Opštine sve češće glume čuvare "viših" ciljeva i urušavaju poredak

Sergej Sekulović ocjenjuje da su posrijedi opasne poruke koje razgrađuju državno jedinstvo Kaže da postoji kriza autoriteta državnih vlasti ili bar pokušaj da se taj autoritet testira

68484 pregleda6 komentar(a)
Odbornici za svašta dižu ruke (ilustracija), Foto: Shutterstock

To što lokalne samouprave širom Crne Gore sve češće povlače ili razmatraju poteze koji nisu u njihovoj nadležnosti, nemaju veze s njima, u suprotnosti su s državnom politikom ili se ne tiču ključnih problema građana - pokušaj je tih vlasti da politički profitiraju glumeći čuvare “viših” interesa, ali istovremeno i korak u pravcu urušavanja poretka države.

Tako pravnik i nekadašnji ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović tumači za “Vijesti” učestale političke egzibicije na lokalnom nivou, koje izazivaju negodovanje dijela javnosti.

Najsvježiji primjer je prošlonedjeljna odluka, odnosno zaključak Skupštine Prijestonice, da šef državnog parlamenta i Nove srpske demokratije (NSD) Andrija Mandić nije dobrodošao u Cetinje dok se tamošnjim građanima javno ne izvini zbog “izjava i stavova kojim vrijeđa njihovo dostojanstvo, ugled i čast”.

Među upečatljivijim je slučaj prošlogodišnjih neuspješnih pokušaja zetske skupštine da, za teritoriju te opštine, poništi Vladinu odluku o priznavanju Kosova, iako za to nema nadležnost.

Primjer vrijedan pomena je i odluka prvog čovjeka Pljevalja Darija Vraneša (NSD), da početkom februara organizuje u toj opštini svečanost povodom dana državnosti susjedne zemlje - Srbije.

Sekulović kaže da se mora konstatovati da takva i slična dešavanja predstavljaju - opasne poruke i neodgovorno ponašanje lokalnih samouprava. Navodeći da je tačno je da se od nekih planiranih poteza odustalo jer ne spadaju u nadležnost samouprava, napominje da je činjenica da su političke poruke, ipak, poslate.

“Da krenem od neodgovornosti u ponašanju. Rukovodstva opština pokušavaju da politički profitiraju praveći se zaštitnicima ‘viših’ interesa, kako bi na taj način stavili sebe u prvi plan i uputili poruku kako bi oni ‘ekspresno rješavali’ komplikovane političke probleme. Ali, ovaj dio egzibicionizma nije toliko bitan. Kao pojedinci i javne ličnosti, mogu da iznose svoj stav o političkim pitanjima, uključujući i o ovima koje ste nabrojali, bez uvlačenja organa lokalne samouprave. Držim da im to, bez obzira što ko mislio o određenim stavovima, pripada kao dio slobode govora”, ocjenjuje Sekulović.

“Državna politika može da vam se sviđa ili ne, ali se procedure moraju poštovati”: Sekulovićfoto: BORIS PEJOVIC

Međutim, sagovornik poručuje da je opasnije i važnije to što se spornim potezima samouprava razgrađuje državno jedinstvo Crne Gore. I to, dodaje, bez obzira što se te pojave svode na simboliku.

“Mada je nekad simbolika politički snažnija od, recimo, neke pravne procedure i/ili akta. Ovo pokazuje i da postoji određena kriza autoriteta državnih vlasti ili bar pokušaj da se autoritet testira”, konstatuje Sekulović.

Skupština Prijestonice zaključak u vezi Mandića donijela je nakon inicijative Demokratske partije socijalista (DPS), koja je zahtijevala da čelnik najvišeg zakonodavnog doma bude proglašen nepoželjnom osobom (perona non grata). Međutim, kako lokalni parlament nema nadležnost za takvo nešto, inicijativa DPS-a nije uvrštena u dnevni red i odlučeno je - da Mandić nije dobrodošao.

