Istraživanje "Vijesti": Za ručak sa Spajićem 1.900, sa Mandićem 1.700 eura
Najviše za iće i piće, po oko 30.000 eura, platili Nikšić, Tivat i Herceg Novi Rožaje, Tuzi i Bijelo Polje više potrošili od Glavnog grada Najmanji izdaci za reprezentaciju u Šavniku, Danilovgradu i Petnjici
U 17 crnogorskih lokalnih samouprava, u prvih devet meseci 2024. godine, za reprezentaciju je potrošeno 200.615,18 eura. Najviše se za iće i piće, po oko 30.000 eura, potrošilo u Nikšiću, Tivtu i Herceg Novom, a najskromniji u ovoj vrsti izdataka bile su opštine Šavnik, Danilovgrad i Petnjica. U kategoriju onih gradova u kojima se nije rasipalo spadaju i Prijestonica Cetinje i Podgorica. Glavni grad je, primjera radi, potrošio manje od Mojkovca i Rožaja, a Cetinje od Andrijevice.
Poređenje opštinskih budžeta i izdataka za reprezentaciju pokazuje, sa druge strane, da se najviše procentualno trošilo u Tuzima, Tivtu i Mojkovcu, dok je najmanje učešće kafanskih računa u ukupnim izdacima iz gradskih kasa bilo u Podgorici i Petnjici.
Tivat
Lokalna uprava Tivta je na reprezentaciju u periodu od 1. januara do 1. septembra potrošila 31.299,01 eura, najviše na službene ručkove i koktele u luksuznom tivatskom restoranu “Divino” koji se nalazi na Šetalištu kapetan Iva Visina, na gradskoj plaži. “Divino”, čiji su vlasnici tivatski preduzetnici Srđan Novaković i Tomislav Nikolić, je, sudeći prema dokumentaciji, omiljeno mjesto čelnika lokalne uprave Tivta na kojem oni ugošćavaju svoje goste iz svijeta politike i biznisa. Pri tome pojedinačni računi za usluge, hranu i piće, za tivatske opštinare u tom restoranu iznose od nekoliko stotina do čak skoro dvije hiljade eura. Primjera radi, ceh za “radni ručak sa predsjednicima primorskih opština i članovima Radne grupe za izradu novog Zakona o morskom dobru”, koji je 9. jula, poslije zvaničnog sastanka sa njima u zgradi Opštine, priredio u “Divinu” tivatski gradonačelnik Željko Komnenović (“Narod pobjeđuje”) iznosio je 1.950 eura.
Tek nešto jeftinije gradska kasa Tivta je prošla 20. marta kad su opštinari na ručak u “Divino” poveli tadašnjeg potpredsjednika Vlade Crne Gora za demografiju i mlade i ministra sporta i mladih Dragoslava Šćekića (SNP). Sa njim je tada u Tivat došlo još četvoro Šćekićevih bliskih saradnika, a sudeći prema računu iz “Divina”, na ručku je bilo najmanje šest osoba. Zanimljivo je da su uz meni koji se većinom sastojao od ribe i plodova mora, oni tada pored ostaloga, uspjeli da popiju čak 22 komada šljivovice “Jelički dukat” koje svaka čaša od 0,03 litra, košta 5,5 eura.
Ukupno su čelnici Tivta sa svojim poslovnim i protokolarrnim gostima do 1. septembra u “Divinu” bili na 13 službenih ručkova što je gradsku kasu Tivta koštalo 8.716,30 eura. Pri tome su se po pravilu, domaći gosti iz Crne Gore mnogo komotnije ponašali u odnosu na strance o čemu svjedoči na primjer, ručak prilikom službene posjete Tivtu ambasadora Rumunije, 20. maja, u “Divinu” plaćen 493,30 eura, preko tri puta manje nego što su mjesec prije toga, pojeli i popili potpredsjednik Vlade i ministar Šćekić i njegovi saradnici.
Prema dokumentaciji dostavljenoj iz lokalne uprave, čelnici Opštine Tivat na službene ručkove vodili su advokate koji zastupaju grad u nekim visokovrijednim parnicama, predstavnike Fondacije “Petrović-Njegoš”, predsjednicu Skupštine Glavnog grada Jelenu Borovinić Bojović, predstavnike M-tela, organizatore “E-game challenge Montenegro” festivala, u dva navrata čelnike i delegaciju Morskog dobra, predstavnike raznih ministarstava...
Zakuska u nacionalnom restoranu “Luča” u kompleksu Luštica Bay prilikom posjete evropskogog komesara za proširenje Olivera Varheljija Tivtu plaćena je 320 eura.
