Manjinski vlasnik i dio radnika "Vektra Boke" apeluju da sud odgodi odluku: Platili bi sedam miliona da izbjegnu stečaj
Vlasnik “Ellena group” Danilo Matijašević obećava da će radnicima “Vektra Boke” do Nove godine isplatiti potraživanja, a bivši zaposleni tvrde da bi im stečaj uništio živote...
Nema potrebe za uvođenjem stečaja u kompaniju “Vektra Boka” a država će, ako do toga ne dođe danas, dobiti ukupno 7 miliona eura, od čega će 1,3 miliona eura radnicima za doprinose biti isplaćeno do srijede.
To je “Vijestima” kazao vlasnik “Ellena group” Danilo Matijašević, koji tvrdi da će Privredni sud danas donijeti odluku o uvođenju stečaja u “Vektra Boku”.
Bivši radnik i sindikalac Vojin Miljanić ”Vijestima” je dostavio saopštenje 120 radnika “Vektra Boke”, kojim traže od predsjednika Privrednog suda Mladena Grdinića i sudije Nemanje Popovića da ne donesu odluku o uvođenju stečaja, jer će im se time uništiti životi i budućnost Herceg Novog.
Firma “Ellena group” iz Herceg Novog je početkom aprila postala vlasnik 33 odsto akcija u “Vektra Boki”, koje je platila po četiri centa, odnosno 350 hiljada eura za ukupan paket akcija.
Ostatak je u vlasništvu bivše kompanije Dragana Brkovića ”Vektra Montenegro”, koja je u stečaju od početka 2021. godine. Poreska uprava od 2021. pokušava da uvede stečaj u “Vektra Boku” zbog kršenja plana reorganizacije, a u septembru su predali i dopunu predloga prema kojoj je dug sa milion narastao na oko pet miliona eura.
Specijalno državno tužilaštvo (SDT) je krajem maja blokiralo trgovinu akcijama “Vektra Boke”, u sklopu istrage koju vode protiv Brkovića, njegovih sinova Borisa i Bojana, kao i Milića Popovića.
Međutim, Matijašević tvrdi da je sa akcija sada skinut teret, što je potvrđeno i u dopisu Centralne depozitarne agencije, u koji su “Vijesti” imale uvid.
Dug anuliraju u 2025. godini
On navodi da bi uplatom od 1,3 miliona eura namirili poreze i doprinose radnika u iznosu od 900.000 eura, i “mnogi bi povezali radni staž i ostvarili pravo na penziju”.
“Zatim ću do Nove godine, isplatiti i 600.000 eura za neto plate sadašnjim i bivšim zaposlenima, ali u to neće biti uključen raniji Odbor direktora i Brkovići, jer neću plaćati za one koji imaju krivične prijave”, istakao je Matijašević.
Brković nije na čelu “Vektra Boke” od sredine juna, kada je na vanrednoj Skupštini akcionara firme imenovan novi Odbor direktora, u kojem su Radovan Samardžić, Vladimir Čović i Matijašević. Tada su jednoglasno razriješeni Dragan i Bojan Brković, kao i član uprave Milić Popović.
Matijašević je naglasio i da će podnijeti i zahtjev za otpis kamata, te da će platiti dug, odnosno da će u januaru isplatiti sve obaveze - 2,9 miliona ka Poreskoj upravi i 1,9 miliona eura Opštini Herceg Novi.
On je kazao da vjeruje da će država svakako naplatiti dug, da nema razloga da se ne sačeka dan-dva, te da želi isplate i u konačnom ponovno stavljanje u rad Hotela “Plaža”, sa oko 300 kreveta.
“Država dobija 7.000.000 eura ako se stečaj ne uvede danas. Ne znam u čijem je interesu da se ovo pitanje ne riješi, do srijede će sve biti plaćeno, a dugovi u januaru. Opstrukcije kod tužilaštava je pravio i predsjednik Udruženja bivših radnika ‘Vektra Boke’ Đorđe Rajak i tražio uvođenje stečaja, a protiv njega sam već podnio dvije krivične prijave”, istakao je Matijašević.
Rajak i dio radnika već duže vrijeme protestuju i traže od tužilaštava da donesu odluku o privremenom ili trajnom oduzimanju imovine nekadašnjeg Hotelsko turističkog preduzeća (HTP) “Boka”, i blokiraju sve akcije i transakcije njenom imovinom. On tvrdi da su radnici u cijelom procesu zaboravljeni i da nisu isplaćeni, da nisu ispoštovane investicije obećane za “Vektra Boku”, te da se sada radi na prodaji imovine ove firme - za svega milion eura.
