Trampov savjetnik: Akcenat u Ukrajini mora biti mir, ne vraćanje teritorija
Brajan Lanza, strateg Republikanske stranke, rekao jeda će Trampova administracija zatražiti od Zelenskog njegovu verziju „realistične vizije mira“
Viši savetnik novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa kaže da će se nova administracija usredsrediti na postizanje mira u Ukrajini, a ne na omogućavanje zemlji da povrati teritoriju koju je okupirala Rusija.
Brajan Lanza, strateg Republikanske stranke, rekao je za BBC da će Trampova administracija zatražiti od ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog njegovu verziju „realistične vizije mira“.
„I ako predsednik Zelenski dođe za sto i kaže, pa možemo da imamo mir samo ako imamo Krim, on nam onda pokazuje da nije ozbiljan”, rekao je on.
„Krima više nema.”
Rusija je anektirala ukrajinsko poluostrvo Krim 2014. godine.
Osam godina kasnije pokrenula je invaziju na Ukrajinu i zauzela teritorije na istoku zemlje.
- Susret Zelenskog i Trampa: „Vreme je da rat stane“
- Čestitke Trampu sa Balkana, Rusija i Kina uzdržane
- Šta Trampova pobeda znači za svet
Ponovo izabrani američki predsednik je dosledno govorio da je njegov prioritet okončanje rata i zaustavljanje onoga što on opisuje kao odliv američkih resursa vojne pomoći Ukrajini.
Lanza, politički savetnik bivšeg predsednika otkako je Tramp pokrenuo kampanju 2016, nije pomenuo područja istočne Ukrajine, ali je rekao da je vraćanje Krima od Rusije nerealno i „nije cilj Sjedinjenih Država”.
„Kada Zelenski kaže da ćemo samo zaustaviti ove borbe i da će mira biti tek kada se Krim vrati, imamo vesti za predsednika Zelenskog: Krima više nema”, rekao je on za Vikend program BBC Svetskog servisa.
„I ako vam je prioritet da vratite Krim i da se američki vojnici bore za povratak Krima, sami ste u tome.”
SAD nikada nisu rasporedile američke vojnike da se bore u Ukrajini, niti je Kijev tražio da se američke trupe bore u njeno ime.
Ukrajina je samo zatražila američku vojnu pomoć da naoruža sopstvene vojnike.
Lanza je rekao i da izuzetno poštuje ukrajinski narod, govoreći da ima lavlje srce.
Ali je ukazao da je prioritet SAD „mir i zaustavljanje ubijanja”.
„Ono što ćemo reći Ukrajini je – znate li šta vidite? Šta vidite kao realnu viziju mira. To nije vizija za pobedu, ali to je vizija za mir. I hajde da počnemo da vodimo iskren razgovor”, kazao je.
Tramp je razgovarao sa Zelenskim posle pobede na izborima, a u razgovoru je učestvovao i milijarder Ilon Mask.
Izvor u ukrajinskom predsedničkom kabinetu rekao je za BBC da je „dobar dug razgovor” između Zelenskog i Trampa trajao „oko pola sata”.
„To zapravo nije bio razgovor da se priča o veoma bitnim stvarima, ali je generalno bio veoma topao i prijatan.”
Trampovi demokratski protivnici optužili su ga da se priklanja ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i kažu da njegov pristup ratu predstavlja predaju za Ukrajinu i da će ugroziti celu Evropu.
Prošlog meseca Zelenski je ukrajinskom parlamentu predstavio „plan pobede” koji je podrazumevao odbijanje da ustupi ukrajinske teritorije i suverenitet.
Tokom predizborne kampanje, Tramp je više puta govorio da bi mogao da okonča rat između Rusije i Ukrajine „za jedan dan“, ali nikada nije izneo više detalja.
U dokumentu, koji su u maju napisala dva njegova bivša šefa za nacionalnu bezbednost, navodi se da bi SAD trebalo da nastave da isporučuju oružje, ali da podršku uslovljavaju ulaskom Kijeva u mirovne pregovore sa Rusijom.
Ukrajina ne bi trebalo da odustane od nade da će povratiti sve svoje teritorije od ruske okupacije, navodi list, ali treba da pregovara na osnovu trenutnih linija fronta.
Ranije ove nedelje, Putin je čestitao novoizabranom američkom predsedniku na pobedi na izborima i rekao da Trampova tvrdnja da može da pomogne da se okonča rat u Ukrajini „zaslužuje barem pažnju“.
Lanza je takođe kritikovao podršku koju su Bajden-Haris administracija i evropske zemlje dale Ukrajini od početka potpune invazije Rusije u februaru 2022.
„Realnost na terenu je da evropske nacionalne države i predsednik Bajden nisu dali Ukrajini sposobnost i oružje da pobedi u ovom ratu na samom početku i nisu uspeli da ukinu ograničenja za pobedu Ukrajine”, rekao je on.
Ranije ove godine, Predstavnički dom američkog Kongresa odobrio je paket vojne pomoći Ukrajini od 61 milijarde dolara (skoro 57 milijardi evra) za pomoć u borbi protiv ruske invazije.
SAD su bile najveći dobavljač oružja Ukrajini – između februara 2022. i kraja juna 2024. isporučile su ili predale oružje i opremu u vrednosti od 55,5 milijardi dolara, prema Institutu za svetsku ekonomiju Kila, nemačkoj istraživačkoj organizaciji.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
( BBC Serbian Naslovna strana )