INTERVJU Đorđe Zenović za "Vijesti": Nećemo podržati nijednog kandidata za gradonačelnika

Na sopstvenoj koži sam osjetio da politički subjekti koji imaju centralu u Podgorici na lokalnom nivou ne mogu imati autonomiju i voditi politiku u interesu lokalne zajednice Vidimo i kadriranja u Vladi i na ključnim pozicijama u ministarstvima, državnim preduzećima i organima uprave - šansu dobija treći ešalon bivših DPS funkcionera, a u isto vrijeme je jak anti-DPS narativ, što je prije svega licemjerno Partneri su nam oni subjekti koji prihvate naša četiri principa i oni koji će dati podršku “Pokretu za Grad” da upravlja procesima

57174 pregleda67 komentar(a)
Sve preko Brajića nije sfera mog interesovanja: Zenović, Foto: Privatna arhiva

Smatram da niko sa strane ne može bolje znati potrebe nas u Budvi. Nudimo apsolutni otklon od svake vrste uticaja, kako partijskog, tako i svakog drugog, jer je to jedina formula koja će zaustaviti praksu partitokratskog vođenja grada, masovnih zapošljavanja nekompetentnih partijskih aktivista koje već tri decenije guši ovaj grad, kazao je u intervjuu “Vijestima” vođenom elektronskom poštom Đorđe Zenović, lider grupe birača “Pokret za Grad”, debitanta na političkoj sceni.

Na pitanje šta nudi novo građanima Budve u odnosu na ono što je zastupao na majskim izborima, kada se nalazio na čelu liste budvanskih Demokrata Zenović kaže da je “novo to što je uvidio i na sopstvenoj koži osjetio da politički subjekti koji imaju centralu u Podgorici na lokalnom nivou ne mogu imati autonomiju i voditi politiku u interesu lokalne zajednice”.

“Legitimno je da partije imaju svoje interese i da vođeni tim interesima stvaraju koalicije na svim nivoima, ali takođe smatram da ne treba praviti kompromise na štetu grada, a u korist nečijih tuđih kalkulacija ili trenutnih političkih projekcija koje su uglavnom pogrešne i na štetu grada. Smatram da niko sa strane ne može bolje znati potrebe nas u Budvi. Nudimo apsolutni otklon od svake vrste uticaja, kako partijskog, tako i svakog drugog, jer je to jedina formula koja će zaustaviti praksu partitokratskog vođenja grada, masovnih zapošljavanja nekompetentnih partijskih aktivista koje već 3 decenije guši ovaj grad. To i insistiranje na funkcionalnoj i finansijskoj decentralizaciji su prioriteti ‘Pokreta za Grad’. Lokalna uprava mora se približiti građanima, jer je sada otuđena i zarobljena spoljnim uticajima.

Predvodili ste Demokrate na prethodnim majskim izborima. Koji su razlozi napuštanja Demokratske Crne Gore?

Razlozi su mimoilaženje u načinu borbe za dobro grada. Kada vidite da vam je uticaj u partiji koju ste osnivali ravan nuli i da ne možete izdejstvovati da se sa državnog nivoa sprovedu ključni programski zadaci koje smo zajedno zastupali do 2020. godine, onda je momenat da se obostrano rasteretimo bilo kakve vrste dalje nelagodnosti i rastanemo kao ljudi.

Politika prostornog planiranja, borba sa korupcijom u građevinarskoj industriji, zaustavljanje “budvanizacije”, izmjene zakona o lukama, Morskom dobru, Prostornom planiranju i urbanizmu, finansiranju lokalne samouprave, procesuiranje afera u vezi otuđenja opštinske imovine i imovine mještana u toku postupka privatizacije, vraćanje Opštini imovine, odnosno akcija u HG “Budvanska rivijera” koje je oteo DPS krajem 90-tih godina, zaštita prirodnih cijelina, sve su to obećanja od prije 30. avgusta koja su ostala mrtvo slovo na papiru i moj motiv da se za njih borim kroz formu političke partije koja nema ista interesovanja kao prije 4 godine je prestao.

Svjedočili smo tome da je 44. Vlada ostala nijema na visoku korupciju koja se dešava na Jadranskom sajmu i gdje lica povezana sa visokim funkcionerima DPS-a završavaju svoje projekte, iako se Opština na sve zakonite načine trudila da se odupre i zaustavi projekat “MIA Investment”. Janko Odović, kao kadar PES-a, svojski se trudio da završi sve DPS projekte, a sada je na redu SDT da sve to provjeri. Vidimo i kadriranja u Vladi i na ključnim pozicijama u ministarstvima, državnim preduzećima i organima uprave - šansu dobija treći ešalon bivših DPS funkcionera, a u isto vrijeme je jak anti-DPS narativ, što je prije svega licemjerno. Posebno od strane “novih lica” čijeg se anti-DPS aktivizma 2016. ili 2020. ne sjećamo. Sve su to razlozi zbog kojih sam se odlučio da borbu nastavim kroz lokalni pokret. Ipak, ključni razlog je to što je moj motiv za bavljenje politikom isključivo moj Grad, a nikako visoke političke ambicije do kojih se stiže klimanjem glavom partijskim centralama. Sve preko Brajića nije sfera mog interesovanja.

