Nađa, Mihaela i Arija najbolje recitovale Njegoša

Na jučerašnjem takmičenju snage je odmjerilo dvadesetak učenika od petog do devetog razreda podgoričke OŠ “Vuk Karadžić”

4098 pregleda2 komentar(a)
Pobjednice takmičenja u recitovanju, Foto: Privatna arhiva

Učenice Nađa Lakić, Mihaela Popović i Arija Đukić najljepše i najposvećenije su prenijele Njegoševe stihove tokom recitatorskog takmičenja, održanog juče u podgoričkoj OŠ “Vuk Karadžić”.

“Izuzetno poštujem Njegoša. On je za Crnu Goru bio veoma važan. Za recitovanje smo se spremali nedjelju dana unaprijed, ali kako sam bila bolesna, imala sam znatno manje dana”, kazala je Nađa Lakić, trinaestogodišnja pobjednica recitatorskog takmičenja.

Na jučerašnjem takmičenju snage je odmjerilo dvadesetak učenika od petog do devetog razreda te osnovne škole.

Nastavnica Crnogorsko-srpskog, bosansko, hrvatskog jezika (CSBH) i književnosti Jovanka Blagojević “Vijestima” je kazala da se Lakić izdvojila od ostalih učenika zbog “naročite posvećenosti da prenese Njegoševe stihove na pravi način”.

“Nađa je imala jako težak zadatak. Morala je da spremi Sestru Batrićevu. Taj tekst je jako težak, a naročito za njene godine”, rekla je Blagojević.

Istakla je da je pohvalno to što je Lakić “svoje recitovanje nadopunila glumom”.

“U pitanju je tužbalica, zbog toga je i taj glumački aspekat važan. Sa učenicima kao što je Nađa lako je raditi, jer uvijek ozbiljno pristupe zadatku”, kazala je Blagojević.

Nastavnica CSBH i jedna od rukovoditeljki školskog Kluba ljubitelja umjetnosti Marija Bandović rekla je “Vijestima” da su na osnovu broja prijava za takmičenje shvatili koliko đaci vole Njegoša.

“Klub ljubitelja umjetnosti vodim sa koleginicom Natalijom Lakić. Primijetile smo da su djeca naročito zainteresovana da izučavanju Njegoša i njegovo stvaralaštvo. Nedavno smo imali gostovanje u Narodnoj biblioteci ‘Radosav Ljumović’. Predstavili smo se određenim stihovima iz ‘Gorskog vijenca’”, rekla je Bandović.

Naglasila je da su nastavnici zadovoljni i srećni kada vide učenike koji radosno pristupaju svakoj organizaciji, a naročito recitacijama.

“Kao i što znate, Njegoš se u osnovnoj školi izučava u odlomcima, zato što je prilično zahtjevan za analizu i obradu. Nekada se ‘Gorski vijenac’ izučavao u cjelini. Razumljivo je što to sada nije slučaj, jer je prilično zahtjevno djelo”, pojasnila je Bandović, dodajući da bi bilo bolje da se u devetom razredu osnovne škole “Gorski vijenac” više izučava.

Upitana kako se učenici snalaze sa razumijevanjem Njegoševih djela, Bandović je kazala da se djeca dovoljno razumiju “s obzirom na to da je u pitanju starocrnogorski jezik”.

“Radi se o težim riječima, njima donekle nepoznatim. Posvećujemo dosta pažnje starom, arhaičnom jeziku. Učenicima prilikom obrade, a i kada uče da recituju, pojasnimo stihove tako da ih lijepo znaju i razumiju. Izuzetno je važno da shvate ono o čemu će se kasnije govoriti”, rekla je.

Prema njenim riječima, bilo bi neophodno da se posveti više školskih časova izučavanju Njegošu.

“Mislim da bi u devetom razredu tome trebalo posvetiti više pažnje. Trudimo se da provučemo Njegoša i mimo školskog programa. Desi se to kroz klub ili neke druge aktivnosti poput dodatne nastave, na kojoj se djeca mogu bolje upoznati sa ‘Gorskim vijencom’”, zaključuje Bandović.