Napad na Anu Raičković i njenog sina: Vrijeđali, čupali, udarali i gušili

Zbog napada na novinarku Anu Raičković uhapšeni Zoran Bećirović, njegov sin Luka Bećirović i tjelohranitelj Kolašinca Mladen Mijatović

135880 pregleda91 komentar(a)
Lisice na ruke stavili i Bećirovićevom sinu, Foto: Boris Pejović

Kolašinac Zoran Bećirović (63), njegov sin Luka Bećirović (27) i tjelohranitelj tog biznismena Mladen Mijatović (45) prvo su izudarali novinarku “Pobjede” Anu Raičković i njenog sina, a kada su se njih dvoje konačno domogli automobila, Mijatović je uhvatio za vrat i počeo da je davi, a stariji Bećirović je dotrčao uhvatio je za kosu i pokušao da je iščupa iz auta...

To je rezime preksinoćnjeg incidenta u kome su, ispred jednog objekta brze hrane, napadnuti i povrijeđeni novinarka Raičković i njen sin.

Prema saznanjima “Vijesti”, Raičković je oko 22 sata došla do objekta brze hrane u podgoričkom Bloku V, gdje su je Bećirovići i Mijatović dočekali najprimitivnijim uvredama.

“Govorili su joj plaćenice narko kartela, pi**o, d***o, k***o, a potom krenuli da snimaju automobil kojim se dovezla i registraciju, ne prestajući sa uvredama. Ona ih je molila da je puste na miru, a potom i upozorila da će pozvati policiju ako ne prestanu, ali su nastavili sa još težim uvredama i prijetnjama. To su činila sva trojica”, kazao je “Vijestima” jedan od sagovornika.

“Vijesti" saznaju da je novinarka, pokušavajući da smiri situaciju, uprkos metežu, uvredama i prijetnjama, nastavila sa poslom zbog kojeg je došla, prišla pultu da podigne hranu, a potom pozvala sina da ga pita šta će od priloga.

On je, tvrdi izvor “Vijesti”, čuo da neko vrijeđa njegovu majku i dere se na nju, zbog čega mu je ona prekinula vezu.

“Pozvala je policiju, a nedugo potom njen sin je došao i pitao je: ‘Majko ko te dirao?’. Tada je uslijedio napad na njega - sva trojica počela su da mu viču i vrijeđaju ga, a zatim su krenuli da ga tuku. Dok je pokušavala da zaštiti sina, počeli su da udaraju i novinarku. Nekako je uspjela da im otrgne sina i ugura ga u automobil, a potom i da utrči na mjesto vozača. Bećirovićev tjelohranitelj prvi je pritrčao, uhvatio je za vrat i počeo da je davi, a onda je i Bećirović uhvatio za kosu i pokušavajući da je izvuče iz kola. Vrištali su na nju da će je ubiti, tražeći da im kaže ime momka koji je sa njom, odnosno ime njenog sina. Drali su se i prijetili ih da će ih naći. Dok je pokušavala da im se otrgne i pokrene automobil, neko od njih trojice prišao je sa zadnje strane auta i slomio joj šoferšajbnu”, rečeno je “Vijestima”...

Hapšenja

Zoran Bećirović, njegov sin Luka i tjelohranitelj biznismena iz Kolašina, Mladen Mijatović, uhapšeni su nedugo nakon što su u nedjelju veče, oko 22 sata, napali novinarku “Pobjede” i njenog sina.

Nakon saslušanja u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici, određeno im je zadržavanje do 72 sata.

Zoran Bećirovićfoto: Boris Pejović

Prethodno, iz Uprave policije saopšteno je da su dvojica Bećirovića i Mijatović uhapšeni nakon što su u nedjelju veče, kod jednog ugostiteljskog objekta prvo verbalno, a zatim i fizički napali urednicu crne hronike u “Pobjedi”.

Pojasnili su da su joj njih trojica prvobitno uputili riječi uvredljive i prijeteće sadržine.

“Nakon toga, do pomenutog objekta i oštećene došla su njena dva člana porodice koji su takođe verbalno, a zatim svi i fizički napadnuti od strane istih lica. Osim toga, Z. B., L. B. i M. M. su nakon toga i polomili vjetrobransko staklo na vozilu oštećene, te nastavili da udaraju rukama po limariji nanoseći oštećenja”, kazali su iz Uprave policije.

