Poruke povodom Međunarodnog dana djeteta
Generalna Skupština Ujedinjenih nacija je 20. novembra 1959. godine usvojila Deklaraciju o pravima djeteta, a 1989. godine Konvenciju o pravima djeteta
Međunarodni dan djeteta obilježava se danas, 35 godina od Dana usvajanja Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima djeteta.
Tim povodom su poruke uputili državni zvaničnici, predstavnici političkih partija i diplomatska predstavništva.
Joković: Ova zemlja, koja danas pripada nama, zapravo je vaša
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vladimir Joković čestitao je Međunarodni dan djeteta.
"Draga djeco, želim vam od srca iskazati zahvalnost za neizmjernu radost koju donosite u ovaj svijet. Kao vaš predani predstavnik u Vladi, obećavam da ću uložiti svaki atom snage da u svom resoru stvorim uslove u kojima ćete moći odrastati bezbrižno i sigurno. Ova zemlja, koja danas pripada nama, zapravo je vaša. Obaveza nam je da je čuvamo i predamo vam je bolju, čistiju i pravedniju", rekao je Joković.
"Vaše dostojanstveno odrastanje nema cijenu. Zato, na tom putu, vaši roditelji moraju imati u nama partnera i saveznika, kako bismo zajedno gradili bolje društvo za vas", zaključio je.
Kovačević: Svi mi stariji treba se ugledamo na te "male", ali velike ljude
Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević čestitao je Međunarodni dan djeteta.
Kovačević je istakao da lokalna uprava, kroz brojne servise podrške djeci i njihovim porodicama, nastoji da mališanima omogući bolje uslove za život i odrastanje u sigurnom i podsticajnom okruženju.
„Ovaj dan nas podsjeća koliko je važno zaštititi prava najmlađih, osigurati im srećno djetinjstvo i omogućiti im sigurno i zdravo okruženje za rast i razvoj. Želim svim mališanima puno osmijeha, igre, ljubavi i sreće, a svima nama – da radimo na tome da svijet za njih učinimo boljim mjestom za život i da ne zaboravimo da smo i mi bili nekad djeca. Svi mi stariji treba se ugledamo na te ’male’ ali velike ljude, jer kao što kaže naš poznati srpski pjesnik Miroslav Mika Antić: ’Puteva ima trista da se ode iz detinjstva, a samo retki se sete da večno ostanu dete’", poručio je Kovačević.
Borovinić Bojović: Djeca su naša budućnost, ali ona moraju jednako da budu i središte naše sadašnjosti
Predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović čestitala je najmlađim Podgoričanima i Podgoričankama Svjetski dan prava djeteta i poželjela im da u glavnom gradu Crne Gore imaju zdravo, srećno i bezbrižno djetinjstvo, kojeg će se rado sjećati kada odrastu, saopšteno je iz Glavnog grada.
"Od blizu 180.000 stanovnika Podgorice, prema nedavno objavljenim rezultatima popisa stanovništva, preko 35.000 Podgoričana i Podgoričanki su djeca do 14 godina. Svi oni i njihova prava svakog dana su u fokusu pažnje, rada i života kako njihovih bližnjih, tako i cjelokupne naše zajednice. Ovaj dan je, ipak, prilika da dodatno razmotrimo značaj i načine osiguravanja poštovanja prava i dobrobiti svakog djeteta u našem gradu", rekla je Borovinić Bojović.
"Često kažemo da su djeca naša budućnost, ali ona moraju jednako da budu i središte naše sadašnjosti. Glavni grad se predano zalaže za unapređenje uslova u kojima djeca Podgorice odrastaju i razvijaju se. Dječji savez, kao naša ustanova posvećena mališanima, ali i sve službe i preduzeća u svom domenu, treba posvećeno da sprovode aktivnosti koje podržavaju obrazovanje, zdravlje i socijalnu inkluziju najmlađih", dodala je.
Kad" govorimo o pravima djece, uvijek se sjetim Platonovih riječi: 'Učiti svoje dijete znanju, ne treba silom, nego igrom'. Ako se ovoga pridržavamo, prava djece neće biti ugrožena. Za dobrobit naših mališana nije važno samo da imamo dobre namjere – one su nesporne – najvažnije je da poštujemo čovjeka u svakom djetetu", zaključila je Borovinić Bojović.
Ambasada Palestine: Djeca Palestine u nemaštini tekućeg genocida
Ovogodišnji Svjetski dan djeteta, djeca Palestine dočekaće u nemaštini tekućeg genocida, saopšteno je iz Ambasade Palestine u Crnoj Gori.
"Tek sada nemaju najosnovnija prava i namjerno su targetirana od strane izraelskih okupacionih snaga. U Palestini trenutno živi 2.415.888 djece, a od 7. oktobra, u samo jednoj godini, Izrael je ubio više od 17.300 djece od kojih je oko 3.100 bilo mlađe od deset godina. Po procjenama, od 44.000 ubijenih Palestinaca oko 70 procenata su žene i djeca", ističe se u saopštenju.
Iz Ambasade Palestine su dodali da se "više od milion djece u Pojasu Gaze nalazi u razornoj situaciji zbog tekućeg izraelskog genocidnog rata obilježenog širokim razaranjem, nemilosrdnim napadima, raseljavanjem i teškim nedostatkom osnovnih potrepština".
