Savjet roditelja JPU „Dragan Kovačević“ Nikšić: Ko garantuje bezbjednost djece?

Mirko Pavićević, predstavnik Savjeta roditelja u UO JPU „Dragan Kovačević“ Nikšić, pita da li država i na koji način može garantovati bezbjednost djece u budućnosti

6817 pregleda4 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Da li danas, u Crnoj Gori, postoji neko ko može da garantuje bezbjednost i sigurnost naše djece tokom boravka u obrazovnim institucijama? Nažalost, imamo situaciju da se već nekoliko nedelja zaredom ponavljaju iste scene, čitaju isti naslovi, i da naši roditelji i nastavni kadar proživljavaju isti stres i strah, stoji u saopštenju Savjeta roditeIja JPU „Dragan Kovačević“ Nikšić.

I danas su, kako se navodi, hitno evakuisali djecu iz vrtića i obrazovnih institucija, zbog mogućnosti bombaškog napada, što je izazvalo opravdanu zabrinutost.

Mirko Pavićević, predstavnik Savjeta roditelja u UO JPU „Dragan Kovačević“ Nikšić, pita da li država i na koji način može garantovati bezbjednost djece u budućnosti.

„Ove situacije nisu nimalo prijatne ni za roditelje, ni za nastavni kadar. Sa velikom zabrinutošću pitamo nadležne iz sektora bezbjednosti, posebno MUP-a Crne Gore: Ko će i kako garantovati bezbjednost naše djece u budućnosti? Pitamo ih i zahtjevamo da nam detaljno obrazlože šta su preduzeli do sada povodom otkrivanja kriminalaca, koji stoje iza ovih krivičnih djela izazivanje opšte opasnosti i ugrožavanje bezbjednosti nase djece. Ako ne možemo da utvrdimo ko plasira lažne dojave o bombama u obrazovnim institucijama, kako ćemo biti sigurni da imamo kapacitet da se suočimo sa stvarnim prijetnjama koje bi mogle nastati? Zabrinjavajuće je i to što je nivo opasnosti nakon zaprimljenih e-mailova sa dojavama ocijenjen kao nizak. Ova informacija nije nimalo ohrabrujuća za roditelje, kao ni za zaposlene u našim vrtićima, koji se svakodnevno suočavaju sa ovakvim izazovima“, kazao je Pavićević.

Anđela Maksimović, predsjednica Savjeta roditelja JPU „Dragan Kovačević“, istakla je da ne samo da imaju problem sa sigurnošću djece, već i strah da djeca nijesu zaista bezbjedna.

„Mali broj vrtića ima video nadzor, a svakodnevno se suočavamo sa uništavanjem inventara u dvorištima, bez da iko odgovara za ove štete. Najnovija evakuacija djece, izazvana strahom od mogućeg bombaškog napada, samo je kap koja je prelila čašu. Pitamo se na koji način se vrši prevencija bombaških napada? Gdje su pripadnici policije kada su potrebni? U našem gradu, veoma mali broj policajaca viđa se ispred vrtića i škola, što dodatno izaziva zabrinutost među roditeljima. Osim bezbjednosnih pitanja, želimo da skrenemo pažnju i na dodatne troškove koji nastaju nakon evakuacija. Obroci pripremljeni za djecu, koji su kasnije morali biti uništeni, predstavljaju ozbiljan finansijski gubitak. Za pripremu obroka angažuju se radnici od šest časova ujutro, a nakon evakuacije, hrana često završi kao otpad. Pitamo nadležne ko će snositi troškove nastale ovakvim situacijama? Pozivamo Ministarstvo unutrašnjih poslova i sve nadležne bezbjednosne institucije da odgovore ko nam garantuje bezbjednost djece sutra“, pitala je Maksimović.