FT: Zapad ostaje zavistan od Kine, zbog niskih cijena litijuma i visokih operativnih troškova

Pad na tržištu litijuma potkopava zapadne napore da izgrade domaći lanac snabdijevanja metalima ključnim za energetsku tranziciju i smanje zavisnost od Kine, koja ima većinu svjetskih kapaciteta za preradu i neke od najvećih rudarskih kompanija

3945 pregleda0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Kompanija Albemarl (Albemarle), najveći proizvođač litijuma na svijetu, saopštila je da nije ekonomski isplativo uspostaviti lanac snabdijevanja u Sjevernoj Americi i Evropi koji bi mogao preuzeti kontrolu nad kritičnim mineralima od Kine.

Izvršni direktor te kompanije sa sjedištem u SAD, Kent Masters rekao je za Fajnenšel tajms (Financial Times) da "nema dovoljno profita" za preusmjeravanje snabdijevanja ovim ključnim materijalom za industriju električnih vozila ka Zapadu, zbog niskih cijena litijuma i visokih operativnih troškova.

"Pokušavali smo da se preusmjerimo na Zapad... ali cijene koje trenutno vidimo na tržištu to ne omogućavaju" izjavio je Masters, dodajući da SAD apsolutno rizikuju da izgube trku s Kinom u konkurenciji za litijum​.

Cijene litijuma su pale više od 80 odsto od početka prošle godine, usljed globalnog usporavanja prodaje električnih vozila i nepovoljnog makroekonomskog okruženja, što je smanjilo potražnju za ovim metalom, dok je ponuda nastavila da raste, piše FT.

"Na trenutnom nivou cijena, novi učesnici nemaju podsticaje da uđu na tržište", rekao je Adam Meginson, viši analitičar u Benčmark mineral intelidžens (Benchmark Mineral Intelligence).

Pad na tržištu litijuma potkopava zapadne napore da izgrade domaći lanac snabdijevanja metalima ključnim za energetsku tranziciju i smanje zavisnost od Kine, koja ima većinu svjetskih kapaciteta za preradu i neke od najvećih rudarskih kompanija.

Kompanija Albemarl je ovog mjeseca prijavila kvartalni gubitak od 1,1 milijardu dolara zbog niskih cijena litijuma i smanjila broj zaposlenih 6-7 odsto u okviru plana za smanjenje troškova. Ranije ove godine, kompanija je obustavila planove za izgradnju rafinerije vredne 1,3 milijarde dolara u Južnoj Karolini i djelimično zaustavila širenje kapaciteta u Kemertonu, Australija.

Kompanija posjeduje jedini aktivni rudnik litijuma u SAD, koji se nalazi u Nevadi i trenutno obezbjeđuje dozvole za rudnik u Sjevernoj Karolini. Masters je za FT izjavio da će razvoj tog rudnika zavisiti od toga "kakva će tada biti ekonomska situacija".

"Kada završimo proces dobijanja dozvola, moraćemo da donesemo odluku da li ćemo nastaviti s projektom" rekao je Masters. Kompanija planira da sledeće godine potroši 800-900 miliona dolara na kapitalne investicije na globalnom nivou, što je otprilike polovina ovogodišnjih ulaganja.

Usporavanje poslovanja kompanije Albemarl dešava se u trenutku kada proizvođači bilježe niže profite i povlače planove za širenje. U avgustu, kompanija Piedmont litijum (Piedmont Lithium) je odustala od planova za izgradnju rafinerije vrijedne 800 miliona dolara u Tenesiju. U septembru, kompanija Internešenel bateri metals (International Battery Metals) je obustavila rad svoje fabrike litijuma u Juti samo dva mjeseca nakon početka proizvodnje.

"Čini se da se jaz između Kine i ostatka svijeta širi, umjesto da se smanjuje" rekao je Oliver Montik (Montique), analitičar trgovine i lanaca snabdijevanja iz Jurejža grupe (Eurasia Group). Kina je prošle godine činila 65 odsto svjetskih kapaciteta za preradu litijuma i očekuje se da će generisati više od polovine globalnih zaliha do 2040. godine, prema podacima Međunarodne agencije za energiju (IAE).

Neke kompanije ipak nastavljaju naprijed. Prošlog mjeseca, Rio Tinto je za 6,7 milijardi dolara kupio Arkadijum litijum (Arcadium Lithium), što je najveća akvizicija u sektoru litijuma do sada. Očekuje se da će globalna ponuda iz rudarstva ove godine porasti oko 24 odsto, a naredne 21 odsto, prema podacima kompanije Mekvori (Macquarie), koja ne očekuje oporavak cijena do 2027. godine.

Iako je Zakon o smanjenju inflacije u SAD uključivao poreske olakšice kako bi se podstakla upotreba materijala koji nije kineskog porijekla i domaća proizvodnja, Albemarl navodi da zakon nije ubrzao izgradnju lanca snabdijevanja u sektoru minerala.

Pored niskih cijena, proizvođači litijuma suočavaju se s dugim procesima dobijanja dozvola, nedostatkom radne snage i neizvjesnom politikom. Obećanja novog predsjednika SAD Donalda Trampa da će "okončati suludi mandat za električna vozila" u SAD i ukinuti zakon o smanjenju inflacije mogla bi dodatno usporiti usvajanje električnih vozila i dodatno sniziti cijene litijuma, kažu analitičari, dodaje FT.