„Montefarm” mora da izbriše snimke

Agencija za zaštitu ličnih podataka naložila državnoj ustanovi da ne snima stranke, posjetioce i zaposlene

16821 pregleda2 komentar(a)
Kamere u ulcinsjkoj apoteci instalirane 2020. (ilustracija), Foto: Shutterstock

Agencija za zaštitu ličnih podataka (AZLP) naložila je “Montefarmu” da u sa sistema video-nadzora u objektu apoteke “Jadran” u Ulcinju izbriše prethodno prikupljene snimke i da u istoj apoteci preduzme mjere kako dvije od devet kamera u tom objektu ubuduće ne bi snimale stranke, posjetioce i zaposlene, već samo dio gdje se izdaju ljekovi i gdje su fiskalne kase.

U rješenju koje je objavljeno na vebsajtu AZLP, podsjeća se da je Agenciji 28. maja 2024. upućena inicijativa za vršenje nadzora, kako bi se utvrdilo da li je obrada ličnih podataka putem video-nadzora u prostorijama “Montefarmove” apoteke “Jadran” u Ulcinju, zakonita.

U inicijativi je, kako pojašnjavaju, navedeno da je video nadzor instaliran 2020. odlukom direktora, a bez saglasnosti zaposlenih, da nadzor čini devet kamera:

“Od kojih jedna ima instaliran mikrofonski modul pomoću kojeg se vrši audio nadzor, te da je na taj način narušena privatnost zaposlenih i drugih lica koja borave u apoteci, da se na taj način vrši psihološki pritisak i zalazi u privatnost zaposlenih i nezakonito prisluškuju razgovori sa klijentima (audio-nadzor)”.

Tokom nadzora 27. avgusta, piše u rješenju, utvrđeno je da na ulaznim vratima apoteke nije javno istaknuto obavještenje o vršenju video-nadzora, a da se javno obavještenje - naljepnica, nalazi na pultu u apoteci, te da ne sadrži broj telefona na koji se mogu dobiti informacije gdje se i koliko dugo čuvaju snimci iz sistema video nadzora.

Dodaje se i da je utvrđeno i da apoteka “Jadran” posjeduje Odluku o uvođenju i razlozima uvođenja video-nadzora, mišljenje predstavnika zaposlenih o uvođenju video-nadzora, da su prije uvođenja video-nadzora, zaposleni obaviješteni o tome, da su donijeta interna pravila obrade i zaštite ličnih podataka, kao i da je subjekt nadzora dostavio obavještenje Agenciji o evidenciji zbirke video-nadzor na propisanom obrascu.

“U postupku nadzora uočena je kamera koja nije povezana sa DVR uređajem, a koja, prema izjavi ovlašćenog lica, služi za registraciju ulaska/izlaska zaposlenih u/iz prostorija apoteke - elektronsko čekiranje. Prema izjavi ovlašćenog lica ne radi se o video-nadzoru, odnosno o kamerama koje prave video i audio zapis, već o kamerama koje fotografišu lica, odnosno zaposlene koji se elektronski čekiraju prilikom ulaska i izlaska iz prostora, a pristup podacima ima ovlašćeno lice u ZU Apoteke Crne Gore ‘Montefarm’ u Podgorici”, stoji u rješenju.

Konstatovano je da dvije kamere prave video-zapise suprotno Zakonu o zaštiti podataka o ličnosti. Jedna pravi video-zapis pulta za izdavanje lijekova, “a svojim perimetrom zahvata veliki dio prostora unutrašnjosti apoteke, tako da snima i posjetioce”. Još jedna kamera pravi video-zapis pulta za izdavanje lijekova (bočnog) i ulaz u apoteku (s unutrašnje strane), “a svojim perimetrom zahvata veliki dio prostora unutrašnjosti apoteke, tako da snima i posjetioce”.

U odnosu na utvrđene nepravilnosti, dodaje se, subjektu nadzora je ukazano da izbriše snimke sa sistema video-nadzora prikupljene u prethodnom periodu, da na ulazu u apoteku javno istakne obavještenje o vršenju video-nadzora, da obavještenje mora da sadrži broj telefona na koji se mogu dobiti informacije gdje se i koliko dugo čuvaju snimci iz sistema video-nadzora, kao i zvanju lica koje vrše video-nadzor...

Ukazano je i da dvije sporne kamere treba preusmjeriti ili softverski zatamniti...

“...na način da perimetar kamera ne zahvata prostor za stranke i posjetioce, kao i radna mjesta zaposlenih, izuzev dijela koji se odnosi na prostor za izdavanje/kupovinu lijekova - fiskalne kase”, stoji u rješenju.

Agenciji je, međutim, 19. 9. 2024. upućen prigovor na zapisnik, u kojem su iz apoteke, pored ostalog, naveli da su apotekarske ustanove, prema Zakonu o zaštiti lica i imovine, obavezno štićeni objekti, te da je tehnička zaštita neophodna radi sprečavanja protivpravnih radnji. Dodali su i da javni sektor može da vrši video-nadzor pristupa u službeni/poslovni prostor radi bezbjednosti lica i imovine, kontrole ulaska/izlaska ili ako zbog prirode posla postoji mogući rizik za zaposlene. Naveli su i da je jedna grupa pacijenata konzumenti psihoaktivnih supstanci, “te da u tom smislu postoji povećana potreba za video-nadzorom radi sprečavanja protivpravnih radnji i identifikacije počinilaca”.

Savjet Agencije je, međutim, smatrao da je prigovor neosnovan, a u rješenju navode da je kontrolor AZLP utvrdio da se video-nadzor u apoteci “Jadran” vrši u većem obimu nego što je potrebno da bi se postigla svrha obrade, “što je suprotno članu 2 Zakona o zaštiti podataka o ličnosti”.