"Mladima koji su korisnici porodične penzije omogućiti da se prijave na program stručnog osposobljavanja"

Podnijeta inicijativa Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga

2291 pregleda3 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Centar za građansko obrazovanje (CGO) saopštio je da su, uz podršku Centra za razvoj nevladnih organizacija (CRNVO), Saveza udruženja roditelja djece i omladine sa teškoćama u razvoju “Naša inicijativa”, Akcije za ljudska prava (HRA), Centra za istraživačko novinarstvo Crne Gore (CIN CG), Instituta alternativa (IA), Udruženja mladih sa hendikepom Crne Gore (UMHCG) i CAZAS-a, podnijeli resornom Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Inicijativu za omogućavanje prijave na Program stručnog osposobljavanja visokoškolaca kategoriji redovnih studenata koji su nosioci porodičnih penzija, a kroz izmjene i dopune Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti.

Prijavljivanje korisnika na Program stručnog osposobljavanja je u toku, a Zavod za zapošljavanje (ZZZ), ukazuju u zajedničkom saopštenju, ograničava redovne studente korisnike porodičnih penzija da se prijave ukoliko se ne odreknu porodične penzije. Istovremeno, dodaju, Fond penzijskog i invalidskog osiguranja ne spori tu mogućnost, kao ni Poreska uprava.

"Znači, problem nastaje sa ZZZ koji samo tehnički sprovodi Program stručnog osposobljavanja visokoškolaca, pa bi trebalo i da ovo pitanje tretira kao raspodjelu naknada iz studentskog standarda, a ne kao zapošljavanje, kako je to sada slučaj. Nevladine organizacije vjeruju da ovo pitanje zahtijeva hitnu posvećenost i reagovanje nadležne ministarke i Vlade, jer mladi koji su već u vrlo osjetljivoj situaciji zbog gubitka jednog ili oba roditelja suočavaju se sa sistemskom diskriminacijom u ovom domenu", piše u saopštenju.

Kažu da način na koji ZZZ ovaj proces sprovodi, tu ranjivu kategoriju mladih doslovno dovodi u poziciju da ostaju bez ikakvih prihoda od oktobra u godini u kojoj se prijavljuju do februara naredne godine. "Dodatno, neizvjesno je i da li će oni u konačnici biti primljeni na Program nakon što se prijave, pa ih tako ZZZ nezakonito lišava prava na izdržavanje koje im pripada shodno Zakonu o penzijsko invalidskom osiguranju."

CGO je u obrazloženju naveo "nekoliko činjenica koje podupiru opravdanost" ove inicijative, među kojima i da se lica koja se prijavljuju na Program stručnog osposobljavanja ne zapošljavaju, niti prijavljuju Poreskoj upravi na socijalno osiguranje, pa se na njih "ne može primjenjivati Zakon o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti, a posebno ne na način na koji se to sada čini". "Ova lica imaju status korisnika koji se stručno osposobljavaju i primaju naknadu po osnovu studentskog standarda, a što im omogućava Zakon o penzijsko invalidskom osiguranju i Zakon o stručnom osposobljavanju, pri čemu Zakon o stručnom osposobljavanju nigdje i ne pominje kao uslov odricanje od porodične penzije", ističu.

Očekuju da Ministarstvo, "uzimajući u obzir princip jednakosti i ravnopravnog pristupa Programu stručnog osposobljavanja", pozitivno odgovori na podnijetu inicijativu i omogući ravnopravno učešće mladima bez jednog ili oba roditelja u procesu stručnog osposobljavanja bez primoravanja na odricanje od prava na porodičnu penziju. "S obzirom da rok za prijavu na Program stručnog osposobljavanja ističe 18. novembra, posebno je važna efikasnost u postupanju, kako bi se spriječio ovaj vid diskriminacije", piše u saopštenju.