Smijenjena Milatović Perović, nikšičkom bolnicom rukovodi Mrkić: "Prioritet je jačanje ljekarskog kadra"
Nikšićku bolnicu, kako su “Vijesti” ranije objavile, u posljednje dvije godine napustilo je više od deset ljekara Šimun tvrdi da je direktorica nanijela štetu ustanovi, Milatović Perović smatra da je u pitanju politička smjena
Novi vršilac dužnosti direktora nikšićke bolnice Zoran Mrkić kazao je da je u narednom periodu, prije svega, potrebno raditi na obezbjeđivanju dodatnog ljekarskog kadra, raspisivanju većeg broja specijalizacija, edukaciji kadra u renomiranim centrima i nabavci medicinske opreme.
“Kao postavljeni v. d. direktora Opšte bolnice Nikšić sa svojim kolegama i saradnicima boriću se da ustanova u najskorijem roku postane renomirani zdravstveni centar u Crnoj Gori jer za to ima izuzetan potencijal... Takođe, moramo se pozabaviti završetkom započetih instrastrukturnih projekata koji su već neko vrijeme na čekanju, kao i stvoriti viziju za dalji tehničko-tehnološki i kadrovski razvoj”, rekao je Mrkić “Vijestima”.
Ministar zdravlja Vojislav Šimun smijenio je juče dr Dušanku Milatović Perović sa funkcije direktorice prije isteka mandata jer, tvrde u tom resoru, nije poštovala zakone i opšte akte ustanove, što je prouzrokovalo štetu nikšićkoj bolnici i doprinijelo nesavjesnom i nekvalitetnom obavljanju dužnosti.
Ona je, komentarišući odluku o razrješenju, ocijenila da je u pitanju politička smjena.
“Politika bira svoje ljude, a ja nijesam član nijedne političke partije. Mjesto direktora Opšte bolnice je po politici trebalo da pripadne Pokretu Evropa sad (PES) i to se sad upravo dogodilo…”, kazala je Milatović Perović.
Iz Ministarstva zdravlja, međutim, tvrde da je razrješenje uslijedilo nakon što je Komisija za kontrolu rada zdravstvenih ustanova, čiji je osnivač država, a koju je formiralo Ministarstvo zdravlja, shodno Planu i programu redovnih kontrola 1. jula 2024. godine izvršila kontrolu rada OB Nikšić, analizirajući medicinske, pravne i ekonomske aspekte.
“Nakon uvida u dokumentaciju, Komisija je utvrdila značajne nepravilnosti u radu menadžmenta i konstatovala da direktorica ove ustanove nije postupala u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, Zakonom o radu, te Pravilnikom o bližim uslovima za obavljanje dopunskog rada zdravstvenih radnika i zdravstvenih saradnika. Takođe, ustanovljeno je da nisu pravilno upravljali stimulacijama za zaposlene jer nije bio definisan interni akt za njihovu dodjelu, a neki zaposleni su stimulisani i za prekovremeni rad, što je dovelo do zloupotrebe budžetskih sredstava. Takođe, finansijski plan bolnice za 2023. godinu pokazuje prekoračenje predviđenih troškova, posebno za zarade, potrošni materijal i naknade po ugovorima o djelu”, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.
“Vijesti” su ranije ove godine izvještavale o problemima u nikšićkoj bolnici, između ostalog, i da je tu zdravstvenu ustanovu u posljednje dvije godine napustilo sedam ljekara, dok je pet specijalista otišlo u penziju. Opštu bolnicu u Nikšiću od početka ove godine napustili su ortoped, pedijatar i ginekolog, a prethodno i dermatovenerolog, patolog, anesteziolog i psihijatar. Prema podacima “Vijesti”, u penziju su otišli specjalista medicinske biohemije, ginekologije, psihijatrije i ORL, a iako je postojala mogućnost da nastave da rade u toj ustanovi u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, to se nije dogodilo.
Dojučerašnja direktorica Perović Milatović tvrdila je, međutim, da je tu ustanovu u posljednje dvije godine napustio samo jedan doktor, ortoped, kao i da je kadrovska situacija slična kao u drugim bolnicama, ali da čine sve da zaposle ljekare koji im nedostaju.
“Vijesti” su ranije pisale i o slučaju suicida u krugu nikšićke bolnice u aprilu ove godine, kada je pacijent koji je dva dana zaredom krajem aprila tražio pomoć psihijatra nakon pregleda dežurnog doktora interniste izvršio samoubistvo.
Nikšićka bolnica, u danima kada je pacijentu bilo potrebno liječenje, nije imala dežurnog psihijatra. Tridesetpetogodišnjaku je pomoć ukazao dežurni ljekar, koji je telefonskom kontaktirao njegovu ljekarku - načelnicu psihijatrijske službe, što je potvrđeno i u bolnici. Ljekarka je kolegi preporučila terapiju koju je pacijent i primio, predloženo mu je liječenje u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) što je odbio i po izlasku iz zdravstvene ustanove, na rampi bolnice, on je izvršio samoubistvo vatrenim oružjem.
Institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, kao nacionalni mehanizam za prevenciju (NMP) torture, godinama unazad ukazivala je na kadrovske probleme na Odjeljenju psihijatrije u nikšićkoj bolnici u redovnim godišnjim izvještajima i preporučivala da se ojačaju u skladu sa Aktom o sistematizaciji. Prema sistematizaciji, predviđeno je sedam psihijatara, a u toj ustanovi trenutno rade tri ljekara od kojih jedan nema pripravnosti.
Vanredna, eksterna kontrola komisije Ministarstva zdravlja ispitivala je ovaj slučaj i utvrdila da je nikšićka bolnica ispoštovala sve medicinske kriterijume i algoritam liječenja bolesti pacijenta.
( Ana Komatina, Svetlana Mandić )