Da li će SAD ikada izabrati predsjednicu: "Nećemo slijepo glasati za nekog samo zato što je žena"

Uprkost istorijskom potencijalu svoje kampanje, Haris nije uspjela da poveća podršku koju je predsjednik Džo Bajden imao među ženama 2020. godine, da bi zacementirala pobjedu, pokazuje izlazna anketa AP-a urađena među više od 120 hiljada birača širom svijeta

4141 pregleda2 komentar(a)
Sa glasačkog mjesta u SAD, Foto: Reuters

Birači u Americi su na izborima imali priliku da probiju najvišu barijeru u američkoj politici, izborom Kamale Haris za prvu predsjednicu. Umjesto toga su odlučili da u Bijelu kuću vrate Donalda Trampa, koji je osvojio značajnu - čak i donekle veću - podršku među ženama.

Pojedine Amerikanke su u srijedu ujutro žalile zbog propuštene šanse da se u Ovalnu kancelariju pošalje žena i pitale se da li će se to ikada dogoditi.

"Jednostavno sam zaprepaštena. Razočarana u Amerikance što ponovo nisu izabrali kvalifikovanu ženu na predsjednički položaj", rekla je za agenciju Asošijeted pres Prešs Brejdi-Dejvis, transrodna Afroamerikanka koja je osvojila dvogodišnji mandat u odboru vodovoda za područje Čikaga.

Žene koje su podržale Trampa - među njima i Ketrin Mikelson, 20-godišnja studentkinja iz Sijuks Folsa u Južnoj Dakoti - kaže da su trku na kraju odlučili principi i pitanja kao što je ekonomija, a ne pol. I sama Haris nije isticala pitanje pola tokom svoje kampanje.

"Mnoge žene, uključujući i mene, voljele bi da imaju predsjednicu, ali nećemo jednostavno slijepo glasati za nekog samo zato što je žena", rekla je Mikelson.

Uprkost istorijskom potencijalu svoje kampanje, Haris nije uspjela da poveća podršku koju je predsjednik Džo Bajden imao među ženama 2020. godine, da bi zacementirala pobjedu, pokazuje izlazna anketa AP-a urađena među više od 120 hiljada birača širom svijeta.

Demokratsku kandidatkinju podržalo je 53 odsto žena, u poređenju sa 46 odsto koje su glasale za Trampa. To je nešto manje od prednosti koju je Bajden imao 2020. godine.

Mogućnost izbora prve predsjednice nije mnogo motivisala birače. Samo oko 10 odsto je navelo da je činjenica da bi Haris bila prva predsjednica najvažniji faktor koji bi odlučio za koga će glasati, dok je oko četvrtine navelo da je to važno, ali ne i najvažnije.

Denis Martin iz Džordžije je pesimista.

"Imam osjećaj kao da većina Amerikanaca i dalje nije sprema za ženu. Kratkovidi su", rekla je Martin i dodala da to obuhvata i neke žene.

Žene su bile spremnije od muškaraca da kažu da je izbor bio prve predsjednice bio barem jedan od faktora prilikom glasanja, pokazala je izlazna anketa, mada je vrlo mali broj rekao da je to bio glavni razlog, dok je 40 odsto navelo da nije bio faktor.

Crnkinje su bile naročito motivisane mogućnošću izbora prve predsjednice - oko trećine je navelo da je to najvažniji faktor.

Maja Dejvis smatra da je identitet Haris kao crnkinje i Amerikanke južnoazijskog porijekla "apsolutno" odigrao ulogu u njenom porazu.

Dejvis, 27-godišnja afroamerička advokatica iz Sjeverne Karoline, kaže da stalno mora da se dokazuje.

"Nažalost, ne mislim da je postojalo bilo što što je mogla drugačije da uradi. Možda da ne bude žena", rekla je Dejvis.

