Spor palestinskih sveštenika oko napada Hamasa

Ugledni vjerski vođa iz Gaze dovodi u pitanje štetu izazvanu napadom na Izrael

11260 pregleda0 komentar(a)
Foto: Reuters

Napad Hamasa na Izrael, koji je pokrenuo rat u Gazi, izazvao je raspravu među palestinskim sveštenicima u ovoj enklavi. Neki tvrde da napad nije bio vrijedan ogromnog broja civilnih žrtava, dok drugi smatraju da je napad 7. oktobra 2023. bio muslimanska dužnost.

Odgovarajući na pitanja stanovnika Gaze putem onlajn platforme za razmjenu poruka, istaknuti propovjednik Sulejman al-Daja je rekao bi muslimanski lideri trebalo da izbjegavaju sukobe ako je šteta nanijeta civilima veća od koristi, prenio je Rojters.

On je kazao bi da ratnici trebalo da preispitaju mudrost borbe ako ona povećava štetu po religiju, život, čast, djecu ili imovinu, kao i zauzimanje teritorije, a kamoli uništenje "osnova života".

Rojters piše da Dajini stavovi uživaju veliki ugled u Gazi, kako među običnim stanovnicima, tako i među islamistima, te da takođe ima uticaj na Palestince na okupiranoj Zapadnoj obali.

Bivši visoki član Muslimanske braće, najstarijeg islamističkog pokreta u arapskom svijetu, Daja je bio blizak sa šeikom Ahmedom Jasinom, suosnivačem i liderom palestinske militantne grupe Hamas, prije nego što je prešao na umjereniju formu islama.

"Kada postane vrlo vjerovatno da ciljevi i svrha džihada neće biti ostvareni zbog nedostatka ili manjka njegovih temelja, uzroka ili uslova, on se mora izbjeći", rekao je Deja.

U saopštenju "grupe sveštenika" iz Gaze, napad je branjen kao "legitimni čin i ispunjenje dužnosti džihada, bez ikakve sumnje u njegovu legitimnost"

Napad na Izrael 2023. godine, koji je uzdrmao osjećaj nepobjedivosti Izraela, bio je najkrvaviji dan u istoriji te zemlje, sa 1.200 ubijenih i preko 250 uzetih za taoce, prema izraelskim podacima.

Izrael je odgovorio najrazornijom ofanzivom na Gazu, ubivši skoro 44.000 ljudi i ranivši 103.898, prema podacima ministarstva zdravlja u Gazi. Enklava je pretvorena u ruševine, a milionima njenih stanovnika su očajnički potrebni hrana, gorivo, voda...

Tijela Palestinaca ubijenih u izraelskom napadu na Kan Junisfoto: Reuters

U saopštenju koje je kasno u ponedjeljak izdato u ime "grupe sveštenika" iz Gaze, napad je branjen kao "legitimni čin i ispunjenje dužnosti džihada, bez ikakve sumnje u njegovu legitimnost".

"Međutim, da li je trenutak odluke bio greška u procjeni, jer je doveo do ovog razornog rata, ili je bio adekvatan zbog specifičnih okolnosti poznatih borcima? Ovo je pitanje otvoreno za razmatranje", navodi se u saopštenju.

"Međutim, takvo razmatranje i svaljivanje krivice nisu primjereni tokom rata i to treba da se dogodi kasnije, jer sada nema svrhu i šteti", dodali su.

Grupa sveštenika je u saopštenju navela da cijene Dajino mišljenje i vjerski status, ali su upozorili da se njegov stav može pogrešno protumačiti i može uticati na duh običnih Palestinaca i boraca.

Neki stanovnici Gaze takođe preispituju mudrost odluke Hamasa da izvede napad koji je doveo do neprekidnog izraelskog bombardovanja Gaze, koja je već bila pogođena raširenim siromaštvom i visokom nezaposlenošću prije izbijanja rata.

Za Izraelce i njihove zapadne saveznike, Hamas je teroristička grupa koja ispaljuje rakete na njih i organizuje samoubilačke napade.

Pristalice Hamasa smatraju njegove borce herojima koji vode borbu za palestinsku državnost, koja je pala u drugi plan na međunarodnoj agendi.

Izrael, koji je izvršio atentate na nekoliko visokih lidera Hamasa, obećao je da će uništiti ovu grupu.