Pojedini saveznici Haris krive Bajdena za njen poraz na izborima

Bajden (81) je okončao kampanju za reizbor u julu, nekoliko nedjelja poslije debate sa Trampom koja je otvorila pitanje njegove sposobnosti da bude uvjerljiv predsjednički kandidat

13517 pregleda6 komentar(a)
Foto: Reuters

Pojedini saveznici potpredsjednice SAD Kamale Haris počeli su da okrivljuju odlazećeg šefa države Džozefa Bajdena za njen poraz na predsjedničkim izborima, navodeći da je trebalo ranije da se povuče iz trke.

U trenutku kada demokrate nastoje da kontrolišu štetu poslije pobjede republikanca Donalda Trampa na izborima 5. novembra, neki od saveznika Kamale Haris tvrde da je takav ishod "zapečatila" Bajdenova odluka da ostane u trci do ljeta, uprkos dugogodišnjoj zabrinutosti birača za njegovo zdravlje i nezadovoljstva zbog visoke inflacije i masovnog priliva migranata.

Više neimenovanih visokorangiranih demokrata, uključujući tri savjetnika u izbornom štabu Kamale Haris, izrazilo je duboko nezadovoljstvo zbog toga što 81-godišnji Bajden nije ranije uvidio da nije dorastao izazovu.

Bajden (81) je okončao kampanju za reizbor u julu, nekoliko nedjelja poslije debate sa Trampom koja je otvorila pitanje njegove sposobnosti da bude uvjerljiv predsjednički kandidat.

Međutim, istraživanja javnog mnjenja su mnogo ranije pokazala da su mnogi Amerikanci zabrinuti zbog Bajdenovih godina. Još u avgustu 2023. godine, oko 77 odsto Amerikanaca reklo je da je Bajden previše star da bi bio efikasan još četiri godine, prema anketi agencije Asošiejted pres i Centra za istraživanje javnog mnjenja Nork.

Bajden je odustao od trke 21. jula, poslije ne naročito suptilnih poziva uticajnih demokrata da se povuče, uključujući bivšeg predsjednika Baraka Obamu i bivšu predsjednicu Predstavničkog doma Kongresa Nensi Pelosi. Bajden je tada podržao kandidaturu Kamale Haris.

Stratezi angažovani kao savjetnici u izbornom štabu Kamale Haris rekli su da je njoj zbog kratke kampanje bilo još teže da se diferencira od Bajdena.

Prema njihovim riječima, da se Bajden povukao početkom godine, demokrate bi imale dovoljno vremena da održe unutarpartijske predizbore, koji bi primorali Kamalu Haris ili nekog drugog kandidata da agresivnije ističe razlike u odnosu na Bajdena.

Političar Endrju Jang, jedan od Bajdenovih protivkandidata na unutarpartijskim izborima 2020. godine, koji je kasnije podržao Kamalu Haris, rekao je da je "najveći teret" gubitka ovonedjeljnih izbora na aktuelnom šefu države.

"Da se ​​povukao u januaru umjesto u julu, možda bismo bili na sasvim drugom mjestu", kazao je Jang.

Tokom četvorogodišnjeg mandata, Bajden je izveo SAD iz najteže pandemije u 100 godina, podsticao međunarodnu podršku Ukrajini poslije ruske invazije i donio zakon koji predviđa 1.000 milijardi dolara za infrastrukturu, od kojeg će korist biti vidljiva tek u godinama koje slijede.

Kodirektor Centra za nezavisnu i održivu demokratiju na Univerzitetu Arizone Tom Rejli rekao je da će "istorija možda za 20 ili 30 godina pamtiti Bajdena po nekim od tih dostignuća", ali da će kratkoročno gledano biti smatran predsjednikom "koji je pobijedio Donalda Trampa samo da bi ga vratio na čelo administracije četiri godine kasnije".