sumnje na novorođenačku sepsu".

"Tužilac poistovjećuje neonatalnu sepsu sa zaraznom sepsom, zatim intrahospitalnu infekciju svrstava u opasne zarazne bolesti, neonatalnu sepsu kao najtežu formu zarazne bolesti-bolničke infekcije, iako su ti pojmovi obuhvaćeni različitim šiframa u MKB X, što je optužbu učinilo potpuno nelogičnom a sudski proces nepotrebnim i dugim», kazala je Tahirović.

Prvom presudom iz 2017. ljekari Jeremić i Tahirović su osuđeni na po sedam mjeseci zatvora, a Puletić i Cimbaljević na po šest mjeseci kućnog pritvora.

Nakon nekoliko nepravosnažnih presuda, Vrhovni sud je naložio ponovno suđenje.