Koliko su “obični” radnici lokalne uprave jeftiniji za ugostiti od visokih funkcionera, pokazuje i podatak da je Opština Tivat za hranu i piće pripadnicima svog Sekretarijata za inspekcijski i komunalni nadzor, koji su dežurali za vrijeme novogodišnjih praznika, 9. januara, u restoranu “La tua casa”, ukupno platila samo 117,10 eura.
Među onima koji se, sudeći po dostavljenoj dokumentaciji, nisu pretjerano sjekirali oko cehova koje svojim aktivnostima prave građanima Tivta, najistaknutiji je potpredsjednik te Opštine dr Andrija Petković (Bokeški forum). On je, naime, bio inicijator obnove turističko-propagandne manifestacije “Dani Tivta u Novom Sadu”, pa je stim u vezi od 18. do 26. marta boravio u glavnom gradu Vojvodine gdje je odsjeo u hotellu “President”. Račun za osam Petkovićevih noćenja sa doručkom u tom hotelu iznosio je 968,87 eura, odnosno sa provizijom za ino-plaćanje, gotovo 1.000 eura. Avio karta za Petkovića do Beograda Opštinu je koštala 167 eutra, a kada se fešta u glavnom gradu Vojvodine završila, potpredsjednik Opštine Tivat je u tivatskom restoranu “Divino” priredio “ručak za učesnike manifestacije “Dani Tivta u Novom sadu” koji je 7. aprila Opština platila 459 eura. Istog dana tu je priređen i “prijem za učesnike manifestacije “Dani Tivta u Novom Sadu”, a koji je plaćen dodatnih 367,60 eura.
Račun od 1.849,45 eura plaćen je za ručak sa predsjednikom Vlade Milojkom Spajićem povodom svečanog otvaranja puta Rožaje-Špiljani. I jelovnik je bio, kao što to priliči objedu sa premijerom, reprezentativan: odrezak, punjena piletina, teleće pečenje, kačamak, ćevapi, kobasice i, naravno, baklave koje su se pojele za čak 106,65 eura. Alkohola nije bilo, barem prema računu
Rožaje
Opština Rožaje je u ovom periodu potrošila na reprezentaciju 9.390,87 eura
Za svečani ručak povodom organizacije izložbe oldtajmer vozila potrošeno je 492,15 eura, a za doručak sa poslanicima u državnom parlamentu 234,9 eura.
Ipak, najveći trošak u ove svrhe načinjen je u hotelu “Natural”, 26. juna. Račun od 1849,45 eura plaćen je za ručak sa predsejdnikom Vlade Milojkom Spajićem povodom svečanog otvaranja puta Rožaje-Špiljani. I meni je bio, kao što to priliči objedu sa premijerom, reprezentativan: odrezak, punjena piletina, teleće pečenje, kačamak, ćevapi, kobasice i, naravno, baklave koje su se pojele za čak 106,65 eura. Alkohola nije bilo, barem prema računu.
Šavnik
Šavnik je za reprezentaciju potrošio 1.561,11 eura. Neki od ovih kafanski računa izraz su očigledno gostoprimstva jer su gošćeni predstavnici Uprave za kapitalne projekte ili potencijalni investitori za skijaške staze u parku prirode. Najveći iznos, 987,1 euro, plaćen je na svečanom ručku povodom 22. jula Dana opštine Šavnik. Najveći broj prisutnih odlučio se za kuvanu jagnjetinu. Za 17 kilograma ovog specijaliteta plaćeno je 221 euro.
Podgorica
Gradska uprava Podgorice, u prvih osam mjeseci 2024. godine, od 1. januara do 12. septembra, na ime reprezentacije potrošila je 7.144, 84 eura.
Među 14 računa pažnju svakako privlači iznos od 4.200 eura plaćen 6. aprila jednom uglednom podgoričkom restoranu. Specifikacija računa je prilično oskudna i samo je navedeno da je isporučeno 120 “komplet menija 35” po cijeni od 35 eura po komadu. U tom restoranu nam je rečeno da ne mogu reći šta tačno sadrži ova poružbina jer se ovakvi meniji neposredno dogovaraju.
Zanimljiv je i jedan od manjih računa i to za jednu čašu bijelog vina 'cesari' u luksuznom novljanskom hotelu, koja je plaćena 11 eura. Po podacima sa interneta, boca ovog vina generalno košta oko 15 eura. Taj račun je 16. februara kao i većina, plaćen virmanski
Iz PR službe Glavnog grada je objašnjeno da je, njegujući multietnički i multikonfesionalni karakter, organizovan iftar tokom mjeseca ramazana što predstavlja dugogodišnju tradiciju, koju je prihvatila aktuelna vlast, a njeguju je i druge lokalne samouprave i državni organi.