Da je Rajakovo djelovanje uticaj treće strane u ovom procesu, “Vijestima” je kazao bivši radnik i sindikalac Vojin Miljanić. Naglasio je i da će tražiti da Rajaka procesuira SDT, kako bi se utvrdilo za koga i čiji interes radi. On je istakao da 120 radnika koje zastupa, vrše pritisak da se stečaj ne uvede jer je pitanje “Vektra Boke” i nacionalno.
“Kada se uvede stečaj, proces će se prolongirati a imovina kompanije će se zbog tendera i procjena prodavati godinama. Rasprodaće se kroz pet godina za pet do 10.000.000 eura. Mi gledamo i državni interes jer želimo valorizaciju hotela ovog preduzeća. Svako razuman želi da Matijašević isplati radnike do kraja godine”, istakao je on.
Država dobija 7.000.000 eura ako se stečaj ne uvede danas. Ne znam u čijem je interesu da se ovo pitanje ne riješi, do srijede će sve biti plaćeno, a dugovi u januaru...
Miljanić je dostavio i saopštenje radnika, u kojem piše da je svaki korak ka stečaju jedan dalje od ostvarenja osnovnih prava radnika, na radi staž, penziju i stabilnost. Zato apeluju na nadležne da hitno reaguju, da se stečaj ne uvodi jer će uništiti njihove živote i budućnost Herceg Novog.
“Zahtijevamo i tražimo od predsjednika Privrednog suda (Mladen Grdinić) i sudije (Nemanja Popović) da se ne donosi odluka za uvođenje stečaja, a istovremeno želimo da upoznamo bivše i sadašnje radnike ‘Boke’, Herceg Novog i Crne Gore, da je Rajak u četvrtak ili petak bio u Privrednom sudu i zahtijevao uvođenje stečaja. Danas umjesto da vidimo plodove svog rada, nalazimo se na ivici egzistencije, dok prijetnja stečaja visi nad nama kao mračan oblak, koji prijeti da izbriše sve za šta smo radili”, ističe se u saopštenju.
Miljanić je “Vijestima” dostavio veliki broj potvrda u kojima radnici ističu da su saglasni da se prodajom hotela “Igalo” naplati poresko potraživanje Poreske uprave, od čega bi se izmirili zaostali doprinosi za penzijski staž Fondu penzijskog i invalidskog osiguranja, potraživanja radnika iz plana reorganizacije, odnosno nenaplaćeni dio treće i četvrte rate, kao i plate od novembra 2021. do marta 2023. godine.
Hoteli, restorani, parcele...
HTP “Boku” je u decembru 2007. godine privatizovala kompanija “Vektra Montenegro” Dragana Brkovića, koja je kao prvorangirani ponuđač dobila državni paket 59,4 odsto akcija za 22 miliona eura, uz obavezu da u naredne tri godine investira 50 miliona eura.
Brković je prije toga sa svojom drugom firmom “Vektra investments” od mađarskih kompanija kupio udio od 33 odsto akcija.
Brković je ime kompanije promijenio u “Vektra Boka”.
On je tada najavljivao i gradnju 200 hiljada kvadrata novih hotelskih kapaciteta i investicije od 360 miliona.
Nakon toga su uslijedile godine velikih problema za kompaniju, veliki dio imovine je založen za kredite, dok planiranih investicija nije bilo. Vlasnik se pravdao sporovima sa opštinom i državom zbog urbanističkih planova. Veliki dio imovine “Boke” je u međuvremenu rasprodat ili zaplijenjen.
Firma “Ellena group” vlasnik je 33 odsto akcija, a ostatak je u vlasništvu bivše kompanije Dragana Brkovića “Vektra Montenegro”, koja je u stečaju od početka 2021.
Od uvođenja reorganizacije pod mjerama Privrednog suda, česti su protesti radnika kompanije koji smatraju da se ne poštuje plan reorganizacije i da novac od prodaje imovine ne ide njima, već da ga uzimaju vlasnici kompanije na sporne pozajmice, zbog čega su i podnosili više prijava tužilaštvu.
Stečaj u kompaniju je prvi put uveden u junu 2015. godine, na zahtjev Crnogorske komercijalne banke, ali je kasnije zamijenjen planom reorganizacije pod mjerama Privrednog suda. Sada je aktuelan novi zahtjev za uvođenje klasičnog stečaja.
HTP “Boka” je prije privatizacije imala četiri hotela, više restorana, poslovnih prostora i zemljište na više lokacija u Herceg Novom.
( Mirko Kotlaš )