Da li biste nakon novembarskih izbora ušli u postizbornu koaliciju sa Demokratama i PES. Ko su politički subjekti sa kojima biste formirali vlads? Da li biste prihvatili podršku DPS-a za formiranje vlasti?

Mi smo već rekli da su nam partneri oni subjekti koji prihvate naša četiri principa i oni koji će dati podršku “Pokretu za Grad” da upravlja procesima. To znači da prihvataju našu politiku i da su spremni da se napravi radikalan zaokret u vođenju lokalne uprave i sprovedu neodložni rezovi u cilju oporavka grada.

Sve druge kombinacije za nas su neprihvatljive. Neprincipijelne koalicije ne dolaze u obzir, jer nismo u politici da bismo se zapošljavali, dodjeljivali privremene lokacije i nastavili praksu zloupotrebe lokalnih resursa. Našu podršku da bude predsjednik Opštine neće dobiti niti jedan kandidat i nosilac liste, jer predstavljaju subjekte koji nisu napravili diskontinuitet od DPS prakse. Svi su imali priliku da vode grad i sve to skupa nije bilo ono što su građani tražili. Zato je pad izlaznosti reakcija na lošu politiku i odnos prema gradu. Nezadovoljstvo je veliko i sveprisutno, ali smatramo da građani ne smiju upasti u apatiju, već da reakcija mora biti upravo suprotno - što veća podrška našem pokretu.

Koji su to prvi potezi koje biste preduzeli ukoliko biste vlast formirali, te koji su to ključni problemi sa kojima se Budva suočava?

Prvi potezi se odnose na pripremu turističke sezone, od toga živimo svi i sa turističkom sezonom se ne smijemo igrati kao što se aktuelno rukovodstvo Opštine igralo u susret prethodnoj.

Komunalno uređen grad, pranje ulica, održavanje javnih površina, odvoženje otpada, komunalni red, uredno vodosnabdijevanje je preduslov za kvalitetnu sezonu. Posebno sada kada Budva gubi na konkurentnosti. Sa turističkom privredom na nivou opštine moramo aktivno sarađivati i raditi na poboljšanju kvaliteta usluge.

Diletantski način vođenja komunalnih službi i masovna zapošljavanja dovela su sistem do pucanja, sa tim se mora odmah prestati i otvoriti konkursi za rukovodioce i to za one najstručnije - nikako da uslov budu partijski ili neki drugi prefiksi. Neophodno je da se pripreme i usvoje plan privremenih lokacija i plan postavljanja kontejnerskih stanica, kako bi se izbjegla anarhija kojoj smo svjedočili ljetos. Previše je posla, ozbiljni infrastrukturni projekti stoje nezapočeti, imamo djelove grada koji nemaju kanalizacione sisteme, rasvjetu i vodu, što je za 21. vijek poražavajuće. Strateškim pristupom i saradnjom sa mjesnim zajednicama za četiri godine može se postići puno toga. Stabilnost, stručnost i veliki rad garantuju bolje dane za Budvu, a sve to skupa jedino može da obezbijedi nezavisna, lokalna lista.

Prepoznati se kao neko ko se borio za zaštitu resursa i povraćaj oduzete opštinske imovine. Da li biste istrajali na tom putu?

Apsolutno. To je i moj profesionalni poziv i od toga neću odustati bez obzira na to u kojoj formi i sa koje pozicije se tim problemom bavim. Budva je opljačkan grad, opljačkali su ga pobjednici tranzicije, šverceri duvana i narkotika, tajkuni, građevinsku lobiji i sumnjivi pravni poslovi se moraju ispitati. Procesuiranje svih problematičnih poslova je svakako moj prioritet i ta borba neće prestati bez obzira na sva dalja politička dešavanja. Da sam imao podršku od strane državnih organa i Vlade Crne Gore do sada bismo uspjeli Opštini da vratimo lokaciju “Auto-mota”, tri platoa na Citadeli, stadion i brojne druge nepokretnosti u gradu. Jesmo za sedam godina u Sekretarijatu postigli dobre rezultate, ali ja se time ne zadovoljavam dok god se sve ne ispita i okonča pred nadležnim organima.

Unaprijedili su praksu DPS-a - sad je “četiri zaposlenja - jedan glas”

Opštinska administracija je preglomazna i nefunkcionalna, kako vidite rješavanje tog problema, na koi način stati na put političkom i rodbinskom zapošljavanju?

Već smo to najavili, otvaranje svih konkursa i oglasa za stručne i obrazovane, a ne za one “sa najviše sigurnih glasova”. Ključna stvar jeste uvođenje sistema odgovornosti kako za rukovodeća mjesta, tako i za izvršne pozicije. Tako da oni koji rade kvalitetno i doprinose rezultatima nemaju potrebe da brinu. DPS je uveo praksu “jedno zaposlenje - četiri glasa”, dok su “30-avgustovci” unaprijedili praksu na “četiri zaposlenja - jedan glas”. Zato danas imamo skoro 2000 zaposlenih u lokalnoj administraciji, preduzećima i službama. Partije su postale biroi za zapošljavanje na teret građana, dok naš “Pokret za Grad” nema takvu vrstu obaveze. Jedina koju imamo je ona koju osjećamo prema gradu.