“Pomenutom događaju, osim reisa islamske zajednice Crne Gore, Rifata ef. Fejzića, prisustvovali su državni i lokalni funkcioneri i zaposleni u sistemu Glavnog grada, kao i predstavnici u Skupštini glavnog grada, među kojima su bili i odbornici opozicije”, navodi se u odgovoru uz napomenu da se “ova vlast tokom cijelog mandata zalagala za vrijednosti koje su utemeljene u zajedništvu, što je dokazano i kroz snažno zalaganje za poštovanje tradicionalnih vrijednosti multikulturalizma u Podgorici, učešćem i organizacijom aktivnosti ove vrste”.
Mojkovac
Od 1. januara do 1. septembra 2024. godine opština Mojkovac je za troškove reprezentacije izdvojila 8.349,90 eura. Najveći račun plaćen je u restoranu “Peja”, 28. februara, i iznosio je 403,47 eura za, ako je suditi po broju kuvera, 21 osobu. Nije na računu zapisano koji je bio povod za ovo slavlje, ali je kao korisnik imenovan kabinet gradonačelnika. Od pića su konzumirano sokovi, voda, rakija “serdar” i jedna boca “vranca”. Od hrane, reklo bi se, klasičan izbor predjela i salata uz “serdar tanjir za dvoje” i teleće pečenje, kao glavna jela
U dokumentaciji se izdvaja i račun od 300 eura za hranu i piće u hotelu “Dulović”, ali nije dostavljena prateća faktura, pa se ne može vidjete na šta je potrošena ova suma.
Herceg Novi
Gotovo 4.000 eura za piće tokom otvaranja Praznika mimoze, više od 3,7 hiljada eura pri posjeti nastavnika i učenika sa Kosova, ketering vrijedan 1,4 hiljade eura, više ručkova plaćenih nekoliko stotina i hiljada eura...
To su samo neki od najzanimljivih troškova koje je Opština Herceg Novi, u prvih osam mjeseci ove godine dala na reprezentaciju. Računi pokazuju da je uprava ovog primorskog grada od 1. januara do 1. septembra ove godine, za 44 računa na reprezentaciju dala 29.024 eura.
Ubjedljivi rekorder među troškovima u prvih osam mjeseci je račun za piće, utrošen pri otvaranju ovogodišnjeg Praznika mimoze. Račun se odnosio 16. februar, odnosno otvaranje festivala i nastup Halida Bešlića, kada je napravljen ceh za piće 120 gradova prijatelja i domaćih delegacija od 3.959 eura. Na ovom računu ne piše ništa detaljnije, osim da se odnosio na konzumaciju pića.
Među “jačim” udarcima na gradsku kasu su i ručak i večera u restoranu u Meljinama, za šta je krajem maja izdvojeno 3.730 eura. Ovo je ujedno i jedan od rijetkih računa na kojima je ispostavljena svrha, a u ovom slučaju su to bili ručak i večera za nastavnike i djecu iz kosovske Osnovne škole “Brano Radičević” iz Cernice kod Gnjilana. Tom prilikom su osim pića, obroci plaćani po šest eura pa je ceh samo za više od 600 jela, bio 3,68 hiljada eura.
Sa druge strane, zanimljiv je i jedan od manjih računa i to za jednu čašu bijelog vina “cesari” u luksuznom novljanskom hotelu, koja je plaćena 11 eura. Po podacima sa interneta, boca ovog vina generalno košta oko 15 eura. Taj račun je 16. februara kao i većina, plaćen virmanski.
Već narednog dana, 17. februara je u istom hotelu napravljen ceh od 2,07 hiljada eura. Konkretno jelo se ne ističe, već piše da najveći dio čine 52 obroka “bife” koji koštaju 30 eura, pa je konačan zbir samo za tu hranu bio 1,56 hiljada eura. Uz jelo su tada osim, vode, kafe i rakije, išle i četiri boce bijelog vina “erdevik” od kojih je svaka koštala po 45 eura, odnosno ukupno 400 eura. Podaci sa interneta opet pokazuju da je cijena ove boce vina oko 12 eura.
Krajem tog mjeseca je stigao i 2.137 eura vrijedan račun za konzumaciju hrane i pića, ali ništa detaljnije od toga. Ovaj ceh je ručno ispunjen uz sve potrebne pečate, a ispostavljen je na kompaniju “Živanić”. Kada je u pitanju ketering, najviše novca je otišlo za lokalnu Službu zaštite i spasavanja i Komunalnu policiju, a ovaj račun za hranu i piće je sredinom marta vrijedio 1.441 euro.
Smještaj u ovih osam mjeseci nije mnogo korišten, a najveći ceh se odnosio na 32 noćenja i prateće troškove, pa je koštao 824 eura. Ove hotelske sobe su krajem januara rezervisane zbog proslave u Manastiru Savina. U februaru je bilo i zakupa u jednom od luksuznijih rizorta, kada su dvije sobe plaćene po 290 eura, odnosno ukupno 589 eura.
