Gruzija: Demonstranti podigli kamp u Tbilisiju, obećavaju da se neće skloniti dok se ne održe novi izbori

Gruzijska predsjednica Salome Zurabišvili, studenti i opozicione grupe tvrde da su parlamentarni izbori 26. oktobra bili namješteni. Zvanični rezultati su pokazali da je partija Gruzijski san naklonjena Rusiji osvojila većinu glasova, i time svoj četvrti mandat na vlasti

5049 pregleda2 komentar(a)
Sa demonstracija u Tbilisiju, Foto: Screenshot/Youtube

Demonstranti su u ponedjeljak postavili šatore u glavnom gradu Gruzije, Tbilisiju, uz obećanje da se neće skloniti dok se ne održe novi parlamentarni izbori, prenio je Gruzijski servis Radija Slobodna Evropa.

Gruzijska predsjednica Salome Zurabišvili, studenti i opozicione grupe tvrde da su parlamentarni izbori 26. oktobra bili namješteni. Zvanični rezultati su pokazali da je partija Gruzijski san naklonjena Rusiji osvojila većinu glasova, i time svoj četvrti mandat na vlasti.

"Sjutra ujutro ću podnijeti tužbu Ustavnom sudu zbog kršenja izbornih principa", rekla je Zurabišvili na konferenciji za novinare.

Ona je, međutim, rekla da ne polaže mnogo nade, navodeći da "nijedna institucija u ovoj zemlji više nije nezavisna".

Zurabišvili je rekla da bi njen potez trebalo da bude znak da pravni sporovi treba da se rješavaju na sudovima i da bi sudije trebalo da imaju priliku da otvoreno pokažu svoju "savjest".

Ona je ponovila da ne priznaje izbore kao legitimne i da smatra da je neophodno da se održi novo glasanje, ali samo uz nove izborne vlasti izabrane uz pomoć međunarodnih partnera.

U Tbilisiju se od izbora održavaju protesti. U nedjelju su demonstranti marširali centrom prijestonice, blokirajući jednu od glavnih avenija.

Studentske grupe su takođe izdale manifest osuđujući sporne parlamentarne izbore 26. oktobra.

U manifestu objavljenom u nedjelju se navodi da vladino "sistematsko namještanje izbora otkriva grubi pokušaj partije Gruzijski san da preuzme kontrolu nad državom".

U manifestu se takođe osuđuju, kako se navodi, napadi na obrazovni sistem kroz "diskriminatorne i selektivne odluke u postupku odobravanja" ulaska u obrazovne ustanove i "nametanje cenzure u nastavi".

"U svjetlu represivnih akcija nametanja 'ruskih' zakona i zakona o cenzuri i drugim pravima i slobodama, činjenica sistematskog namještanja izbora otkriva grubi pokušaj Gruzijskog sna da zauzme državu", navodi se u manifestu.

Dokument je potpisalo 13 grupa, uključujući studente s najmanje 13 gruzijskih univerziteta.

Centralna izborna komisija Gruzije (CIK) je u subotu potvrdila rezultate spornih izbora 26. oktobra, uprkos višenedjeljnim protestima opozicije i optužbama za široko rasprostranjene nepravilnosti i rusko miješanje.

Vladajuća partija Gruzijski san naklonjena Moskvi osvojila je 53,93 odsto glasova naspram 37,79 odsto glasova koje je prikupio opozicioni savez, saopštio je CIK tokom sjednice koja je nakratko prekinuta pošto je opozicioni političar Davit Kirtadze crnom tečnošću isprskao šefa CIK Giorgija Kalandarišvilija i nazvao ga "tamna tačka".

Kirtadzeov protest imao je za cilj da ukaže na mastilo iz olovaka za glasanje koje se vidjelo kroz tanki papir s druge strane nekih glasačkih listića. Opozicija kaže da je to narušilo tajnost spornog glasanja 26. oktobra.

Gruzijski san, koji je na vlasti od 2012. godine, jedina je partija koja je priznala rezultate izbora. Proevropska predsjednica Salome Zurabišvili i dalje odbija da prizna ishod glasanja, za koji je rekla da je bio pod velikim uticajem Rusije.

Proevropska opozicija bojkotuje novi parlament, odricanjem svojih mandata osvojenih na izborima 26. oktobra, navodeći široko rasprostranjene nepravilnosti prevaru i rusko miješanje.

Zvaničnici EU i zapadnih zemalja izrazili su ozbiljne sumnje u vezi s izborima i uočenim nepravilnostima.

Gruzija je kandidat za članstvo u EU od prošle godine, ali su zakon o "stranom uticaju" i mjere protiv LGBT dovele u pitanje taj cilj.

SAD su u julu objavile da će obustaviti pomoć gruzijskoj vladi od više od 95 miliona dolara, upozoravajući je da u zemlji došlo do nazadovanja demokratije.