Ruskinja tuži Crnu Goru zbog hapšenja i pritvora

Državljanka Ruske Federacije sa političkim azilom u Italiji privedena je ljetos na aerodromu u Golubovcima. Za “Vijesti” je kazala da tužbu podnosi protiv onih “koji su odlučili da su oni država”. Uvjerena je u pozitivan ishod i kaže da će novac od odštete usmjeriti za pomoć onima kojima prijeti deportacija

80907 pregleda36 komentar(a)
Inga Pelinyagra, Foto: Privatna arhiva

Inga Pelinyagra, državljanka Ruske Federacije sa političkim azilom u Italiji, koja je prije nekoliko mjeseci uhapšena na aerodromu u Golubovcima, a nakon 18 dana, na zahtjev Interpola i odlukom Višeg suda, puštena na slobodu i vraćena u Italiju, tužila je državu Crnu Goru zbog povrede časti i ugleda.

Uvjerena u pozitivan ishod tužbe, “Vijestima” je kazala da će novac od odštete opredijeliti za rad organizacije za ljudska prava “DeportaciNet”, koja pomaže ruske državljane širom svijeta, koji se suočavaju sa deportacijom.

“Pomoći ćemo da dobiju besplatnu podršku, tako da će sredstva iz Crne Gore biti iskorišćena u dobre svrhe”, rekla je ona “Vijestima”.

Inga Pelinyagra je na aerodromu u Golubovcima uhapšena 22. jula, po potjernici ruskog centra Interpola. Nakon hapšenja, njen suprug Maksim “Vijestima” je kazao da ona od policije nije dobila potvrdu koja dokazuje i pojašnjava rusku Interpol potjernicu.

Inga je, kako je tada kazao, rođena u Ukrajini, ima pasoš Ruske Federacije, a u Italiji je ostvarila politički azil. Njoj je taj status u Italiji dodijeljen u maju ove godine, što je redakciji ranije potvrdilo i Ministarstvo vanjskih poslova Italije.

Nakon što je privedena na aerodromu, Viši sud u Podgorici odredio je Ingi Pelinyagra ekstradicioni pritvor, zbog postojanja međunarodne potjernice NCB Interpola Moskva, od 28. novembra 2023. godine, a radi krivičnog gonjenja zbog krivičnog djela prevara izvršena od strane grupe lica po prethodnom dogovoru u izuzetno velikom obimu, stav 4 član 159 Krivičnog zakonika Rusije.

Viši sud tri sedmice kasnije donio je rješenje o ukidanju pritvora. Tada su, pored ostalog, naveli da je 07.08.2024. sudu dostavljen dopis Uprave policije Crne Gore - Interpol Podgorica, koji je dostavljen Ministarstvu pravde, “u kojem je navedeno da je nakon pravne revizije podataka u međunarodnoj potjernici u odnosu na okrivljenu Ingu Pelinyagra, donijeta odluka Generalnog sekretarijata Interpola da evidentiranje podataka sadržanih u zahtjevu ne bi bilo u skladu sa članom 2(1) Statuta Interpola”.

“Shodno tome difuzija će biti otkazana, a informacije u vezi sa licem će biti izbrisane iz Interpolovih baza podataka. Generalni sekretarijat Interpola je u svom obavještenju naveo da se Interpolov kanal komunikacije 124/7 više ne može koristiti u vezi sa ovim slučajem”, navedeno je u obrazloženju rješenja.

Imajući u vidu da međunarodna potjernica u odnosu na okrivljenu Ingu Pelinyagra više nije na snazi, a ista je predstavljala pravni osnov za određivanje pritvora, stajalo je u rješenju, sudija za istragu je okrivljenoj ukinuo pritvor.

Pravnu podršku u Crnoj Gori, Ingi je tada obezbijedila Akcija za ljudska prava (HRA). Oni su, nakon hapšenja državljanke Ruske Federacije na aerodromu u Golobovcima, saopštili da osoba sa statusom izbjeglice, kao što je slučaju sa Ingom Pelinyagra, ne smije biti izručena državi od koje joj prijeti opasnost od progona.

“Status političke izbjeglice je gospođa Pelinyagra dobila u Italiji zbog iznošenja javnih stavova i političkih mišljenja protiv režima u Rusiji. Italijanske vlasti su utvrdile da bi ona u Rusiji zbog tih stavova bila izložena političkom progonu koji bi joj ugrozio život ili slobodu”, saopštili su tada iz te organizacije.

Kako su tada naveli, Konvencija o statusu izbjeglica iz 1951. godine i Protokol iz 1967. Crnu Goru obavezuju da pruži zaštitu osobama kojima je država ugovornica, kao što je Italija, priznala izbjeglički status jer je taj vid zaštite međunarodnog, a ne domaćeg (italijanskog) karaktera.

“Samim tim, zaštita od progona koju je gospođa Pelinyagri dobila u Italiji, važi i na teritoriji Crne Gore. Konkretno, član 33 Konvencije zabranjuje Crnoj Gori da gospođu Pelinyagri ‘protjera ili vrati silom, na ma koji način to bilo, na granice teritorije gdje bi njen život ili sloboda bili ugroženi zbog njene rase, vjere, državljanstva, pripadnosti nekoj socijalnoj grupi ili njenih političkih mišljenja’. Pored toga, rizici kojima bi bila izložena podrazumijevaju i tretman suprotan članu 3 Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, kao i član 3 Konvencije UN protiv mučenja i drugog surovog, neljudskog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja”, saopštili su ranije iz HRA.

"Status političke izbjeglice je gospođa Pelinyagra dobila u Italiji zbog iznošenja javnih stavova i političkih mišljenja protiv režima u Rusiji"foto: Privatna arhiva

Akcija za ljudska prava upozorila je tada i da bi Crna Gora, ekstradicijom ove osobe Rusiji, prekršila svoje međunarodne obaveze, kao i ljudska prava Pelinyagri, koja je “štite od progona i trpljenja ozbiljne nepravde, a da je sama činjenica da je pritvorena već samo po sebi arbitrarna praksa kojom se ignoriše njen izbjeglički pravni status”.

Inga Pelinyagra zahvalna je na angažmanu HRA i advokata Dalibora Tomovića, ali i na reakciji crnogorske javnosti.

“Nisam mogla zamisliti da će moja priča toliko uzburkati društvo i da će toliko brižnih ljudi pokušati da mi pomogne”, rekla je ona za “Vijesti”.

Komentarišući tužbu protiv države Crne Gore, ona je kazala da je to tužba protiv onih “koji su odlučili da su oni država”.

“Uloga države je da stvori pošten život za sve građane. Ali, države širom svijeta čine da to bude slučaj sa državnim službenicima, dok se bogate preko leđa građana. To nije normalno. Kada odlučuje da nekoga pošalje u zatvor, državni službenik mora da sve odvaga i da dobro razmisli o pravednosti takve odluke i njenim posljedicama”, rekla je Pelinyagra.

Sagovornica “Vijesti” kazala je i da je ona imala sreće da nije deportovana:

“U Rusiji sam se suočavala sa velikom kaznom za antiratne i antiputinovske aktivnosti i podršku Ukrajini... Ali javnost je reagovala i ja sam slobodna. Nisu svi te sreće i zato ćemo za svaku osobu koja se suočava sa deportacijom i kaznenom politikom Rusije razmotriti njen ili prigovor njene porodice”.