Delić: Naše zdravlje je izloženo psihičkom i fizičkom riziku, plata nam je 600, a kvadrat stana 1.300 eura

Predsjednik Sindikata slobodnih radnika Opšte bolnice David Delić je uputio apel predsjedniku Vlade Crne Gore Milojku Spajiću i ministru zdravlja Vojislavu Šimunu da obrate pažnju na njih, na njihov loš položaj i niske plate

10163 pregleda15 komentar(a)
Delić, Foto: Svetlana Mandić

Predstavljanje Sindikata slobodnih radnika Opšte bolnice (OB) Nikšić, koji je nedavno osnovan, bio je prilika i da predsjednik te organizacije, David Delić, skrene pažnju na nezavidan položaj u kome se nalazi srednje i visokomedicinski i nemedicinski kadar.

Delić je uputio apel predsjedniku Vlade Crne Gore Milojku Spajiću i ministru zdravlja Vojislavu Šimunu da obrate pažnju na njih, na njihov loš položaj i niske plate.

FOTO: Svetlana Mandić
FOTO: Svetlana Mandić
FOTO: Svetlana Mandić
FOTO: Svetlana Mandić

"Možda po prvi put, ili možda decenijama unazad, nije se napravio ovakav jedan apel javnosti, ministarstvu, premijeru, a i čitavom društvu, da se srednje medicinski kadar, visoko medicinski kadar i dio nemedicinskog kadra u cijelom zdravstvu Crne Gore nalazi u veoma nepovoljnom položaju. Naše kolege idu sa minimalnim penzijama, a čitav svoj život ostavljaju ovdje, dežuraju, rade noćne smjene. Naše zdravlje je svakodnevno izloženo i psihičkom i fizičkom riziku. Mislim da je društvo nepravedno potisnulo medicinski kadar u neke zadnje stranice, da nisu obratili dovoljno pažnje na nas. A zašto nijesu? Možda zato što mi nijesmo skrenuli pažnju na sebe. Možda zato što smo morali prije neko mjeseci na nivou Opšte bolnice Nikšić da organizujemo Sindikat slobodnih radnika OB Nikšić koji još uvijek nije reprezentativan na nivou države, ali koji ima volju i želju da se bori za radnike, da ne bude produžena ruka vlasti, bez obzira koja je vlast na funkciji, nego da se borimo za prava radnika", rekao je Delić.

Kako je istakao, obračun posljednje plate bio je kap koja je prelila čašu.

"Nisam ekonomista da se razumijem, ali onoliko koliko sam se informisao u našoj računovodstvenoj službi, nedopustivo je što nam se oduzeo taj dio doprinosa za PIO. Pitamo se šta ćemo mi sjutra da primimo u penziji koja je ionako minimalna. Pitamo se kako ćemo da kupimo stanove i obezbijedimo krovove nad glavom svojim porodicama ako je naša plata 600 eura, a kvadrat stana u Nikšiću 1.300 eura. Pitam premijera Spajića i ministra Šimuna da li možemo sa tom platom da funkcionišemo, da li može da se izjednači diploma medicinskog tehničara i sestre, ili visoke sestre koje asistiraju u najkomplikovanijim operacijama i drugim medicinsko-tehničkim radnjama, bez kojih ljekari ne mogu da liječe pacijente, da li takve diplome mogu da se izjednače sa nekim srednjim diplomama koje rade, ne bih da potcijenim nikoga, ali manje kompleksne poslove. Mislim da je to nepravedno i da je nedopustivo, kao što je sada, da su naše plate izjednačene", istakao je Delić.

Mnogo je problema, prema njegovim riječima, na koje treba skrenuti pažnju, ali i oni moraju biti glasniji i jedinstveniji kako bi drugi obratili pažnju na njih.

"Pozivam sve medicinare u Crnoj Gori, sve zaposlene radnike u zdravstvu Crne Gore da konačno počnemo da se borimo za sebe. Ako naši reprezentativni sindikati godinama daju obećanja a ne daju rezultate, moramo se zapitati kakvi su ti sindikati, kakvi su njihovi predstavnici i da li ti predstavnici rade za interes radnika. Ako ne rade da tražimo one koji rade", poručio je predsjednik Sindikata slobodnih radnika Opšte bolnice Nikšić koji će, nakon dobijanja reprezentativnosti odlučiti kom će se Sindikatu, na državnom nivou pridružiti.

"To će biti onaj koji se istinski bori za prava radnika", poručio je Delić i dodao da u svim bolnicama u svijetu uvijek može biti bolje stanje od trenutnog, pa tako i u nikšićkoj Opštoj bolnici.

"Kad javnost možda bude krenula da komentariše da zdravstveni radnici nisu sjajni, da fali ovo, da ima kupljenih diploma, i tu pozivam sistem i vlast Crne Gore da odvoje kvalitetne radnike od nekvalitetnih. Mi nismo protiv toga, to nama čak i škodi, tako da je to na vlastima da se sve sprovede, da se poštuje zakon, da se poštuje etika, profesionalnost, jer samo tako možemo zadovoljiti i liječiti kako treba pacijente i doprinijeti zdravlju naše zajednice", smatra Delić.

Podršku kolegama iz Opšte bolnice u kojoj, prema riječima Delića, prema nezvaničnim podacima ima oko 400 srednje i visokomedicinskog i nemedicinskog kadra, pružile su i kolege iz Doma zdravlja Nikšić i Specijalne bolnice "dr Jovan Bulajić" Brezovik.