Novljani su ove godine izdvojili i više od hiljadu eura za protoklarne poklone, konkretno za 450 ručno pravljenih sapuna i 150 kesica lavande. Sapuni su po komadu koštali 1,8 eura a lavanda euro i po, pa je konačni ceh bio 1,03 hiljade eura. Ovaj račun je napravljen krajem marta, ali se ne ističe za svrhu koje posjete.
Sličan iznos je i krajem aprila opredijeljen za poklone u vidu kabanica, USB priključaka, privjezaka i sličnog, a to je plaćeno 1.044 eura. Osim ovih, izdvojeno je i gotovo hiljadu i po eura za reklamne kese.
Ove godine gosti čelnika lokalne uprave grada pod Trebjesom bili su mnogi ministri, odbori, ambasadori, razne delegacije, i lokalna uprava je za njih organizovala ručkove u lokalnim restoranima ili hotelima. Najviše novca je izdvojila prilikom posjete Andrije Mandića, predsjednika Skupštine Crne Gore, 1.647,60 eura, kao i Damjana Ćulafića, ministra ekologije, 1.138 eura
Simpatično je i da je Opština jednom trgovala u lokalnoj knjižari, gdje je u julu kupljen jedan artikl pod imenom “Rusija i Boka” i plaćen 8,9 eura.
Među rijetkim računima naslovljenim sa konkretnim povodom je riblji ručak priređen za direktora “Pošte Crne Gore” Josipa Đuraškovića, a ispostavljen je krajem aprila. Ručak je koštao 380 eura a 12 ribljih obroka je tada plaćeno po 20 eura, dok su gradskoj administraciji tada uz jelo najbolje išle kafa, voda, rakija i bijelo vino...
Bar
Opština Bar je za devet mjeseci, u periodu od januar do septembra ove godine potrošila 15.936,66 eura, pokazuju podaci koje su “Vijesti” dobile od te lokalne uprave putem zahtjeva o slobodnom pristupu informacijama.
Barski opštinari kupuju jedino u marketu “Voli”, pokazuju podaci, pa su u datom periodu tamo potrošili 4.097,31 euro.
Za sendviče za odbornike potrošeno je ukupno 630 eura, dva puta po 315 eura. Kao primalac faktura od 40 i 50 eura reprezentacije se navodi i Skupština opštine Bar.
Zaposleni u Opštini Bar najviše piju u kafeu “Iva” koji je registrovan na adresi te lokalne uprave. Od januara do septembra tamo je potrošeno ukupno 4.205,4 eura.
Pored tog kafea, opštinari su bili gosti konobe “Kula” u Starom Baru dva puta o trošku opštine i jednom potrošili 863,30 eura, drugom prilikom 1495,90 eura.
U restoranu “Knjaževa bašta” za dan sa medijima račun je iznosio 175,60 eura.
Nikšić
Lokalna uprava Nikšića za prvih osam mjeseci 2024. godine, od 1. januara do 1. septembra, na ime reprezentacije potrošila je 32.307,18 eura. Podaci su dobijeni uz pomoć MANS-ove aplikacije “Pitajte institucije”, međutim, uz podatke nijesu priložene fakture.
Najviše novca je izdvojeno za majice s likom Svetog Vasilija Ostroškog, kada je na trgu Šaka Petrovića, Opština podijelila majice u čast slave grada i za tu svrhu izdvojila 5.250 eura. Nabavka akreditiva sa magnetom je koštala 2.940,30 eura, dok je za nabavku crnog vina za poklon i štampu, kupljenog u Sveštenoj carskoj larvi Sv. Arhangela Mihaila, izdvojila 2.620 eura. Sestrinstvo manastira Sv. Luke u nikšićkoj Župi bavi se i kaligrafijom a opština je na ime poklona kupljenih u pomenutom manastiru izdvojila 1.950 eura.
Ove godine gosti čelnika lokalne uprave grada pod Trebjesom bili su mnogi ministri, odbori, ambasadori, razne delegacije, i lokalna uprava je za njih organizovala ručkove u lokalnim restoranima ili hotelima. Najviše novca je izdvojila prilikom posjete Andrije Mandića, predsjednika Skupštine Crne Gore, 1.647,60 eura, kao i Damjana Ćulafića, ministra ekologije, 1.138 eura.
Nabavka luksuznih poklona, punjača za mobilni telefon sa hemijskom i rokovnik, koštala je 1.542,60 eura, dok je poklon kristal sa molitvom Sabornog hrama Sv. Vasilija Ostroškog iznosio 915.97 eura. Ceh prilikom sastanka sa građanima iz više mjesnih zajednica bio je 957 eura, a za nabavku poklon kartica za 8. mart izdvojili su 864 eura.
