Lider separatista u Abhaziji podnio ostavku, rekao da će je povući ako demonstranti ne napuste zgradu vlade

Opozicioni lideri zahtijevaju ne samo trajno odustajanje od predloženog sporazuma s Rusijom za koji protivnici kažu da bi nepravedno otvorio tržište nekretnina za bogate Ruse, već i ostavku Bžanije i ostavku njegovog potpredsjednika i premijera otcijepljenog vođstva

7678 pregleda6 komentar(a)
Predsjednik Rusije Vladimir Putin i Bžanija u Moskvi 2020. godine, Foto: Reuters

Lider separatističkih vlasti u otcijepljenom gruzijskom regionu Abhaziji potpisao je ostavku usred tekućih protesta pristalica opozicije protiv imovinskog ugovora s Rusijom.

"Kako bih održao stabilnost i ustavni poredak u zemlji, u skladu s članom 65 Ustava Republike Abhazije, podnosim ostavku", rekao je Aslan Bžanija u izjavi 19. novembra nakon višesatnih pregovora između vlasti otcijepljene regije i opozicije.

Opozicioni lideri zahtijevaju ne samo trajno odustajanje od predloženog sporazuma s Rusijom za koji protivnici kažu da bi nepravedno otvorio tržište nekretnina za bogate Ruse, već i ostavku Bžanije i ostavku njegovog potpredsjednika i premijera otcijepljenog vođstva.

Bžanija je pristao da podnese svoju ostavku u zamjenu da demonstranti napuste zgradu vlade, ali se u njegovoj izjavi dodaje da će povući ostavku ako okupljeni u prostorijama ne odu.

Lokalni parlament trebalo bi da raspravlja o ostavci Bžanije 19. novembra, dok će njegov zamjenik Badra Gunba biti vršilac dužnosti čelnika separatističke regije.

Valerij Bganba, bivši predsjednik parlamenta, biće imenovan premijerom, prema sporazumu.

Rečeno je da će sadašnja vlada ostati vršilac dužnosti dok novoizabrani čelnik ne preuzme dužnost.

Bžanija je već rekao da se planira ponovno kandidovati. Sljedeći izbori trebalo je da budu održani u proljeće 2025. godine, ali u sadašnjoj situaciji moglo bi doći do prijevremenih izbora.

Demonstranti su 15. novembra upali u zgradu parlamenta u Suhumiju, glavnom gradu regije, kako bi primorali zakonodavno tijelo da glasa o potpunom odustajanju od ugovora o nekretninama. Kasnije su ušli u zgradu vlade i predsjednički kompleks koji se nalaze u istom kompleksu, prisiljavajući Bžaniju da pobjegne u svoje rodno selo izvan Suhumija.

Opozicioni demonstranti su 12. novembra blokirali autoput i tri pristupna mosta u Suhumiju prisiljavajući vlasti da oslobode nekoliko aktivista koji su bili uhapšeni zbog protesta zbog ugovora o nekretninama.

Abhazija i Južna Osetija su se odvojile od gruzijske vlasti nakon raspada Sovjetskog Saveza početkom 1990-ih.

Moskva je priznala nezavisnost ova dva regiona nakon što su ruske snage odbile gruzijski pokušaj da povrati Južnu Osetiju u petodnevnom ratu u ljeto 2008. koji je završio porazom Gruzije.

Većina zemalja još uvijek priznaje Abhaziju kao dio Gruzije.