Tivat: Izletničke glisere vezuju gdje stignu

Na području Tivta registrovana 82 plovila za pružanje usluga u nautičkom turizmu - izletnička broda, čamca, jedrilice i brza glisera, u vlasništvu 42 privredna subjekta ili preduzetnika, od kojih neki imaju pravu flotu

12020 pregleda10 komentar(a)
Taxi boat gliseri čekaju putnike na šetalištu na Seljanovu, Foto: Siniša Luković

Prema podacima Sekretarijata za privredu Opštine Tivat na području najmanje opštine u Boki registrovana su čak 82 plovila za pružanje usluga u nautičkom turizmu - izletnička broda, čamca, jedrilice i brza glisera. Ta plovila u vlasništvu su 42 privredna subjekta ili preduzetnika koji su se kod tog sekretarijata registrovali za obavljanje djelatnosti “pružanje usluga u nautičkom turizmu”.

Ti podaci pokazuju da je i Tivat u proteklih par godina zahvaćen pravom “poplavom” pojave manjih ili većih pružalaca usluga, prvenstveno tzv. brzih izletničkih turističkih tura po Boki.

Iako ta pojava na Tivatskoj rivijeri još nije uzela epidemijske razmjere kako se to, na primjer, događa u Kotoru, gdje brzi izletnički gliseri stvaraju velike gužve i haos na moru, i na području Tivta sve su prisutniji izletnički gliseri koji se vezuju na raznim djelovima obale gdje nude svoje usluge turistima.

Većina privrednih subjekata ili preduzetnika koji su u Tivtu registrovani za “pružanje usluga u nautičkom turizmu” na sebe ima upisano po jedno plovilo, međutim, ima i onih koji raspolažu pravim malim flotama. Najviše plovila, čak devet, regsitrovano je na tivatsku kompaniju “Sea me” doo čija je djelatnost “prevoz putnika unutrašnjim plovnim putevima”, dok kompanija “Sailband” doo Tivat iza koje stoji ruski kapital raspolaže sa osam plovila. Ona ima sjedište u Porto Montenegru i bavi se prevashodno, obukom skipera manjih jahti. Flotu od sedam motornih plovila ima domaća kompanija “Una” iz Tivta koja se bavi iznajmljivanjem plovila, transferima gostiju i izletničkim turama za turiste, te obukom skipera i voditelja čamaca. “Fordewind Montenegro” doo iz Budve ima registrovanih pet plovila za pružanje usluga u nautičkom turizmu u Tivtu, dok kompanije “Sea tours” doo Tivat i “DM Yachting” doo iz Kotora imaju po četiri.

Iz Opštine Tivat nisu precizno odgovorili “Vijestima” da li sva pravna lica i preduzetnici koji na Tivatskoj rivijeri turistima pružaju usluge brzih izletničkih glisera to rade na lokacijama koje su za to predviđene i dozvoljene za obavljenje ove djelatnosti.

Svako ko prošeta obalom u užem centru grada, međutim, može vidjeti da se taksi boat gliseri vezuju i ukrcavaju putnike i na mjestima gdje je to drugim propisima izričito zabranjeno, na gradskoj plaži u blizini objekta “Salon privee”, na tzv. gumnu sa južne strane gradske rive Pine, ispod objekta Lučke kapetanije na Pinima, na šetalištu na Seljanovu…

“Pravna lica koja obavljaju usluge u nautičkom turizmu dužna su da shodno članu 51 Zakona o turizmu i ugostiteljstvu pribave dokaz o pravu korišćenja luke, dijela luke, operativne obale, dijela morske obale koja služi korišćenju mora za pomorski saobraćaj. To znači da je prilikom registrovanja ove djelatnosti u opštinskom Sekretarijatu za privredu, potrebno da vlasnik plovila dostavi dokaz o pravu priveza plovila na za to predviđenim mjestima”, kazali su iz tivatske Opštine.

Navode i da ta pravna lica “nisu u obavezi da imaju privremene objekte tipa štand/reklamni pano”, iako građani upravo ovakve objekte iz kojih vlasnici brzih izletničkih glisera nude svoje usluge, mogu vidjeti na raznim mjestima duž tivatske obale, čak i na samom gradskom šetalištu i rivi Pine.

Većine tih lokacija nema ubilježene kao zvanično odobrene za postavljanje takvih objekata i pružanje tih vrsta usluga u aktuelnom Programu privremenih objekata u zoni morskog dobra, a koji inače, najčešće ne uvažavajući stavove primorskih opština o toj temi, izrađuje i donosi Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine.

“Ukoliko pravno lice želi da postavi privremeni objekat tipa štand/reklamni pano u zoni morskog dobra za isti mora pribaviti odobrenje od JP za upravljanje morskim dobrom. Pomenuti objekti moraju se postavljati u skladu sa propisima gradnje, a koji važe za privremene objekte”, objašnjavaju iz Opštine.

Napominju da su “lokacije za postavljanje privremenih objekata definisane Programom privremenih objekata Opštine Tivat, kao i Programom privremenih objekata u zoni morskog dobra”. Komunalna inspekcija koja je pod ingerencijom Opštine ima nadležnost da kontroliše i uklanja nelegalno postavljene privremene objekte u zoni morskog dobra.