Nagrada za spisateljicu Samantu Harvi: Svemirska priča ovjenčana Bukerom
"Orbital" je najprodavanija knjiga koja se našla u užem izboru za Bukera u Velikoj Britaniji, a takođe je po prodatom tiražu nadmašila prethodna tri dobitnika Bukera zajedno, do trenutka proglašenja pobjednika
Britanska spisateljica Samanta Harvi osvojila je Bukerovu nagradu za 2024. svojim romanom "Orbital", prvom nagrađenom knjigom čija je radnja smještena u svemiru.
"Orbital" posmatra svijet iz drugačije perspektive dok prati tim astronauta na Međunarodnoj svemirskoj stanici.
"Orbital" je najprodavanija knjiga koja se našla u užem izboru za Bukera u Velikoj Britaniji, a takođe je po prodatom tiražu nadmašila prethodna tri dobitnika Bukera zajedno, do trenutka proglašenja pobjednika.
Harvi, prva žena koja je osvojila nagradu od 2019. godine, proglašena je za pobjednicu na ceremoniji u londonskom Old Bilingsgejtu, a kući će odnijeti 50.000 funti.
Ona je nagradu posvetila "svim ljudima koji govore za, a ne protiv Zemlje i rade za, a ne protiv mira".
Rekla je da se preispitivala dok je pisala knjigu:
"Zašto bi neko želio da čuje nešto od žene koja za svojim stolom u Viltširu piše o svemiru kada su ljudi, zapravo, već stigli tamo?. Iznervirala sam se i pomislila da nemam pravo da pišem na tu temu", kazala je Harvi.
U razgovoru za BBC, nakon proglašenja dobitnika, Harvi je rekla da je "u potpunom šoku i veoma emotivna".
Dodala je da će joj nagrada promijeniti život.
Upitana kako će potrošiti novčani dio nagrade od 50.000 funti, rekla je: "Moram sebi da kupim novi bicikl i biće to dobar bicikl".
Predsjednik Bukerovog žirija Edmund de Val opisao je "Orbital" kao "knjigu o ranjenom svijetu".
Rekao je da su svi članovi žirija prepoznali njenu "ljepotu i ambiciju" i pohvalili njen "jezik lirizma".
Harvi je objasnila da je, pišući "Orbital", "mislila o svemirskoj pastorali – o vrsti pisanja o prirodi i ljepoti svemira“.
Priča smještena na 136 stranica, koja je peti roman Samante Harvi, odvija se u jednom danu u životu šest astronauta i kosmonauta.
Tokom ta 24 sata oni posmatraju 16 izlazaka i 16 zalazaka Sunca iznad svoje tihe plave planete, koja se okreće pored kontinenata i prolazi kroz godišnja doba, obuhvatajući glečere i pustinje, vrhove planina i talase okeana.
Bukerova nagrada ustanovljena je 1969. godine sa vrlo jasnom svrhom – da skrene pažnju na izuzetne romane iz zemalja Komonvelta, Irske, Južne Afrike i Zimbabvea, pružajući autorima iz ovih zemalja platformu da se istaknu u svijetu književnosti na engleskom jeziku.
Bukerova nagrada se nikad nije dodeljivala piscu za cio opus, kao što je to slučaj sa Nobelovom nagradom, već za roman koji je izdat u toku prethodne godine.
Upravo zbog toga, postoje četiri književna imena koja su dobila ovu nagradu dva puta – Piter Keri, Dž. M. Kuci, Hilari Mantel i Margaret Atvud, koja je Bukera dobila za romane "Slijepi ubica" i "Svjedočanstva" (nastavak njenog najpoznatijeg romana "Sluškinjina priča").
( Nina Vujačić )