Žene koje su podržale 78-godišnjeg Trampa - koji je tokom kampanje isticao pitanje muškosti, koristio mizogine izraze i ženama poručivao da će ih štititi "željele one to ili ne" - kažu da su smatrale da je njegova retorika možda bila za žaljenje ili pretjerana, ali manje zabrinjavajuća od strahovanja u pogledu ekonomije, imigracije i abortusa.

Krisi Baner iz Grenvila u Južnoj Karolini za Trampa je rekla da "promoviše žene" i da je budućnost "mnogo svjetlija" za njih zbog pobjede republikanskog kandidata.

"Mnogo radi za nas", kaže 56-godišnja Baner, uz tvrdnju da će sve žene imati koristi od Trampove oštre imigracione politike i stava o zabrani transrodnim osobama da se takmiče u ženskim sportovima.

Virdžinija King, 19-godišnjakinja iz Dalasa kaže da "vjerovatno nije idealno to što Tramp otvoreno govori šta misli i radi", ali da to nije razlog da ga ne podrži.

Međutim, pojedine žene strahuju od retorike bivšeg predsjednika i da bi tokom njegovog drugog mandata mogla dodatno da budu ugrožena ženska prava, dvije godine nakon što je Vrhovni sud - uz pomoć sudija koje je Tramp imenovao - ukinuo pravo na abortus na federalnom nivou.

"Žene će ostati bez zaštite ako ne zaštitite osnovno pitanje demokratije", kaže penzionisana nastavnica Meri Elen Braun iz Pensilvanije. Braun kaže da se obukla u crno u srijedu i da strahuje da njena porodica gubi vjeru u zemlju.

Nakon što je Haris u julu ušla u predsjedničku trku, Tramp ju je često nazivao "glupom ili lijenom", dok je njegov kandidat za potpredsjednika Džej Di Vens potpredsjednicu SAD u jednom trenutku nazvao "smećem".

Ta retorika nije brinula medicinsku sestru Ninu Kristinu iz Sjeverne Karoline koja je glasala za Trampa zato što je više brinula kako će da prehrani djecu.

"Svakodnevni život ne bi trebalo da bude ovako težak", istakla je Kristina i dodala da je Haris već imala šansu da poboljša ekonomsku situaciju.

U Mineapolisu, 90-godišnja Odri Vesli - koja na može da prebroji na koliko je predsjedničkih izbora glasala, kaže da se nadala da bi pobjeda Haris dovela do do veće stranačke saradnje.

"Ne mogu sa vjerujem da je čovjek koji je toliko kršio zakon mogao da se kandiduje za predsjednika", navela je Vesli aludirajući na brojne pravne probleme bivšeg predsjednika, uključujući i optužbe za seksualni napad.

"Naš sistem ne funkcioniše", zaključila je Vesli.

Samo mali broj birača naveo je da su optužnice protiv Trampa bile veliki faktor pri glasanju, prema izlaznoj anketi AP-a. Samo četvrtina Trampovih pristalica navela je da su pravni slučajevi protiv Trampa jedan od važnih faktora, dok je 80 odsto pristalica Haris navelo da jesu.

Izbori su podijelili neke porodice, kao što je porodica Bertino iz Nju Džersija. Di Bertino je glasala za Haris, a njen suprug Bob za Trampa zato što su mu ekonomija, imigracija i druga pitanja bila važnija od prava na abortus koje takođe podržava.

"Istinski vjerujem da se naša demokratija suočava sa najvećom prijetnjom", poručila je Di Bertino.

Elizabet Herbert, penzionisana nastavnica iz Sjeverne Karoline, smatra da je Trampa snažan lider i porodični čovjek. Voljela bi da vidi prvu predsjednicu, ali smatra da Haris nije "prava žena za taj položaj".

Neke žene su bile previše šokirane porazom Kamale Haris, da bi o tome govorile za AP.

"Treba mi malo vremena", napisala je jedna od njih. Druge su navele da sebe primoravaju da jednostavno idu dalje.