Vučić prijeti da će da se "pozdravi" sa svojim milionerima

"Ti kojima smo sve dali, ti kojima smo sve učinili. 10 puta mu daš sve, a 11. put mu ne daš, jer je nemoguće da mu daš 11 puta sve što poželi i postao vam je najveći neprijatelj, jer on to sve zaslužuje, jer mu to pripada"

14959 pregleda8 komentar(a)
Vučić, Foto: Slađan Fatić

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je na sjednici Glavnog odbora Srpske napredne Stranke (SNS) rekao je da je vrijeme da se stranka "pozdravi" sa nekim članovima i onima kojima je "sve dato", koji mu, kako kaže, rade iza leđa i "postaju najveći neprijatelji, jer im ne daš sve što požele".

Forbes Srbija ranije je izdvojio 11 onih koji su najviše zaradili od bliskih veza sa aktuelnom vlašću.

"Vrijeme je da mi lijepo otvorimo karte. To od marta do juna, sa tom rekonstrukcijom, da se zahvalimo svima onima koji na televiziji objašnjavaju - da, mi poštujemo predsjednika Vučića, jer znaju da tako dobijaju glasove, a iza leđa pozivaju sve naše protivnike da im kažu - pa vi znate da nismo to mi, to je Vučić uradio, to je Vučić naredio i tako dalje. Nemojte da nas dirate, nemojte da nas napadate, nego po njemu", rekao je Vučić i poručio prisutnim funkcionerima SNS da i neki od njih to rade.

On je, prenosi N1, prethodno naveo da su postali najveći neprijatelji onima kojima je sve dato.

"Ti kojima smo sve dali, ti kojima smo sve učinili. 10 puta mu daš sve, a 11. put mu ne daš, jer je nemoguće da mu daš 11 puta sve što poželi i postao vam je najveći neprijatelj, jer on to sve zaslužuje, jer mu to pripada. Za nas su obični ljudi, običan svijet, kojima nismo davali ništa, osim što smo im dali priliku da mogu da žive od svog rada, da mogu da žive u boljoj Srbiji, da imaju bolje puteve, bolje škole, bolje bolnice, bolje kliničke centre nego što su imali ranije, oni kojima se morate posvetiti“, rekao je Vučić, poručivši stranačkim funkcionerima da sa njima treba da se razgovara.

"Nova srpska elita - veza sa aktuelnim vlastima"

Forbes je ranije sastavio listu 11 njih koji najveći dio ostvarenih prihoda duguju čvrstim vezama sa aktuelnim vlastima i zahvaljujući poslovima koje zbog tih veza dobijaju od države i njenih preduzeća. Oni su "nova srpska elita" koja posjeduje najmanje 140 preduzeća registrovanih u Srbiji i inostranstvu, navode.

Jedan od njih je vlasnik beogradske firme "Koefik" Nenad Kovač, poznatiji kao Neša Roming.

Kako je navedeno, ovaj biznismen javnosti je postao poznat nakon saznanja da on stoji iza firme koja je bila dio konzorcijuma kojem je Grad Beograd 2010. prepustio posao naplate karata javnog gradskog prevoza, poznatiji kao sistem Bus plus. Osim toga, zajedno sa Nikolom Petrovićem, nekadašnjim direktorom javnog preduzeća Elektromreže Srbije, Nenad Kovač je imao suvlasništvo u firmama koje su se bavile izgradnjom mini hidroelektrana. Nikola Petrović je, između ostalog, i Vučićev kum i dio liste "nova srpska elita".

U listu Kovačevih saradnika uključuje se i predsjednik kompanije Energotehnika Južna Bačka Dragoljub Zbiljić, koji se takođe nalazi na Forbsovoj listi biznismena koji su napredovali zbog veze sa vlastima.

Zbiljić je, kako piše u tekstu, vlasnik društva sa ograničenom odgovornošću Maneks d.o.o, koje se bavi trgovinom obojenim metalima, a javnosti je poznat kao jemac za kredit koji je tada opoziciona SNS uzela kod Univerzal banke za potrebe izborne kampanje 2012. godine. Tvrdi da nema člansku kartu vladajuće SNS, ali da je "iskreni poštovalac onoga što radi Aleksandar Vučić".

