Karađorđev park u Podgorici u novom ruhu do kraja ove godine?
Planirana je obnova mobilijara, pješačkih staza, teretana na otvorenom...
Rekonstrukcija Karađorđevog parka u Podgorici koštaće više od 680.000 eura, a građani bi već krajem godine mogli da uživaju u obnovljenom parku, rečeno je “Vijestima” iz preduzeća “Zelenilo”.
“Radovi na rekonstrukciji Karađorđevog parka počeli su 24. oktobra tekuće godine. Tenderskom dokumentacijom predviđeno je da radovi traju 70 radnih dana, dok će ovo Društvo uložiti maksimalne napore kako bi naši sugrađani već krajem tekuće godine mogli da uživaju u rekonstruisanom parku”, kazali su iz “Zelenila”.
Osim, kako tvrde, novog mobilijara savremenog dizajna, iz preduzeća na čijem je čelu Petar Krivokapić kažu i da će građani moći da šetaju na obnovljenim pješačkim stazama, kao i da vježbaju u rekonstruisanoj teretani na otvorenom.
“Takođe, dotrajali parkovski mobilijar biće zamijenjen novim mobilijarom savremenog dizajna, a park će dobiti i nove biljke u više spratova odnosno biće posađeno novo drveće, žbunje, perene i drugo, dok će postojeći biljni fond biti osvježen uz primjenu svih potrebnih fitosanitarnih mjera. Kompletan biljni fond će se snabdijevati vodom preko novog sistema za navodnjavanje, a koji će se napajati vodom iz bunara”, rekli su iz “Zelenila”.
Naglasili su da će centralni motiv parka ostati spomenik oko kojeg će, tvrde, izgraditi plato koji će povezivati sve šetačke staze.
Stanari obližnjih zgrada protestovali su prošlog vikenda i poručili “Zelenilu” da neće dozvoliti da se u tom parku posiječe oko pedesetak stabala.
Iz nadležnog gradskog preduzeća su poručili da će ukloniti samo ona stabla koja su “loše kondicije i vitalnosti”.
“... I koja su sklona padu, što znači da predstavljaju opasnost po građane prilikom jačih vjetrova i obilnijih padavina, a svjedoci smo da su u prethodnih nekoliko godina klimatske promjene dovele do velikih vremenskih nepogoda koje su nerijatko zahvatale i Podgoricu”, kazali su.
Napomenuli su da je određeni broj stabala “samoniklog i invazivnog karaktera (brausonecije i melije)”.
“Njihovi korijeni su veoma plitki, a stabla krta te zbog toga predstavljaju opasnost po posjetioce parka. Napominjemo da ni jedno zdravo stablo, dobre vitalnosti i dekorativnosti neće biti uklonjeno, a projektom je predviđena sadnja preko 100 odraslih sadnica drveća, čime će park biti podmlađen i bezbjedan za građane”, rekli su iz “Zelenila”.
( Nikola Saveljić )