U njihovom saopštenju dodaje se da su službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica, preduzimajući aktivnosti iz svoje nadležnosti, lišili slobode Zorana i Luku Bećirovića i Mijatovića:

“Zbog sumnje da su izvršili krivično djelo nasilničko ponašanje na štetu tri lica”.

Mijatovićfoto: Boris Pejović

“Ističemo da Uprava policije postupanjem i u odnosu na ovaj događaj potvrđuje posvećenost unapređenju bezbjednosti novinara, čime pokazujemo da je njihova zaštita jedan od važnih prioriteta u našem radu. Efikasnom reakcijom u ovom slučaju šaljemo poruku da će svaki oblik ugrožavanja novinara biti ozbiljno tretiran u cilju očuvanja njihove sigurnosti i slobode rada”, poručili su iz UP.

Ko je Bećirović

Zoran Bećirović je, kako je sam govorio ranije u sudnici, porodični prijatelj nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, a sa njom je imao i više poslovnih aranžmana. Takođe, u prijateljskim je odnosima i sa nekadašnjim crnogorskim premijerom i bivšim predsjednikom države Milom Đukanovićem.

Hapšen je krajem novembra 2019. godine, kada su ga specijalni tužioci sumnjičili za ugrožavanje sigurnosti sudskog vještaka iz Kolašina Aleksandra Rakočevića i pokušaj sprečavanja dokazivanja.

Dva mjeseca kasnije Osnovni sud u Podgorici odbio je optužni predlog protiv tog biznismena, koji je preko svog portala optuživao tadašnjeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića da na svaki način pokušava da se lično obračuna s njim i da ga progoni otkad je došao na funkciju...

Bećirovića su prethodno uhapsili pripadnici Specijalnog policijskog odjeljenja, a dan nakon toga saslušan je u podgoričkom Osnovnom tužilaštvu, nakon što je ocijenjeno da je krivično djelo koje mu se stavlja na teret u njihovoj stvarnoj nadležnosti.

Pušten je ubrzo na slobodu, jer sudija nije prihvatio predlog tužilaštva da mu odredi pritvor.

foto: Boris Pejović

Iz vrha Uprave policije tada je nezvanično rečeno da je Bećirović slobode lišen zbog prijetećih poruka koje je slao sudskom vještaku ekonomske struke iz Kolašina, angažovan u predmetima koji se dovode u vezu sa tim biznismenom.

Navodno, u porukama poslatim tom sudskom vještaku pominjao je i Katnića, ali i još neke tužioce.

Početkom decembra 2019. godine tadašnji novinar Dana Vladimir Otašević prijavio je policiji da ga je u jednom tržnom centru napao Mladen Mijatović i to dok je ovaj pokušavao da fotografiše Zorana Bećirovića u društvu tada višeg tužioca Miloša Šoškića.

Zahtijevamo istragu o motivima napada

​​​​​Glavni i odgovorni urednik “Pobjede” Nenad Zečević kazao je za “Vijesti” da je napadnuta urednica i novinarka, ujedno majka i žena i da to predstavlja napad na demokratiju u Crnoj Gori i slobodnu riječ.

“Tražimo od državnih organa da sankcionišu ovaj atak na slobodu medija i slobodu riječi. Tražimo društvo u kojem će biti nulta tolerancija napada na slobodnu riječ. Zahtijevamo hitnu istragu o motivima napada, kao i jasan pravosudni odgovor”, kazao je Zečević.

On se svim kolegama zahvalio na podršci koju su pružili Ani Raičković i “Pobjedi”.

Uređivački kolegijum i redakcija tog dnevnog lista saopštili su juče da je necivilizacijski i varvarski obračun sa novinarkom, u prisustvu članova njene porodice, koji je rezultirao i fizičkim povredama i uništavanjem njenog automobila opasna stepenica na koju su zakoračili osumnjičeni za napad:

“Za koje sumnjamo da ih je više od troje”.

