Maslinijada je kruna barske tradicije i kulture

Već duže od dvije decenije, svake godine tokom tri dana, oživljava se duh maslinarstva, turizma, kulture i istorije

21830 pregleda6 komentar(a)
Sa jedne od prethodnih Maslinijada, Foto: Sergej Zabijako

Maslinijada u Starom Baru održava se već duže od dvije decenije i svake godine tokom tri dana oživljava duh maslinarstva, turizma, kulture i istorije grada pod Rumijom. Ove godine, na Dan Bara, 24. novembra, Barani i njihovi gosti će uživati u jedinstvenoj energiji i ponudi na starobarskoj kaldrmi i barskim maslinjacima.

Maslinijada je, po originalnosti i autentičnosti, u samom vrhu poljoprivrednih, turističkih i kulturnih manifestacija u Crnoj Gori. Kroz sve ove godine prožima više sadržaja, najprije poljoprivrednicima - maslinarima, jer je ona svojevrsna smotra njihovog vrijednog rada, proizvodnje maslinovog ulja, stonih maslina i drugih proizvoda.

To je “Vijestima” kazao Suljo Mustafić, predsjenik NVO “Maslinijada” iz organizacionog odbora. Dodao je da su sa njima stalno njihovi prijatelji pčelari, vinari i proizvođači ljekovitog bilja koji takođe izlažu svoje proizvode, pa je manifestacija i izložba drugih poljoprivednih proizvoda i tradicionalne barske kuhinje.

Ujedno, prema riječima Mustafića, ona je sigurno postala i turistički brend jer da bi vidjeli Maslinijadu, na hiljade ljudi tih dana posjeti Stari Bar a kulturnim i muzičkim sadržajima privlači posjetioce svih generacija.

“Posebno je nam je drago što je sa pokretanjem Maslinijade 2002. godine, krenula i obnova Starog Bara, njegove čaršije i brojnih ugostiteljskih i turističkih objekata, tako da je cio taj prostor dobio drugo lice i drugi ambijent, koji postaje sve atraktivniji na mapi turističke ponude naše države”, ispričao je on.

Prisjetio se i vremena kada je njih nekolicina entuzijasta i zaljubljenika u maslinarstvo i Stari Bar, krenula u organizaciju prve manifestacije 2002. godine, a željeli su da skrenu pažnju javnosti na to da se maslinarstvu treba vratiti, revitalizovati ga, posvetiti mu se na novi i moderniji način, proizvestti bolje i kvalitetnije ulje, da Stari Bar treba turistički oživjeti, a da barsko podneblje treba da svoju kulturnu ponudu sačuva i prezentira na najbolji mogući način.

Taj najbolji način podrazumijeva njegovanje svih kultura i tradicija koje krase ove prostore i pokazati taj kolorit različitih etnografskih posebnosti.

“Maslinijada je to uspjela, i mi u tome vidimo veliku satisfakciju za naš volonterski rad i posvećenost koja traje duže od dvije decenije. Drago nam je što su nam se u organizaciji pridružili i mladi ljudi, što nagovještava da će ta predanost i posvećenost organizatora biti stalni pratilac manifestacije i u budućnosti”, poručio je.

Maslinijada se održava na otvorenom prostoru i zavisi od vremenskih uslova, pa je stoga njen datum uvijek fleksibilan.

Ove godine, 22. po redu Maslinijada, planirana je za 22, 23 i 24. novembar, ukoliko vremenske prilike i prognoza budu povoljne. Počeće u petak putevima maslinara, odnosno obilaskom starih maslinjaka, gdje se uvijek podsjeti na tradiciju, običaje i ukaže na potrebu njihovog očuvanja, i drevnih maslinjaka i lijepih običaja.

“Drevni maslinjaci su sve više ugroženi nebrigom, ali i ekspanzijom gradnje i nekontrolisanog urbanizma. Takođe, u Kući maslina biće priređeno i zanimljivo edukativno predavanje naših prijatleja stručnjaka iz Hrvatske o potrebi zaštite starih maslinjaka, kao i ukupnoj zaštiti maslina i proizvodjni kvalitetnog ulja”, kazao je.

U subotu 23. novembra, kao centralni događaj, planirano je svečano otvaranje, proglašenje najboljih ulja i primjerno održavanih maslinjaka za ovu godinu. Pored degustacije izloženih proizvoda i obilaska štandova, prirediće bogat kulturni i zabavni program. Manifestaciju će pratiti i izložbe slika, nastupi poznatih dramskih umjetnika, a planirano je i nekoliko degustacija maslinovog ulja.

Trećeg dana, u nedjelju će takođe biti bogat umjetničkim i zabavnim sadržajima, a izlagači će isto tako duž čitave ulice, na štandovima, nuditi svoje proizvode. Nedjelja je tradicionalno dobro posjećena, pa će se, kako je poručio Mustafić, potruditi da bude šarolika i po muzičkim i po kulturnim sadržajima.

“Ova manifestacija ima dugu tradiciju, međutim, iz godine u godinu, nastojimo je upotpuniti novim sadržajima, pa će tako biti i ove godine, i kada je edukacija maslinara u pitanju, i u muzičkom i umjetničkom pogledu.Otvaranjem Kuće maslina i njenim zaživljavanjem, stvorile su se nove mogućnost”, ispričao je Mustafić.

Prema njegovom mišljenju, važno je i što je Opština Bar prepoznala manifestaciju kao glavnu gradsku feštu i podržava je kao pokrovitelj iz godine u godinu zajedno sa Turističkom organizacijom. Značajnu pomoć imaju i od Ministarstva poljoprivrede.

Veoma je veliko interesovanje, kazao je, iako je ova godina, u pogledu tradicionalne sorte “žutica” bila nerodna. Međutim, druge sorte masline su dobro rodile, pa su proizvedene prilične količine novog ulja, koje će biti ocjenjivano.

“Sigurni smo da će se potvrditi i kvalitetom, jer imamo značajn broj prijavljenih u takmičarskoj kategoriji. Drago nam je što se prijavljuju i proizvođači iz Boke, Budve, Podgorice, Tuzi i Zete, što znači da Maslinijada okuplja sve crnogorske maslinare, sa različitim sortama i različitim vrstama maslinovog ulja”, poručio je.

Ovo je prva Maslinijada of formiranja barskog društva “Kuća maslina”. Kako je “Vijestima” kazala njena izvršna direktorica Marija Markoč, oni daju podršku najznačajnijoj, tradicionalnoj poljoprivredno-turističkoj manifestaciji.

Kuća maslina će program nastaviti i 26. novembra, kada se obilježava Međunarodni dan masline, a u sklopu Programa Dana Opštine Bar - 80 godina od oslobođenja.

Naime, u sklopu Međunarodnog dana masline, Kuća maslina će prikazati dokumentarni serijal “Ukusi kulture”, autorski projekat Bubulj produkcije, podržan od strane Opštine Bar, koji prikazuje bogatstvo barske trpeze i nemjerljiv značaj nematerijalne kulturne baštine našeg grada.

“Osim navedenog, Kuća maslina ustanovljava nagradu “Dr Ksenija Miranović”, u čast lika i djela gospođe koja je postavila temelje crnogorskog maslinarstva. Uspješna organizacija “Večeri crnogorske sofre” u Kući maslina garantuje posvećenost tog društva u spoju tradicije i inovativnosti na poljoprivrednom nebu” kazala je Markoč.