Uče mlade da kritički razmišljaju

Predstavnica Ministarstva evropskih poslova Anđela Pantović kaže da je edukativno-komunikaciona kampanja EUBuzz dobar način da se mladi upoznaju sa značajem Evropske unije

6653 pregleda2 komentar(a)
U kampanji učestvuje više od 300 đaka, Foto: Ministarstvo evropskih poslova

Za Crnu Goru je veoma bitno da ima mlade koji će kritički razmišljati, aktivno učestvovati u društvenim dešavanjima i raditi na tome da zajednica napreduje. Zato je važno da crnogorska omladina upozna svoju okolinu i shvati šta im je sve omogućeno.

To je, pored ostalog, kazala “Vijestima” predstavnica Ministarstva evropskih poslova (MEP) Anđela Pantović, u razgovoru o edukativno-komunikacionoj kampanji EUbuzz, koja je počela početkom oktobra.

Kampanja EUBuzz koju su pokrenuli MEP i Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) uz finansijsku podršku Evropske unije (EU) kroz projekat EU4ME i Evropska kuća, trajaće do kraja godine i približiće mladima teme o evropskoj zajednici.

Više od 300 učenika i učenica debatera iz 18 crnogorskih škola, tvrdi Pantović, naučiće kako da kritički razmišljaju, ali i da budu aktivno uključeni u društvene procese.

“Za učešće u kampanji prijavilo se 18 škola iz 16 crnogorskih opština: Podgorice, Nikšića, Danilovgrada, Tuzi, Žabljaka, Berana, Bijelog Polja, Petnjice, Mojkovca, Pljevalja, Rožaja, Budve, Bara, Kotora, Tivta i Herceg Novog. Njihovi debatni klubovi broje preko 300 učenica i učenika svih razreda”, rekla je Pantović.

foto: Ministarstvo evropskih poslova

Ističe da učenicima razgovori o Evropskoj uniji i integraciji Crne Gore “nekada mogu da djeluju kompleksno i nerazumljivo”.

“... I upravo ćemo kroz ovu kampanju pokušati da ih približimo mladima, tako što ćemo tu zajednicu i proces objasniti na njima prilagođen način, bez birokratskog i usko stručnog jezika”, pojasnila je.

Vodičem do boljeg razumijevanja EU

Pantović je kazala da je za potrebe kampanje napravljen i Vodič o “buzzovanju” o Evropskoj uniji koji će, pojašnjava, pomoći mladima da bolje razumiju EU i njen značaj za Crnu Goru.

“Kroz slikovit pregled ključnih informacija koje su prilagođene jeziku mladih, u Vodiču mogu da pronađu jednostavna objašnjenja kako EU funkcioniše i šta članstvo u toj zajednici donosi građanima. Pored toga, tokom Info dana mladi su bili jako aktivni i postavljali su suštinska pitanja o EU i evropskoj integraciji Crne Gore, što je pokazalo da oni već posjeduju solidna predznanja i stavove o ovim procesima”, rekla je Pantović, dodajući da su “Info dani bili prilika da mladi prošire znanja i provjere svoje stavove o Evropskoj uniji”.

Istakla je da je debata dobar vid rasprave o EU, jer se na taj način daje mogućnost da se tema sagleda iz više uglova.

foto: Ministarstvo evropskih poslova

“Kao i da se razumiju argumenti za i protiv, i na osnovu pune slike o procesu donese određena odluka ili zauzme stav. Takođe, debata je sjajan mehanizam ne samo za razmjenu mišljenja, već i razumijevanje različitih perspektiva. Debata nas uči da budemo otvoreni i tolerantni, da uvidimo snagu i važnost dijaloga”, kazala je Pantović.

Prema njenim riječima, do sada su u okviru kampanje organizovana tri EUBuzz Info dana - u Podgorici, Beranama i Budvi.

“... Gdje je debaterima i mentorima predstavljeno kako funkcioniše Evropska unija, koje su njene vrijednosti i šta pruža mladima, kao i praktične vještine za uspješno debatovanje o EU temama. Mladi su bili aktivni i postavljali konkretna pitanja”, rekla je Pantović.

Debata dobra za razmjenu mišljenja

Sagovornica “Vijesti” napominje da je teško procijeniti da li su svi mladi dovoljno osviješćeni o važnosti Evropske unije.

“Ali na osnovu iskustva možemo da potvrdimo da su, debateri i debaterke koji su se prijavili za ovu kampanju, sigurno osviješćeni o ovom pitanju i ono ih zanima”, kazala je.

foto: Ministarstvo evropskih poslova

Pantović napominje da je EUBuzz kampanja značajna za crnogorske srednjoškolce, jer “time dobijaju priliku da saznaju više o važnim procesima koji direktno utiču na kvalitet njihovog života”. Istakla je da su u toku školski debatni turniri koji će, tvrdi, trajati tokom cijelog mjeseca i početkom novembra, “nakon čega planiramo da nagradimo najbolje”.

“Dobijaju priliku da sagledaju i kritički promisle argumente za članstvo u EU, kao i da se pripreme da sjutra na osnovu znanja i razumijevanja donose odluke o budućnosti ovako važne zajednice, jer će uskoro biti njeni punopravni građani. I mladi iz Crne Gore će imati pravo da glasaju na sljedećim evropskim izborima, da se pitaju o politikama i rješenjima Evropske unije i traže svoja puna prava i slobode”, zaključila je Pantović.