“Opasna je stepenica jer je sa targetiranja novinara putem portala, nasilje prešlo u realan život i preraslo u fizičko, koje se ne može pravdati nezadovoljstvom zbog novinarskog posla. Bećirović je morao da ostane u domenu obraćanja javnosti, demantijem ili saopštenjem, ukoliko smatra da išta što je napisano o njemu nije istinito, a umjesto toga je bahato iskazao moć nad novinarkom Raičković i članovima njene porodice - fizičkom silom koju izgleda jedino razumije i primjenjuje. 'Pobjeda' će stati iza svojih zaposlenih i iza svakoga novinara kojem se na bilo koji način zabranjuje da odgovorno i časno radi svoj posao”, poručili su iz “Pobjede”.

Sada će istražiti i tekstove o novinarki “Vijesti”

Osnovno državno tužilaštvo u Kolašinu formiralo je juče predmet povodom komentara objavljenih na portalu “Aktuelno” koji se odnose na novinarku “Vijesti” Draganu Šćepanović.

“Tokom izviđaja od sudije za istragu zahtijevaće se donošenje naredbe za utvrđivanje IP adresa sa kojih su postavljeni komentari u pravcu identifikacije autora, nakon čega će detaljnom analizom sadržaja komentara biti cijenjeno postojanje elemenata krivičnog djela za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti”, rečeno je “Vijestima” u tom tužilaštvu.

Na tom portalu protiv Šćepanović se gotovo dvije godine vodi hajka tekstovima, koja se prije skoro godinu nastavila “dobronamjernim” upozorenjima i pripremom peticije protiv njenog izvještavanja iz Kolašina.

Ona je autorka serijala tekstova o poslovanju ski-resorta “Kolašin 1450”, čiji je vlasnik Zoran Bećirović.

Ta firma stoji i iza portala “Aktuelno”.

"Sloboda medija i nesmetan rad novinara od suštinske je važnosti za demokratiju i temeljno je opredjeljenje Vlade. Očekujem da nadležni organi efikasno istraže cijeli slučaj i da napadači odgovaraju za ovaj neprihvatljiv čin”, poručio je juče premijer Milojko Spajić na Iksu.

Porast nasilja poziva na akciju

Svaki napad na novinare je napad na slobodu medija, slobodu riječi, novinarsku profesiju, ali i demokratiju u Crnoj Gori, i to ne smijemo da dozvolimo kao društvo”, poručio je juče predsjednik države Jakov Milatović.

On je dodao da država mora jasno pokazati da su takvi postupci neprihvatljivi i stvoriti ambijent u kome će novinari moći nesmetano i bez straha da rade svoj posao, kazao je on.

“Zabrinjava činjenica da ovo nije izolovan slučaj i da se Crna Gora u posljednje vrijeme suočava sa porastom ukupnog nasilja i netolerancije, što iziskuje efikasnu reakciju nadležnih institucija, ali i pozornost cjelokupnog društva. Uz očekivanje da će ovaj slučaj dobiti jasan pravni epilog, moja puna podrška Ani, uz želje za brz oporavak”, rekao je Milatović.

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić poručio je da napad na Raičković mora biti opomena državi, ali i poruka nasilnicima: “Udarili ste na temelj demokratije i za to treba da odgovarate. Ovaj slučaj ne smije ostati samo jedan u nizu neriješenih. Skupština će, zato, uraditi sve da zaštiti medije i njihovu slobodu, a višegodišnje najave da će novinari dobiti status službenog lica - sada moraju postati stvarnost”, napisao je on na Iksu.

Ovako ne možete u EU...

Crna Gora mora voditi politiku nulte tolerancije prema bilo kojem obliku nasilja, pritiska ili uznemiravanja novinara, poručio je ambasador Evropske unije (EU) u Podgorici Johan Satler.

On je kazao da očekuje brzu istragu i efikasan pravosudni odgovor u vezi sa sinoćnjim fizičkim napadom na novinarku “Pobjede” Anu Raičković.

“Nasilju nad novinarima nema mjesta u demokratskom društvu”, naveo je Satler na društvenoj mreži Iks.

Dodao je da sloboda medija, koja je ključna demokratska vrijednost EU, predstavlja i vitalni dio procesa pristupanja Crne Gore Uniji.

“Kao država kandidat za članstvo u EU, Crna Gora mora voditi politiku nulte tolerancije prema bilo kojem obliku nasilja, pritiska ili uznemiravanja novinara”, poručio je Satler.