Pljevlja: Kapitalni projekti “teški” 29 miliona eura

Izgradnja zatvorenog bazena, sportsko-rekreativnog kompleksa “Borovičko jezero” i rekonstrukcija i dogradnja Doma vojske u centar za smještaj sportista, dio su Plana oporavka Pljevalja, predstavljenog sredinom juna...

6153 pregleda7 komentar(a)
Planirani izgled zatvorenog bazena (animacija), Foto: Vlada

Opština Pljevlja kandidovala je tri projekta, ukupno vrijedna 27,2 miliona eura, za finansiranje iz kapitalnog budžeta države za narednu godinu.

Ako se tome doda i i izgradnja parkinga kod gradskog groblja Ravni sa pristupnom saobraćajnicom do Opšte bolnice Pljevlja, vrijednog 1,7 miliona eura, a koji je Vlada uvrstila kao jedan od prioritetnih za finansiranje u narednoj godini, ukupna vrijednost projekata iz Pljevalja koja bi se mogla naći u budžetu za narednu godinu je skoro 29 miliona eura.

Savjet za javne investicije predložio je da, osim projekta koji će kao prioritetan uvršten u Kapitalni budžet države za narednu godinu, uvrsti i tri projekta koje je predložila Opština Pljevlja.

Predložena tri projekta, izgradnje zatvorenog bazena, sportsko-rekreativnog kompleksa “Borovičko jezero” i rekonstrukcija i dogradnja objekta Doma vojske u centar za smještaj sportista, dio su Plana oporavka Pljevalja koji je Vlada, zajedno sa Opštinom Pljevlja i Rudnikom uglja, prezentovala sredinom juna.

Za izgradnju zatvorenog bazena i multifunkcionalne sportske sale, površine 5.059 metara kvadratnih, procijenjena vrijednost radova i nadzora je 9,7 miliona eura, bez potrebe za eksproprijacijom. Opština Pljevlja podnijela je nedavno zahtjev Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne uprave za izdavanje urbanističko-tehničkih uslova. Na prezentaciji Plana oporavka Pljevalja saopšteno je da je gradnja bazena i multifunkcionalne sale planirana pored Sportske dvorane Ada, preko puta Milet bašte. Bazen koji bi se gradio bio bi zatvorenog tipa, poluolimpijski, dimenzija 25 puta 12 metara. Pored ovog bazena, bio bi izgrađen još jedan manji, dimenzija 12 puta 12 metara, za neplivače. U prizemlju objekta planiran je prateći sadržaj koji obuhvata svlačionice, sanitarne i tehničke, kao i prostorije za zaposlene. Na spratu je, osim tribina sa 264 sjedišta, predviđena i komercijalna zona...

Pljevlja su jedan od rijetkih gradova u Crnoj Gori koji nema bazen ni uređeno kupalište. Priča o izgradnji bazena u Pljevljima stara je više od dvadeset godina, ali nijedna vlast nije bila spremna da investira u realizaciju tog projekta.

Procijenjena vrijednost radova i nadzora za rekonstrukciju i dogradnju objekta Doma vojske, u cilju prenamjene u hotel, odnosno centar za smještaj sportista, površine 7.587 metara kvadratnih, iznosi 14,5 miliona eura. Planirana je dogradnja sa sjeverne strane. Hotel bi imao kapacitet od 242 kreveta. Za realizaciju ovog projekta nije potrebna eksproprijacija zemljišta. Podnesen je zahtjev Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine za izdavanje urbanističko-tehničkih uslova i raspisivanje konkursa za idejno arhitektonsko rješenje, nakon čega će biti raspisan tender po principu “projektuj i izgradi”.

Izgradnja sportsko-rekreativnog kompleksa “Borovičko jezero” procijenjena je na 12 miliona eura. Planirana je izgradnja sportsko-rekreativnog kompleksa na površini od 76 hektara. Procijenjena vrijednost I faze, za koju je urađen glavni projekat, iznosi 12 miliona eura. Idejno rješenje iz 2021. godine predviđa uređeno kupalište s pratećim komercijalnim sadržajima, otvorene bazene, sportske terene i druge sadržaje, čime bi se značajno unaprijedila turistička ponuda Pljevalja.

Borovičko jezero je nastalo punjenjem vodom iz dva potoka napuštenog kopa “Šumani” Rudnika uglja. Jezero se nalazi na oko 500 metara od saobraćajnice Pljevlja - Žabljak, a oko četiri kilometra od Pljevalja. Voda jezera otiče u Vezišnicu koja protiče u neposrednoj blizini.

Obala jezera, koje zauzima površinu od oko 29 hektara, je neuređena, bez zelenila, osim u malim djelovima sa samoniklim rijetkim stablima.

Vlada Crne Gore prenijela je Opštini Pljevlja pravo raspolaganja na više hiljada metara kvadratnih zemljišta za izgradnju sportsko-rekreativnog centra u Borovici.

Iz opštinske Službe za zaštitu životne sredine koja radi u sastavu Sekretarijata za uređenje prostora ocijenjeno je da za realizaciju te investicije Opštini nije potreban elaborat procjene uticaja na životnu sredinu.