Za usluge hrane i pića za potrebe Službe zaštite i spasavanja potrošili su 777 eura, za radni doručak povodom početka radova u ulicama Narodnih heroja i Karađorđevoj 444,50 eura, a za radni doručak sa novinarima prilikom Dana novinara 420,80 eura. Kupili su i 50 poklon majica sa grbom opštine Nikšić i platili ih 423,50 eura, dok je za novogodišnji kolegijum izdvojeno 355.
Za stavku usluge hrane i pića potrošeno je 318,20 eura, a za robu za bife, uključujući i bife Službe za saradnju, poslove predsjednika i informisanje, 4.660,48.
Bijelo Polje
Opština Bijelo Polje je na reprezentaciju potrošila 10.348,43 eura ali nije dostavila račune na osnovu kojih su izvršena plaćanja pa se ne može precizno utvrditi koliko od ove sume otpada na kafanske sjedeljke ili nabavke u supermarketinma.
U svakom slučaju, po visini računa ističe se onaj od 865 eura od 14. marta 2024. godine napravljen u “Čardaku” koji slovi za “najbolji restoran domaće hrane”.
Opštinari su bili i veoma česti gosti u hotelu “Dvor”. Iz dostavljene dokumentaciji se vidi da je ovom restoranu plaćeno oko 30 računa, ali uz mnogo skromnije cehove.
Danilovgrad
U Danilovgradu opštinska administracija je za reprezentaciju izdvojila 2.437,85 eura. Zanimljivo je da je među isplatama uvršten i povraćaj novca Ivanu Lakiću, sekretaru Sekretarijata za društvene delatnosti. On je, kako se navodi, prilikom odlaska u zvaničnu posjetu opštini Stara Pazova u Srbiji, 15. decembra 2023. godine, platio ručak za danilovgradsku delegaciju u iznosu od 4.990 dinara, pa mu je to iz opštinske kase nadoknađeno isplatom od 42 eura. Lakiću je po istom osnovu isplaćeno 26,10 eura jer je, kako se navodi, 15. aprila 2024. godine odveo predstavnika UNDP-a na ručak u restoran malog hotela “Rio Verde” na Veljem brdu i račun platio iz svog džepa.
Opštinari su jedan od većih račun, 193,30 eura, platili u restoranu “Salaš 23”, ali je bila i bogata trpeza. Krenulo se od čorbe, riblje i od pečuraka, zatim zakuska, a za glavno jelo izabrali su teletinu i jagnjetinu ispod sača. S obzirom na bogat jelovnik, moglo bi se reći da se malo popilo, tek nekoliko flaša “tuborga” i “carlsberga”.
Danilovgrađani su, ipak, skoro duplo više potrošili u konobi “Bandići”. Račun je iznosio 397 eura, a ovog puta se krenulo od “stare sokolove”, za koju je plaćeno 52 eura, i “viljamovke” uz bogato predjelo. Na stolu je bilo dimljenog šarana, njeguške i goveđe pršute, raznih sireva i maslina… Za glavno jelo je izabrano jagnjeće i teleće pečenje uz šta ide “medun” za koji je plaćeno još 50 eura.
Konoba “Bandići” je izgleda omiljeno mesto danilogradskim opštinarima jer su jula mjeseca objedovali u ovom restoranu za čak 602,60 eura. Meni je bio klasičan, kao i prethodni put, osim što je obogaćen ribljom platom i mariniranom ribom.
Pljevlja
Zaključno sa avgustom, lokalna uprava u Pljevljama na troškove reprezentacije potrošila je 18.974 eura, pokazuju računi koje su dostavljeni iz opštinskog Sekretarijata za finansije, kojim rukovodi Vladan Aničić.
U opštinskom budžetu ove godine, za troškove reprezentacije opredjeljeno je 27.300 eura, tri hiljade eura više nego godinu ranije. Najviše novca za reprezentaciju, 15.000 eura, opredijeljeno je za kabinet predsjednika opštine.
Skoro četvrtina novca potrošenog za reprezentaciju u prvih osam mjeseci ove godine, potrošeno je za troškove reprezenatacije za ugostiteljske usluge, smještaj učesnika i zvanica koje su prisustvovali otkrivanju spomenika Predragu Peđi Leovcu, na Vidovdan, 28. juna. Leovac, potporučnik Vojske Jugoslavije, poginuo je 1999. u bici na Košarama, na Kosovu.
Za ugostiteljske usluge, odnosno hranu i piće za zvanice iz Crne Gore, Srbije i Republike Srpske pljevaljskoj Milet bašti plaćeno je iz opštinskog budžeta 3.332 eura.
