Familija koja je dala stotine pomoraca i ispisala slavne stranice bokeške maritimne istorije
Ova postavka, predstavljena u prostorijama JU Muzej i galerija u Tivt, samo je dio bogate Zbirke Radimir koju je sačuvala ova stara dobrotska porodica, a koja je rješenjem Ministarstva kulture Crne Gore iz 2017. godine dobila status pokretnog kulturnog dobra od lokalnog i nacionalnog značaja.
Maritimni portreti starih jedrenjaka, portreti istaknutih kapetana, fotografije brojnih visokih odlikovanja kojima su ih nagrađivale razne države, spiskovi zapovjednika, poručnika i mornara, vrijedni arhivski dokumenti, te brojni utilitarni predmeti korišteni nekada davno na brodovima poput sekstanta, privora za plotovanje kurseva na pomorski katama, sfere sa mapom nebeskog svoda za astronomsku navigaciju, barometra, termometra, kanoćala i djelova uniformi i lične opreme starih pomoraca, dio su postavke izložbe "Obitelj Radimir – Doprinos članova obitelji pomorstvu Dobrote i Boke Kotorske", a koja je u sinoć otvorena u prostorijama JU Muzej i galerija u Tivtu.
Ova postavka samo je dio bogate Zbirke Radimir koju je sačuvala ova stara dobrotska porodica, a koja je rješenjem Ministarstva kulture Crne Gore iz 2017. godine dobila status pokretnog kulturnog dobra od lokalnog i nacionalnog značaja.
Svi predmeti Zbirke su nasljeđe uže i šire porodice Radimir i, kao takvi, predstavljaju kulturno nasljeđe ovog kraja. Bogata zbirka inače, javnosti je od prije par godina dostupna tokom ljetnjih mjeseci u porodičnoj crkvi Svetog Mihovila u Dobroti iz 18.vijeka, a koju su prije petanestak godina obnovili vlasnici zbirke, braća Vjeko i Zoran Radimir.
Bratstvo Radimir bilo je najbrojnije pomorsko bratstvo u Dobroti. Dalo je čak 226 pomoraca od kojih 110 kapetana. Tokom 18.vijeka ova familija imala je u sopstvenom ili vlasništvu ili suvlasništvu sa drugim poznatim bokeljskim pomorskim porodicama, čak 44 broda od kojih 16 velikih tartana i četiri pulake, dok su u prvoj polovini 19.stoljeća Radimiri raspolagali flotom od 39 jedrenjaka (dva barka, 16 brigantina, 11 pjelega, dvije pulake i po jednom škunom, odnosno trabakulom). Na izložbi u JU Muzej i galerija Tivat prezentovana je tematika iz oblasti pomorstva, vezana za doprinos članova porodice Radimir ukupnom pomorstvu Dobrote i Boke Kotorske.
Kustos Muzeja i galerije Tivat Igor Lazarević zahvalio je svima koji su došli i podržali izložbu.
“Familija Porodica Radimir je jedna od poznatijih i uglednih porodica iz Dobrote i šireg bokeljskog područja, posebno prepoznata po svom značajnom doprinosu u pomorstvu, što ćete, nadamo se, imati priliku da vidite i kroz ovu izložbu, iako ona prikazuje samo dio bogatog nasljeđa ove porodice. Familija Radimir je, imajući posjede na tivatskom području, neraskidivo povezana sa ovim predjelom, posebno sa prostorom Račice, odnosno današnje Župe, i šire okoline, gdje su se nalazila njihova imanja tokom 19. vijeka. Ovo nasljeđe možemo pratiti kroz austrougarske katastarske mape koje nam svjedoče o njihovom prisustvu na ovim prostorima”, kazao je pored ostaloga, Lazarević.
Autor izložbe Zoran Radimir istakao je da je pomorstvo vjekovima bila glavna privredna djelatnost u Boki i da je zaslužno za svo materijalno i kulturno bogatstvo ovog kraja.
“Pomorstvo je kroz vjekove donijelo Bokeljima veliko bogatstvo. Ovdašnje palate, umjetničke slike, bogati enterijeri, sklupture, sve su to rezultati pomorske tradicije i pomorske djelatnosti. Naša porodica u Dobroti je bila najveća po broju ljudi, po broju kuća, po broju brodova i po broju pomoraca. Radimiri su dali preko 100 kapetana duge plovidbe i preko 100 oficira i mornara, a tokom vjekova imali su preko 100 sopstvenih i brodova u suvlasništvu. Interesantan je i podatak da su 72 člana naše poroduce izgubila živote na moru, što praktično znači da je oko trećina svih njih koji su pošli ploviti, nikada se nije vratila kući”, kazao je Radimir dodajući da se povijest pomorske i pomorsko-trgovačke djelatnosti ove ugledne dobrotske familije kroz razne pisane dokumemnte moše pratiti u kontinuietu preko 500 godina.
Istakao je da on lično i njegov brat Vjeko koji se nakon okončanja vipedecenijske aktivne karijere kapetana na moru, intenzivno bave sakupljenjem artefakata i proučavanjem bogate porodične prošlosti, stalno u tome nailaze na nove i do sada javnosti nepoznate detalje i podatke o djelatnosti njihovih predaka ne samo u Boki, već i u današnjoj Italiji, Albaniji, zemljama basena Crnog mora…
“Planirali smo da napravimo porodičnu monografiju, međutim novih podataka uvijek ima – novih imena brodova koji su bili u vlasništvu familije ili imena do sada nama nepoznatih kapetana Radimira Ipak, moraćemo jednom da zaokružimo ovu priču i to 'presječemo' jer ovome ovako izgleda, nema kraja“, zaključio je Zoran Radimir.
( Siniša Luković )