Dolazi zima: Ova hrana grije i čuva imunitet
Preporuka je da se u zimski jelovnik uključi hrana koja sadrži sezonske namirnice bogate hranljivim materijama koje su organizmu potrebne u hladnim danima godine
Zimska sezona je pred vratima, pa i mogućnost dobijanja prehlade i gripa. Mnogi se pitaju koji način i koje vrsta namirnica su potrebne kako bi se ojačao imunitet. Dok se neki ljudi oslanjaju na suplemente, drugi se trude da u jelovnik uvedu uravnoteženu ishranu bogatu voćem, povrćem, orašastim plodovima.
Bilo da je u pitanju ručak sa kolegama na poslu ili večernje slavlje sa prijateljima, većina nas ima tendenciju da jede manje zdravo kada jedemo u restoranima, pabovima i kafićima.
Preporuka je da se u zimski jelovnik uključi hrana koja sadrži sezonske namirnice bogate hranljivim materijama koje su organizmu potrebne u hladnim danima godine. Važno je da tokom zime jedemo hranu koja će nas zagrijati.
Konzumiranje širokog spektra hranljivih namirnica, uključujući voće, povrće, orašaste plodove, sjemenke i nemasne proteine, može da poboljša imunitet organizma.
Vitamin C, vitamin D i cink imaju važnu ulogu u jačanju imunog sistema
Prema riječima nutricioniste Kajla Kroulija, ključ je u ravnoteži hrane i suplemenata.
„Ključ za održavanje jakog imunog sistema tokom sezone gripa je da počnete rano sa upotrebom pravih namirnica za jačanje imunog sistema." Dok suplementi pružaju dragocjenu podršku, nutricionista naglašava važnost uravnotežene ishrane ispunjene hranom bogatom hranljivim materijama.
Citrusi i bobičasto voće
Preporuka su citrusi, koji pomažu u stimulaciji bijelih krvnih zrnaca, i bobičasto voće, kao oksidanti za borbu protiv upala. Važni su i bijeli luk i đumbir. Bijeli luk sadrži alicin, koji ima antimikrobna svojstva koja pomažu u borbi protiv infekcija.
Đumbir ima i antiinflamatorno dejstvo koje može pomoći u smirivanju upale grla ili smanjenju jačine simptoma prehlade.
Lisnato povrće
Spanać, kelj i drugo lisnato povrće bogato je esencijalnim hranljivim materijama kao što su vitamin C, vitamin E i beta-karoten, koji podržavaju imunitet.
Fermentisana hrana
Namirnice poput kefira, kisjelog kupusa i jogurta sadrže probiotike koji mogu prirodno poboljšati zdravlje cjreva i dodatno ojačati vaš imuni sistem.
Orašasti plodovi, bademi, orasi, čia sjemenke i lanene sjemenke su prepune vitamina E, zdravih masti i drugih hranljivih materija. Odlični su za grickanje i lako se mogu dodati u obroke ili smutije, prenosi RTS.
( Vijesti online )