Najveća uplata bila je za firmu ‘Mille Baci’ iz Podgorice u iznosu 1.537,30 eura za nabavku 54 komada protokolarnih poklona za potrebe službe gradonačelnika Prijestonice. Prema podacima sa sajta, ‘Mille Baci’ se bavi prodajom sladoleda i sladoled koktela
Restoranu “Ognjište” plaćeno je dodatnih 211 eura za smještaj i doručak, oko 200 eura restoranu “Gold” po istom osnovu, a 289 eura je plaćeno za hranu i piće zvanica. Za smještaj i hranu grupe “Beogradski sindikat” koja je održala koncert na gradskom trgu nakon otkrivanja spomenika Predragu Leovcu plaćeno je 158 eura restoranu “Taša”.
Za smještaj i hranu članova grupe “Fenički biseri” koja je, takođe, učestvovala na otkrivanju spomenika Predragu Leovcu Opština je platila 679 eura.
Opština je 192 eura platila učesnicima humanitarnog koncerta za Kosovo noćenje sa doručkom i još 262 eura za hranu i piće. Za dekoraciju sale prilikom organizacije Svečane akademije povodom 220 godina Prvog srpskog ustanka i 189 godina od sretenjskog ustava za cvjetne aranžmane cvjećari “Garden” plaćeno je 150 eura.
Milet bašta, koja radi u sastavu Srednje stručne škole, i hotel “Pljevlja”, najčešči su ugostiteljski objekti u kojima opština organizuje proslave, a zatim slijede, motel “Vodice”, restoran “Taša”, “Ognjište”.
Milet bašti je za osam mjeseci iz Opštinskog budžeta za ugostiteljske usluge uplaćeno preko 6.600 eura, a hotelu “Pljevlja” oko 3.300 eura.
Među većim računima koji su plaćeni iz opštinskog budžeta izdvaja se i račun iz marta za štampanje namjenskih kesa i rokovnika, koje je naručio Kabinet predsjednika opštine. Preduzeću “Best Laser” po tom osnovu opština je platila 1.642 eura. Ukupno je odštampano 200 rokovnika po cijeni od 900 eura, a 742 eura koštalo je štampanje 530 namjenskih kesa.
Za ugostiteljske usluge za učesnike manifestacije Dani pljevaljskog korzoa plaćeno je 1.185 eura, a za Dane humora i satire 750 eura.
Konzumacija za 8. mart u hotelu “Pljevlja”, koštala je Opštinu 290 eura, a 250 eura istim povodom plaćeno je restoranu “Taša” za članice ženskog odborničkog kluba Skupštine opštine Pljevlja.
Analizirajući račune za reprezentaciju može se zaključiti i da su svi koji su boravili u radnoj posjeti lokalnoj upravi u Pljelvjima raznim povodima bili dobro ugošćeni.
Tako je Opština krajem marta, za hranu i piće, hotelu “Pljevlja” platila 502 eura za učesnike koji su predstavljali prostorni plan Opštine Pljevlja. Za goste iz Ministarstva prosvjete i ministarstva rada i socijalnog staranja, u martu, ugostiteljske usluge Milet bašti plaćene su 568 eura. Ručak i piće plaćen je 173 eura predstavnicima Savjeta za nacionalne manjine, a 199,5 eura, kako je napisano na računu, gostima iz Eko fonda i izvođača, a dodatno još 155 eura gostima iz Eko fonda i Ministarstva energetike. Za hranu i piće gostima iz Ministarstva urbanizma i prostornog polaniranja plaćeno je 114 eura, a iz Prokona 211 eura.
Za radni sastanak u motelu “Vodice” sa poljoprivrednim proizvođačima potrošeno je 379 eura.
Hotelu “Pljevlja” plaćeno je oko 400 eura za šest noćenja umjetnicima koji su crtali murale u gradu.
Opština je platila i rućak za fudbalere “Koma” za šta je izdvojeno 261 euro.
Ugostiteljske usluge plaćane su i prilikom organizovanja raznim sportskih manifestacija, promocija knjiga, susreta sa zaposlenima iz lokalnih preduzeća, prijema gostiju iz drugih opština...
Cetinje
Prijestonica Cetinje je od 1. janura do kraja septembra ove godine izdala 10 naloga za plaćanje, u ukupnom iznosu od 3.839 eura.
Najveća uplata bila je za firmu “Mille Baci” iz Podgorice u iznosu 1.537,30 eura za nabavku 54 komada protokolarnih poklona za potrebe službe gradonačelnika Prijestonice. Prema podacima sa sajta, “Mille Baci” se bavi prodajom sladoleda i sladoled koktela.
Prijestonica je u januaru od firme “Tipograf d.o.o.” naručila izradu Plakete Ivan Crnojević, koju je dobio Radovan Radonjić, a koja se sastoji od grba, plišane luks kutije i pločiće sa imenom dobitnika. Ona je Prijestonicu koštala 278,30 eura.
