Nestašica u Crnoj Gori: Fali "zometa" za liječenje uznapredovalih tumora

Iz “Montefarma” pojašnjavaju da isporuku ugovorenih količina čekaju sredinom mjeseca i da citostatik od drugog kvartala ove godine nedostaje zemljama regiona i Evropske unije

45773 pregleda10 komentar(a)
Lijek posljednji put isporučen KCCG sredinom oktobra, Foto: Shutterstock

Institut za onkologiju ostao je bez lijeka “zometa”, namijenjenog pacijentima oboljelim od karcinoma koji se proširio na kosti, pa su pacijenti bili prinuđeni da ga kupuju.

Nove količine lijeka, tvrde nadležni, trebalo bi da stignu sredinom ovog mjeseca.

Iz “Montefarma”, koji snabdijeva Klinički centar Crne Gore (KCCG) ljekovima, saopšteno je da su ugovorili količine koje još nisu u potpunosti isporučene, pojasnivši da “zometu” nije na vrijeme obezbijedio proizvođač “Novartis Pharma” usljed problema u proizvodnji.

“Lijek ‘zometa’, koncentrat za rastvor za infuziju 1*4mg/5ml proizvođač ‘Novartis Pharma’ nije obezbijedio na vrijeme usljed proizvodnih problema. Nestašica pomenutog lijeka postoji u regionu još od drugog kvartala tekuće godine, kao i u zemljama Evropske unije. Što se tiče Crne Gore, do sredine oktobra lijek je bio dostupan i posljednji put je isporučen 16. oktobra KCCG iz skladišta ‘Montefarma’. Lijek trenutno nije dostupan kod dobavljača i prema informaciji koju smo dobili, očekuju uvoz prvih količina sredinom novembra tekuće godine”, piše u odgovoru te ustanove.

Iz “Montefarma” su pojasnili da ta ustanova nije direktan uvoznik ljekova i medicinskih sredstava, već ih nabavlja isključivo u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama i važećom listom ljekova, što podrazumijeva raspisivanje tendera na koje se sa ponudama javljaju ovlašćeni uvoznici i nosioci dozvola za stavljanje u promet.

“Takav je slučaj i sa lijekom ‘zometa’, gdje smo ugovor o nabavci potpisali 11. juna 2024. godine sa firmom ‘Glosarij’, koja je jedini ponuđač pomenutog medikamenta u Crnoj Gori, i ugovorene količine su većim dijelom isporučivane u skladu sa dogovorenom dinamikom, dok se preostali dio još čeka, zbog problema u proizvodnoj liniji”, kazali su.

Iz “Montefarma” su poručili da će lijek odmah nakon prispijeća biti odmah dostavljen ustanovama koje ga potražuju.

“Na ovakve i slične situacije, kada proizvođač specifičnog lijeka ima problem u samoj proizvodnji i ne najavi unaprijed obustavu isporuke, ‘Montefarm’ nema mogućnost da reaguje, o čemu redovno obavještavamo resorno ministarstvo i javne zdravstvene ustanove”, piše u odgovoru.

Nestašica lijeka “zometa” zabilježena je i prije dvije godine, takođe zbog problema u proizvodnji. Lijek se nalazi na osnovnoj listi ljekova i država ga plaća po cijeni od oko 44 eura, dok je maksimalna utvrđena cijena prema novoj listi, usvojenoj krajem oktobra, oko 92 eura.

“Zometa” nije jedini lijek koji fali zdravstvenim sistemima u Crnoj Gori, regionu i Evropi, zbog problema kod proizvođača. Iz “Montefarma” su prije dva dana saopštili da tržištu ljekova na globalnom nivou fali hormon rasta koji je nastao kada je proizvođač “Novo Nordisk” u prvom kvartalu godine obavijestio sve zemlje da obustavlja proizvodnju lijeka “norditropin nordiflex” 10mg/1,5ml i 15mg/1,5ml. Taj lijek do tada je koristilo oko 95 odsto djece kao terapiju.

Iz “Montefarma” su pojasnili da za djecu mlađeg uzrasta imaju lijek “genotropin”, proizvođača “Fajzer” i da ga redovno isporučuju apotekama kojima se inače vrši distribucija specifičnih terapija.

“U pitanju je hormon rasta INN somatropin za djecu mlađeg uzrasta. Što se tiče ‘genotropina’ u jačini od 12mg/1ml proizvođač ‘Fajzer’ nas je obavijestio da nije u mogućnosti obezbijediti neophodne količine do druge polovine novembra”, pojasnili su iz te ustanove.

Pacijenti su se ljetos žalili i na nestašicu lijeka “progesteron depo”, koji koriste trudnice u cilju sprečavanja prijevremenog porođaja, a razlog je bio to što je Evropska komisija odlučili da prestane važenje dozvole za lijek za sve medikamente koji sadrže aktivnu supstancu 17-hidroksiprogesteron kaproat.

Nakon što su studije pokazale da je moguć rizik od uticaja ove supstance na pojavu kancera, rastvor za injekcije “progesterona” je iz istog razloga ukinut i u zemljama okruženja i Crnoj Gori.

Direktor “Montefarma” Aleksandar Bogavac ranije je u intervjuu “Vijestima” da se problem u proizvodnji ljekova naglo zakomplikovao u vrijeme kovida, kada smo imali ozbiljne probleme u lancu nabavke zbog nedostatka sirovina, ali i da je nakon pandemije ostao “relativno neriješen” i pogađa cijelu Evropu.

Upitan da li država može spriječiti nestašicu najvažnijih ljekova, kakvi su citostatici, Bogavac je tada rekao da, u principu, u Crnoj Gori dolazi do nestašice onih medikamenata kojih u tom trenutku nemaju ni zemlje EU, pojasnivši da bi ponovno uspostavljanje robnih rezervi, koje podrazumijevaju i ljekove i medicinska sredstva, omogućile prevazilaženje takvih situacija.