Na pitanje kako će ta odluka izgledati u praksi, gradonačelnik Prijestonice Nikola Đurašković (Socijaldemokratska partija) rekao je medijima prije nekoliko dana da Mandić nije pozvan ni na jedan zvanični događaj u Cetinju i da će ta praksa biti nastavljena.

Upitan može li se to tumačiti kao kršenje ljudskih prava, Đurašković je odgovorio: “Ne apsolutno. Skupština Prijestonice ima pravo na donošenje takvih zaključaka...”.

DPS je inicijativu u vezi Mandića podnio nakon njegove nedavne izjave na premijerskom satu u parlamentu, kad je građane koji su početkom septembra 2021. godine protestovali na Belvederu protiv ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog u Cetinjskom manastiru, nazvao - “zečevima”.

Kad je riječ o pokušajima zetskog parlamenta da poništi priznanje Kosova, donošenje odluke o tome ne bi imalo formalno-pravni značaj, jer o nečemu takvom može odlučivati isključivo Vlada, jer ona vodi unutrašnju i spoljnu politiku države. Toga su bili svjesni i čelnici Zete, najmlađe crnogorske opštine, ali su govorili da žele da pošalju poruku da “narod ne misli kao Vlada”.

Što se tiče slučaja Pljevalja, Vraneš je svečanost povodom Dana državnosti Srbije organizovao iako, prema ocjeni nekih pravnika, crnogorske opštine ne bi smjele da zakazuju proslave praznika drugih država, pa iako su to i praznici nekih nacionalnih zajednica, jer je to suprotno zakonima. Vraneš je potez pravdao riječima da ne razumije zašto nekoga iritira akademija “povodom jednog svenarodnog ustanka naših predaka”, i da je kritikovanje te svečanosti nalik osuđivanju “akademije zbog Dana pobjede nad fašizmom”.

Sezonske pojave ili veliki problem

Sergej Sekulović kaže da određena državna politika može nekome da se sviđa ili ne, da ustavna rješenja mogu biti po volji ili ne, ali da se moraju poštovati procedure. Sve van toga je, prema njegovim riječima, urušavanje poretka zarad trenutnog interesa ili “osjećaja da vam ‘može biti’”.

“Ostaje da vjerujemo da su ovo sezonske pojave, jer smo, u suprotnom, u velikom problemu. Lokalne samouprave treba da se posvete onome što im je posao u skladu s pravnim poretkom, a ne da izigravaju vladu ili policijsko-tužilački aparat. Pogotovo što decentralizaciju treba dodatno jačati. To, opet, znači i da treba da pokažete sposobnost za preuzimanje dodatnih poslova. Ovo svakako nije taj put”, konstatuje sagovornik “Vijesti”.

Sporne poteze ili planove s lokalnog nivoa, kritikovali su u više navrata iz nevladinog sektora, a “packe” su dijelili i neki državni zvaničnici, poručujući da bi čelnici samouprava trebalo da se bave lokalnim problemima, i da bi socijalna, komunalna i ekonomska pitanja trebalo da im budu prioriteti.

Traže i da nadležni “češljaju” Mandićeve izjave

Skupština Prijestonice zaključke u vezi s Mandićem donijela je glasovima vlasti i opozicije.

Ta institucija je, kako je saopšteno prošle sedmice, pozvala nadležne državne organe da, u skladu sa zakonom, “sprovedu radnje i aktivnosti u cilju zaštite prava i sloboda građana Prijestonice Cetinje”, te da “pokrenu odgovarajuće postupke u cilju utvrđivanja da li u izjavama i stavovima Mandića ima elemenata prekršajne ili neke druge odgovornosti”.

On je imao nekoliko spornih izjava u vezi s Cetinjem, a na premijerskom satu je rekao:

“Sve smo vidjeli na Belvederu. Vidjeli smo i junake iz poslaničkog kluba (DPS-a). Imali smo na Belvederu jednog Nena Kaluđerovića koji je bio hrabar, i imali smo stotinu zečeva”.