Ministar obacio zahtjeve štrajkača kao ucjenu

Počeo štrajk dijela zaposlenih u hrvatskom zdravstvu

3270 pregleda1 komentar(a)
Radiolog Marin Tomelić, Foto: BETAPHOTO

Nekoliko hiljada zdravstvenih radnika, okupljenih u Sindikatu Zajedno, počelo je danas štrajk tražeći poboljšanje položaja i veća materijalna prava, izvijestili su iz sindikata.

Uglavnom se radi o laborantima, radiolozima, vozačima saniteta i farmaceutskim tehničarima koji traže povećanje osnovnice za najmanje 20 odsto i pravednije koeficijente.

Prema prvim podacima sindikata, štrajkuje oko 4.000 zdravstvenih radnika u 58 ustanova u Hrvatskoj, prenosi Beta.

U hrvatskom zdravstvu je oko 80.000 zaposlenih.

Iz sindikata su najavili da će tokom štrajka, koji će trajati do ispunjenja zahtjeva, raditi samo hitne slučajeve, a neće obavljati ostalu dijagnostičku, laboratorijsku i radiološku obradu.

Ministar zdravlja Vili Beroš umanjio je snagu sindikata, rekavši da je broj radnika koji se priključuju štrajku mnogo manji i odbacujući njihove zahtjeve kao „ucjenu“, prenio je Rojters.

Ministarstvo zdravstva najavilo je ranije da su spremni na razgovor sa svim sindikatima, ali da smatraju da štrajk nije prihvatljivo rješenje. Oni su tokom vikenda poručili građanima da mogu da budu mirni i da će sve preglede moći da obave.

Prema podacima direktora hrvatskih bolnica, tokom prijepodneva, uprkos štrajku dijela zaposlesnih, nije bilo većih poteškoća u pružanju zdravstvenih usluga pacijentima, prenijela je agencija Hina.

Štrajkuje oko 4.000 zdravstvenih radnika u 58 ustanovafoto: BETAPHOTO

Voditeljka Odjeljenja za medicinsko-laboratorijsku dijagnostiku u Sindikatu Zajedno, Petra Medač Čorak, izjavila je jutros da njene kolege trpe velike pritiske od direktora, šefova i drugih nadređenih zbog štrajka.

Ona je za N1 televiziju rekla da im se prijeti otkazima, promjenom radnih mjesta, ali i da se falsifikuju zdravstveni statusi pacijenata. U prilog tome, navela je podatak da su se u bolnici u Požegi pacijenti, koji su više mjeseci bili na listi čekanja, jutros pojavili u sistemu kao hitni slučajevi, a to nisu.

Ona je naglasila da ih pritisci dodatno motivišu da zapnu još više i ocijenila da je ministarstvo mjesecima iskorišćavalo njihovu empatiju i brigu prema pacijentima, pa zato nije rješavalo nagomilane probleme.

Medač Čorak je rekla da je vrhunac nebrige uredba o koeficijentima i radnim mjestima koja je poražavajuća za sve medicinsko-labaratorijske radnike, radiologe, vozače saniteta i farmaceutske tehničare.

Radiolog Marin Tomelić je rekao da je sindikat započeo pregovore sa vladom u martu, ali da nije bilo zadovoljavajućih odgovora.

„Od tada nas degradiraju“, rekao je Tomelić za Rojters. „Za nas štrajk nije cilj, već sredstvo da skrenemo pažnju donosiocima odluka, odnosno ministarstvu i vladi“, dodao je, ističući da će štrajk biti okončan kada zahtjevi budu ispunjeni.

Tomelić se izvinio svim pacijentima koji neće moći da dobiju tretmane ili dijagnostiku dok štrajk traje.