Balkanska kinematografija snažno prisutna u Urugvaju

Jedan od organizatora Balkan film festivala Tomaš Šaranović, za “Vijesti” najavljuje novo izdanje manifestacije koja danas počinje u Montevideu

4145 pregleda0 komentar(a)
Tomaš Šaranović, Foto: Privatna arhiva

Iz godine u godinu Balkan film festival koji se održava u Montevideu u Urugvaju izaziva sve veće interesovanje publike i uspijeva u svojoj misiji zbližavanja Južne Amerike i Balkana, konstatuje jedan od organizatora Tomaš Šaranović, generalni sekretar Crnogorske zajednice Urugvaja.

Ovogodišnje, peto izdanje festivala počinje danas i traje do 13. novembra. Filmovi su podijeljeni u glavne dvije selekcije, i to dugometražnih i kratkometražnih filmova. Selekcija filmova dugog metra obuhvata četiri dokumentarna i četiri igrana ostvarenja koja će se boriti za nagradu publike.

Promofoto: Promo

Šaranović za “Vijesti” kaže da je ideja Balkan film festivala prvenstveno promocija novijih filmova snimljenih na Balkanu, za koje postoji veliko interesovanje u Južnoj Americi, a jedan od ciljeva je, dodaje i da Južnu Ameriku približi Crnoj Gori, ali i Crnu Goru Južnoj Americi, što se postepeno i ostvaruje kroz mnoge kulturne, akademske i druge organizacije i saradnje.

“Balkanska kinematografija snažno je prisutna u Urugvaju. Prvi put su ovamo stigli filmovi iz jugoslovenskog doba, koja zbog sličnog načina gledanja na život čini da se domaća publika identifikuje sa strašću sa kojom se priče pričaju. Važnost ovog festivala je nastavak promocije filmske kulture i industrije u Južnoj Americi, a to svake godine postižemo sve više i više”, priča on.

Igrani filmovi koji će biti prikazani su: manjinska crnogorska koprodukcija “Svemu dođe kraj” Rajka Grlića, “Pontonovo srce” Senada Šahmanovića i “Za našu djecu” Gojka Berkuljana, oba u produkciji Radio i Televizije Crne Gore, kao i “Roda” reditelja Isa Qosje.

Dokumentarni filmovi upotpunjuju raznovrstan repertoar, a to su: “Ova dobra zemlja” Vladimira Perovića, “Živko Nikolić - Nedosanjani san” Senada Šahmanovića, “Zaustavite Dunav i kazaljke stare” reditelja Sali Salinija i “Crna Gora i Veliki rat” autora Andra Martinovića i Branka Baletića.

Martinovićev i Baletićev film biće prikazan 11. novembra, povodom 106 godina od završetka Prvog svjetskog rata, a nakon projekcije će uslijediti panel diskusija sa urugvajskim istoričarima i sagovornicima koji će govoriti o ulozi Crne Gore u tom sukobu, najavljuje Šaranović.

U kategoriji kratkometražnog filma biće prikazano pet ostvaranja, a žiri koji čine urugvajski filmaši i članovi urugvajske kinoteke, izabraće najbolji u toj selekciji.

“Kratke filmove potpisuju studenti Fakulteta dramskih umjetnosti Cetinje, Univerziteta Crne Gore. To su “Dora” Ane Ćulum, “El Dorado” Matije Jovanovića, ”Sve ono što nisam” Kaće Žarić, “Sve ono između nas” Anje Kečalović i “Pas koji je upiškio od sreće” Ilije Zekovića”, najavljuje Šaranović.

Govoreći za “Vijesti” o festivalu i kinematografiji, Šaranović kaže da su ga filmovi sa područja Balkana prvenstveno zainteresovali zbog jezika, a onda i autentičnim stilom.

“Počeo sam da gledam balkanske filmove kao dijete kako bih bolje naučio jezik svog djeda. On je rođen u mjestu Međice, u blizini Danilovgrada... Uvijek mi se sviđala strast koju su Crnogorci (i Balkanci uopšte) imali kada je u pitanju pričanje policijskih, dramskih, ratnih priča, iako su mi oduvijek omiljene komedije, a pogotovo crni humor, koji, srećom, ima Crna Gora”, sumira Šaranović.

Balkan film festival u Montevideu organizuje Crnogorska zajednica Urugvaja uz partnerstvo sa Radio-televizijom Crne Gore, Crnogorskom kinotekom i Urugvajskom kinotekom.