Ista firma je u maju izradila kutije za plakete uručene povodom obilježavanja Međunarodnog dana vatrogasaca u vrijednosti od 121 euro. One su uručene Slavku Jankoviću i Arseniju Đonoviću.
“Ražnatoviću d.o.o.”, koja je vlasnik ugostiteljskog objekta “Taverna”, isplaćeno je u aprilu 861 euro na osnovu dvije fakture. Restoran je vršio usluge koktela prilikom proslave Dana osnivanja prijestonice i tom prilikom je potrošeno 600 eura. Prijestonica je 240 eura platila koktel prilikom sjednice Skupštine SUBNOR-a, na kojoj joj je dodijeljeno priznanje.
Vinariji “Rakčević”, čiji je vlasnik rukometaš Mladen Rakčević, plaćeno je ukupno 360 eura, na ime tri fakture, dvije od 90 i jedne od 180 eura. Prijestonica je od Vinarije “Rakčević” nabavljala crveno vino za protokolarne aktivnosti Službe gradonačelnika.
Od kompanije “Marteks” Prijestonica je nabavljala kafu, čajeve, šećer, vodu, sokove i rakiju “šurlan”. Na osnovu dvije fakture “Marteksu” je u aprilu isplaćeno 326,89 eura.
Kompaniji “Tercet group” na osnovu dvije fakture isplaćeno je 355 eura. Od njih je Prijestonica nabavljala kafu u kapsulama i šećer. Druga faktura nije dostavljena.
Andrijevica
Za Dan opštine u iznosu od 1.800 od ukupno 2.575,70 eura, iz gradske kase Andrijevice plaćeni su roba i usluge u marketu “Karamela” koji je u vlasništvu predsjednika Opštine Andrijevica Željka Ćulafića.
Od ukupno 4.722,07 eura, koliko je do 1. septembra ta uprava potrošila iz gradske kase, najviše se plaćalo marketu “Karamela” - 2.853,77 eura.
Ta uprava je za proslavu Dana opštine 17. jula potrošila 2.575,70 eura, od čega je za ketering uslugu plus piće marketu predsjednika iskeširala 1.800 eura, restoranu “Đukić Internacional” 680 i u restoranu “Dubirog Perović” 94,70 eura. U restoranu “Đukić” slavilo se deset dana nakon Dana opštine (kada je račun plaćen i odobren), dok se u restoranu “Dubirog Perović” na račun građana jelo i pilo skoro čak mjesec kasnije (račun odobren i plaćen 13. avgusta).
U razmatranom periodu u restoranu D.O.O. “Đukić International” kroz četiri računa ukupno je plaćeno 1.010 eura, a u “Etno selo Koljeno” na jedan račun 30. aprila, koji niko nije potpisao, iskeširano je 380 eura. Trista šezdeset pet eura potrošeno je u restoranu “Elite Montenegro” 19. marta, za šta nije priložen račun, a u restoranu “Lovac d.o.o. Bulatović kompani” 76,90 eura.
Osim za proslavu Dana opštine, gradska uprava te sjeverne opštine u predsjednikovom marketu za kafu, nes i tursku izdvojila je oko 420 eura (kafa po 500 grama, 59 komada, što je koštalo 321,91 euro i nes kafa ‘dva u jedan’ i ‘tri u jedan’ 336 komada u iznosu od 84 eura).
Ta sjeverna opština isključivo je pazarila u marketu predsjednika, a novcem građana kupovani su: sredsva za čišćenje, ubrusi, escajg i suhomesnato (na dan Opštine), kisela voda, toalet papir, ketering, sijalice, kocke za potpalu vatre, baterije, kese za smeće, 2 peškira i slično. U više navrata kupovano je energetsko piće 0,25 l. Tako je 20. juna kupljeno 32 “ultra energi” pića, za iznos od 27,20 eura, kao i 27 komada kafe težine po pola kilograma (od ukupno 59 pakovanja), 41kg šećera za 38,95 eura i drugo.
Od ukupno 19 računa, do 1. septembra, 11 je napravljeno u “Karameli”.
Da se u opštini poznatoj po gostoprimstvu mislilo i na posjete, govori jedna od faktura na kojoj se našlo piće pino colada, kao i bombonjera “hernan”, poklon kesa, flaša pića i kilogram kafe, za šta je potrošeno 32 eura.
U Opštini Berane za reprezentaciju je za prvih devet meseci potrošeno 6.963.49 eura.
Podaci za istraživanje o troškovima reprezentacije u crnogorskim opštinama dobijeni su uz pomoć aplikacije MANS-a “Pitajte institucije”.
“Vranac” i “Johnnie Walker”, njeguška i goveđa pršuta
U Opštini Tuzi, prema računima, od 1. januara do 20. avgusta 2024. godine, za reprezentaciju je potrošeno 10.309,97 eura.