Nikola Petrović, Vučićev kum, je nekadašnji generalni direktor javnog preduzeća Elektromreža Srbije i vlasnik firme EL&MI grupa, registrovana za proizvodnju električne energije, a ima udjela u još nekoliko firmi koji su poznate po izgradnji mini hidroelektrana, od kojih su neke nastale krajem 2021, odnosno 2022. godine. Nikola Petrović za sebe voli da kaže, piše Forbes, da "nije političar i funkcioner vladajuće stranke“, ali jeste u kumovskim i prijateljskim vezama sa aktuelnim predsednikom Srbije. Godine 2015. se našao u središtu afere sa kompanijom za razvoj vjetroparkova Kontinental vind, čija je tadašnja direktorka bila današnja predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić.

Forbes je u listu uključio i vlasnike Milenijum tima Ivana Bošnjaka i Stojana Vujka. Kompanija Milenijum tim učestvovala je prethodnih godina, kako je u tekstu navedeno, u izgradnji velikog broja infrastrukturnih i državnih projekata, od Beograda na vodi, gasifikacije u gradovima širom Srbije koju je sprovodilo javno preduzeće Srbijagas, izgradnji stanova za vojsku i policiju, a učestvuje i u izgradnji objekata za potrebe EKSPO 2027.

Takođe, piše Forbes, Milenijum tim je biran za podizvođača radova na nekoliko putnih pravaca koji se grade u Srbiji, a koje kao glavni izvođač radi neka od kineskih državnih kompanija.

U listu je uključen i Ostoja Mijalović, vlasnik OMR grupe, u okviru koje posluje najmanje 15 domaćih pravnih lica, navodi ovaj medij. Član je vladajuće Srpske napredne stranke i bio je kandidat za poslanika na listi SNS-a "Aleksandar Vučić – Srbija pobjeđuje" na parlamentarnim izborima 2016. godine.

Sledeći na listi "SNS biznismena" je Zvonko Veselinović, koji ima veze i sa Milanom Radoičićem, kontroverznim biznismenom sa sjevera Kosova koji je organizator napada u Banjskoj. Na sjeveru Kosova Zvonko Veselinović poznat je kao jedan od "vođa čuvara mosta", odnosno ključih ljudi kako u tamošnjem političkom, tako i privredno-kriminalnom miljeu. Inače, hapšen je u dva navrata, ali je odgovornosti u oba slučaja kasnije oslobođen, piše Forbes.

Tu je i vlasnik Alta pay grupe Davor Macura, kao i vlasnik Termomonta Dejan Burčula. Kako piše Forbes, ako neko može da se pohvali projektima koje je radio za državu, onda je to Burčula. Njemu su, kako piše ovaj medij, dodijeljeni poslovi izgradnje kovid bolnica u Batajnici, Novom Sadu i Kruševcu, a onda i izgradnju fabrike vakcina. Burčula, pak, javnost je upoznala kada je predsjednik Srbije 2020. objavio na svom instagram nalogu tortu u obliku kovid bolnice koju mu je poslao upravo Termomont, navodi se u tekstu.

Inače, piše Forbes, prema istraživanju Topličkog centra za demokratiju o najvećim javnim nabavkama u Srbiji tokom 2020. godine, njih pet dobila je ova firma, a njihova vrijednost bila je nešto više od 70 miliona eura.

Dejan Slijepčević, vlasnik novosadske firme Gat doo, neovlašćeno se našao prošlogodišnjeg ljeta u Komandno-operativnom centru MUP-a Srbije zajedno sa tadašnjim ministrom policije, a sadašnjim ministrom odbrane, Bratislavom Gašićem i Vučićem. Uz to, piše Forbes, Slijepčević je hapšen u Republici Srpskoj i Crnoj Gori zbog pokušaja da unese veće svote novca od zakonskih ograničenja, a sumnjalo se i da je taj novac služio za podmićivanje nekih birača. Gat d.o.o je inače i glavni neimar stadiona "Dubočica" koji je otvoren u Leskovcu.

U listu je uključen i Željko Drčelić, čija je firma W.D. Concord west ima veze sa sledećim projektima - Sportski centar Radnički u Beogradu, zatim naučno-tehnološki park Niš, gotovo 14.000 kvadratnih metara Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje 2, razvija djelove Kliničko-bolničkog centra Zemun, gradski bazen na Ubu, stadion u Zaječaru, granični prelaz Gostun, dio beogradskog aerodroma Nikola Tesla, aerodromska zgrada Konstatnin Veliki u Nišu… Firma je dobijala i razne druge tendere vezano za razne državne ustanove. Željko Drčelić je i predsjednik Upravnog odbora košarkaškog kluba Crvena Zvezda.