HRA i TRIAL International Ured u BiH pozdravljaju sporazum za podršku žrtvama ratnih zločina

U saopštenju HRA se navodi da se sporazumom predviđa brža i efikasnija saradnja u predmetima ratnih zločina, kao i organizovanje svjedočenja, učešća i zaštite u postupcima za svjedoke, žrtve i oštećene u predmetima ratnih zločina koji se procesuiraju u Crnoj Gori i BiH a u kojima učestvuju svjedoci i oštećeni koji žive i borave u drugoj državi

3124 pregleda0 komentar(a)
HRA, Foto: HRA

Akcija za ljudska prava (HRA) i TRIAL International Ured u Bosni i Hercegovini (BiH) pozdravljaju zaključivanje Sporazuma o razumijevanju i saradnji u oblasti podrške svjedocima, oštećenima i žrtvama u krivičnim postupcima za ratne zločine, koji su potpisali vrhovni državni tužilac Crne Gore Milorad Marković i glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić, saopšteno je danas iz HRA.

Marković i Kajganić su 5. novembra potpisali u Sarajevu, Sporazum o razumijevanju i saradnji u oblasti podrške svjedocima, oštećenima i žrtvama u krivičnim postupcima za ratne zločine.

U saopštenju HRA se dodaje da se sporazumom predviđa brža i efikasnija saradnja u predmetima ratnih zločina, kao i organizovanje svjedočenja, učešća i zaštite u postupcima za svjedoke, žrtve i oštećene u predmetima ratnih zločina koji se procesuiraju u Crnoj Gori i BiH a u kojima učestvuju svjedoci i oštećeni koji žive i borave u drugoj državi.

"Njime se uređuje i saradnja pri prikupljanju potrebnih podataka za ostvarivanje imovinskopravnog zahtjeva u krivičnim postupcima. U tom smislu, ako oštećeni iz BiH podnese imovinskopravni zahtjev u Crnoj Gori, BiH će biti u obavezi da ga informiše o svim dokazima koji su potrebni za njegovo ostvarivanje i obrnuto. Iako smatramo da bi pružanje ovih podataka bilo svrsishodnije i prije nego što oštećeni donese odluku o postavljanju imovinskopravnog zahtjeva, nadamo se da će veća saradnja po ovom pitanju približiti i Crnu Goru i BiH primjera radi Švedskoj u kojoj se imovinskopravni zahtjev dosuđuje u čak 84% krivičnih predmeta", ističe se u saopštenju HRA.

Iz te nevladine organizacije (NVO) su dodali da je prednost dosuđivanja ovog zahtjeva u krivičnom postupku značajna za oštećene, kada je počinilac solventan, jer se sprečava retraumatizacija u parničnom postupku, kao i otkrivanje identiteta žrtve u parnici (ako u krivici imaju status zaštićenog svjedoka) što je posebno značajno za žrtve seksualnog nasilja.