Od te sume, u jednom ovdašnjem restoranu je u dva navrata potrošeno 1.950 eura. Račun od 1.500 eura napravljen je 11. juna, a meni je bio klasičan: njeguška i goveđa pršuta, kajmak, sir, salate... Onda se prešlo na glavno jelo koje su činili jagnjeće pečenje i teletina ispod sača, ukupno 25 porcija. Nije prošlo bez dezerta i neizbježnih baklava i tulumbi. Što se tiče pića, uz bezalkoholna pića, popilo se šest flaša “vranca”, 39 “hajnekena” i 19 “tuborga”.
Drugi račun, u istom restoranu, 13. februara, iznosio je 450 eura i odnosio se samo na hranu. Ovoga puta, uz pršutu, sir, maslinke, jeli su se ćevapi, roštiljska kobasica i pohovana piletina, sve po deset porcija. Budući da nema pića uz ne baš malu količinu hrane, moguće je da se zapravo radi o nekoj svetkovini izvan restorana.
Najveći deo reprezentacije u Opštini Tuzi potrošen je nabavkama u trgovinama M-G Trsade i “Tenegroup”.
Od M-G Trade su kupovane kapsule za espreso kafu. Nabavljeno je u ovom periodu 3.600 kapsula koje su plaćene 1.587 eura.
Opština je kod trgovine “Tenegroup” u ovom period potrošila ukupno 7,097.63 eura. Nabavljani su voda, sokovi, čajevi, kafa i ostali bezalkoholni napici. Nabavljeno je i po šest boca “vranca” i “šardonea”, kao i dve flaše viskija “Johnnie Walker”.
Bureci i mantije
Petnjica je u navedenom period na reprezentaciju potrošila ukupno 3.329.36 eura, uglavnom u restoranima i supermarketima, ali se kupovalo i u pekari, pa je tako u februaru pazareno 10 bureka sa sirom, jedan sa mesom i 40 mantija, što je koštalo 24,5 eura.
Petnjičkoj administraciji omiljeni restorani su “Stara krčma - Božović”, “Merak” i “Vrelo”. Na službene ručkove u kafani se potrošilo 4.963,46 eura.
Nabavka robe se odvijala uglavnom u “Tref market” u kome se opštinska administracija snabdijevala vodom, kafom, sokovima i drugim potrepštinama.
Vunene čarape za Japance
Lokalna uprava Žabljaka za prvih osam mjeseci 2024. godine, od 1. januara do 1. septembra, na ime reprezentacije potrošila je 4.638,62 eura. Na većini od oko 60 dostavljenih računa je navedena svrha plaćanja, dok na nekoliko računa koji su nastali u ugostiteljskim objektima nije navedena vrsta plaćanja.
Za vrijeme Evropskog dana na Žabljaku, 26. februara, lokalna uprava je u jednom lokalnom restoranu organizovala ručak sa predstavnicima Vlade i račun je bio 486,70 eura, dok je početkom februara ugostila ambasadu Japana i za organizovanje koktela u restoranu izdvojila je 389,50 eura. Zanimljivo je da su Žabljačani odlučili da gostima iz Vlade i ambasade Japana poklone po vunene čarape koje su platili 300 eura (15 eura komad), dok ih je aranžman (vjerovatno je riječ o cvjetnom aranžmanu, prim. aut.) koštao 30 eura.
Najviše novca je potrošeno za koktel koji je organizovan prilikom otvaranja terena u parku, 891,60 eura, dok je ručak sa predstavnicima glavnog grada i direktorom podgoričke deponije koštao 100 eura. Tu je i nekoliko računa za hranu i piće u lokalnim restoranima i etno katunu, od 495 eura, 130,70 eura, 83,20, 73,70 eur i 38,30 eura, ali svrha nije navedena. Za dva radna ručka, od kojih je jedan sa Službom zaštite i spasavanja, izdvojeno je 170,10 eura.
Imaju i dva računa sa aerodroma - jedan iz “Mcdonald’sa” sa aerodroma u Briselu, 44,70 eura, i drugi sa podgoričkog aerodroma, 32,30 eura.
Sa jednom televizijskom kućom su organizovali radni ručak, a dva puta su platili i hotelski smještaj za istu TV ekipu, i ukupan račun za ta tri puta je bio 424,17 eura. Tu je i hotelski smještaj za eksternog revizora (91,40 eura).
Jedan dio novca od reprezentacije (oko 650 eura), potrošen je u marketima na kupovinu potrepština za skupštinski bife (mada na pojedinima nije naznačena svrha) i to uglavnom za vodu, gaziranu i negaziranu, razne čajeve, sokove, kafu...
Svi troškovi opština dostupni su OVDJE.
( Vukašin Obradović i ekipa “Vijesti” )