Gruzijski studenti osuđuju sporne izbore dok opozicija najavljuje kampanju "neposlušnosti"
Centralna izborna komisija Gruzije (CIK) je u subotu potvrdila rezultate spornih izbora 26. oktobra, uprkos višenedjeljnim protestima opozicije i optužbama za široko rasprostranjene nepravilnosti i rusko miješanje
Studentske grupe u Gruzije u nedjelju su se ujedinile u manifestu koji osuđuje sporne parlamentarne izbore prošlog mjeseca koji su donijeli pobjedu Rusiji naklonjenoj partiji Gruzijski san, dok su antivladine grupe najavile "kampanju neposlušnosti" u centru Tbilisija za naredna 24 sata.
U manifestu se navodi da vladino "sistematsko namještanje izbora otkriva grubi pokušaj partije Gruzijski san da preuzme kontrolu nad državom", prenio je Gruzijski servis Radija Slobodna Evropa.
"Nećemo se odreći slobode naše zemlje. Kao građani Gruzije, mi ostajemo privrženi demokratskim vrijednostima i državnim interesima", piše u manifestu. "Ne priznajemo izbore i parlament prema rezultatima tih izbora…i spremni smo da se borimo za našu slobodu i slobodu naše zemlje!"
U manifestu se takođe osuđuju, kako se navodi, napadi na obrazovni sistem kroz "diskriminatorne i selektivne odluke u postupku odobravanja" ulaska u obrazovne ustanove i "nametanje cenzure u nastavi".
"U svijetlu represivnih akcija nametanja "ruskih" zakona i zakona o cenzuri i drugim pravima i slobodama, činjenica sistematskog namještanja izbora otkriva grubi pokušaj Gruzijskog sna da zauzme državu", navodi se u manifestu.
Dokument je potpisalo 13 grupa, uključujući studente s najmanje 13 gruzijskih univerziteta.
Centralna izborna komisija Gruzije (CIK) je u subotu potvrdila rezultate spornih izbora 26. oktobra, uprkos višenedjeljnim protestima opozicije i optužbama za široko rasprostranjene nepravilnosti i rusko miješanje.
Vladajuća partija Gruzijski san naklonjena Moskvi osvojila je 53,93 odsto glasova naspram 37,79 odsto glasova koje je prikupio opozicioni savez, saopštio je CIK tokom sjednice koja je nakratko prekinuta pošto je opozicioni političar Davit Kirtadze crnom tečnošću isprskao šefa CIK Giorgija Kalandarišvilija i nazvao ga "tamna tačka".
Kirtadzeov protest imao je za cilj da ukaže na mastilo iz olovaka za glasanje koje se vidjelo kroz tanki papir s druge strane nekih glasačkih listića. Opozicija kaže da je to narušilo tajnost spornog glasanja 26. oktobra.
Gruzijski san, koji je na vlasti od 2012. godine, jedina je partija koja je priznala rezultate izbora. Proevropska predsjednica Salome Zurabišvili i dalje odbija da prizna ishod glasanja, za koji je rekla da je bio pod velikim uticajem Rusije.
Proevropska opozicija bojkotuje novi parlament, odricanjem svojih mandata osvojenih na izborima 26. oktobra, navodeći široko rasprostranjene nepravilnosti, prevaru i rusko miješanje.
Zvaničnici EU i zapadnih zemalja izrazili su ozbiljne sumnje u vezi s izborima i uočenim nepravilnostima.
Gruzija je kandidat za članstvo u EU od prošle godine, ali su zakon o "stranom uticaju" i mjere protiv LGBT dovele u pitanje taj cilj.
SAD su u julu objavile da će obustaviti pomoć gruzijskoj vladi od više od 95 miliona dolara, upozoravajući je da u zemlji došlo do nazadovanja demokratije.
( Radio Slobodna Evropa )