"Djeca u Pojasu Gaze suočavaju se sa smrtonosnim posljedicama bolesti i neuhranjenosti jer ih je izraelska agresija odsjekla od sigurne vode, hrane i ljekova. Palestinskoj djeci nije ostalo sigurno mjesto - njihovi domovi su uništeni, a porodice razdvojene. Kako u Gazi, tako i na Zapadnoj obali i Jerusalimu palestinska djeca žive u stalnom strahu i teroru pod dugotrajnom izraelskom vojnom okupacijom, strahu koji se temelji na proživljenim traumatičnim iskustvima ubijanja voljenih osoba, mučenja, brutalnih vojnih racija, masovnih hapšenja i zatvaranja", kazali su iz Ambasade Palestine.
Navode da je broj djece zatvorene u izraelskim zatvorima dostigao 280.
"Djeca koja žive u blizini ilegalnih izraelskih naselja prijavljuju uznemiravanja dok putuju u školu i iz škole, a za ilegalne naseljenike se zna da napadaju škole oružjem dok se nastava odvija. Ovakvi akti agresije Izraela protiv palestinskog naroda, posebno djece, koji su normalizovani ili opravdani, moraju biti zaustavljeni. Ponavljamo da je selektivna primjena međunarodnog prava neprihvatljiva i nanosi veliku štetu ne samo palestinskom narodu nego i poretku zasnovanom na međunarodnim pravilima", kazali su iz Ambasade Palestine.
Poručuju da se moraju "preduzeti hitni koraci kako bi Izrael, njegova vojska i naseljenici bili odgovorni za zločine nad palestinskom djecom".
"Ne postoji drugi način da se okončaju zločini Izraela i konačno stane na kraj ovoj očiglednoj istorijskoj nepravdi. Palestinska djeca imaju pravo na svoja ljudska prava, imaju pravo na zaštitu, sigurnost, dostojanstvo i slobodu. Međunarodne agencije UN-a i zemlje pojedinačno kao i organizacije civilnog društva imaju kolektivnu odgovornost da zaštite i implementiraju međunarodno pravo, posebno Konvenciju UN-a o pravima djeteta. Stoga međunarodna zajednica ima pravnu i moralnu obavezu da okonča ovu nepodnošljivu noćnu moru koju naša djeca svakodnevno proživljavaju i preduzme sve mjere da Izrael, okupatorsku silu, pozove na odgovornost za svoje gnusne zločine", kazali su iz Ambasade Palestine.
Šćekić: Savjet za prava djeteta nastaviće da preduzima aktivnosti na unaprjeđenju položaja djece
Predsjednik Savjeta za prava djeteta i ministar sporta i mladih, Dragoslav Šćekić, čestitao je Međunarodni dan djeteta.
"Generalna Skupština Ujedinjenih nacija je dana 20. novembra 1959. godine usvojila Deklaraciju o pravima djeteta, a 1989. godine Konvenciju o pravima djeteta koju su ratifikovale 193 zemlje, a među njima i Crna Gora. Konvencija se zasniva na četiri osnovna principa i to: pravo djeteta na život, opstanak i razvoj; participacija; nediskriminacija i najbolji interes djeteta. Važno je ukazati da su djeca najveće bogatstvo našeg društva i da je potrebno da kontinuirano zajedničkim radom i zalaganjem unaprjeđujemo ostvarivanje prava djeteta zajamčenih Konvencijom o pravima djeteta", rekao je Šćekić.
Kazao je da će Savjet za prava djeteta nastaviti da preduzima aktivnosti na unaprjeđenju položaja djece, uz posvećivanje posebne pažnje na djecu iz osjetljivih i diskriminisanih grupa.
"Sprječavanje nasilja nad djecom i diskriminacije, obezbjeđivanje ravnopravnih uslova za život, zdravstvenu zaštitu, socijalno blagostanje, igru i druženje zadatak je svakog od nas, a ne samo roditelja i zaposlenih u institucijama. Takođe, na svima nama je odgovornost da djecu čujemo, da sa njima razgovaramo i da u njima razvijamo ideje solidarnosti, tolerancije i uvažavanja drugih i drugačijih", dodao je.
"Svako dijete ima sva prava iz Konvencije o pravima djeteta, bez obzira na to gdje žive, kojim poslom im se roditelji bave, kojim jezikom govore i kojoj kulturi ili religiji pripadaju. Draga djeco, srećan vam praznik", zaključio je Šćekić.
Pokret Naprijed: Neophodno uložiti napore da se stvori ambijent u kom će svako dijete odrastati sigurno, zdravo i obrazovano
Pokret Naprijed čestitao je 20. novembar, Međunarodni dan djeteta, svoj djeci Crne Gore, sa željom da djetinjstvo provedu bezbrižno, u sreći, radosti i druženju sa vršnjacima, saopšteno je iz te partije.
"Nažalost, danas je potrebno podsjetiti na činjenicu da se svako treće dijete u Crnoj Gori nalazi u riziku od siromaštva, te da je taj rizik još veći za djecu koja žive na sjeveru zemlje, gdje je stopa siromaštva čak 45 odsto. Iako se Crna Gora, kao potpisnica Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima djeteta, obavezala da svoj djeci obezbijedi ostvarivanje prava na život bez siromaštva, situacija u državi je daleko od poželjne po najmlađe", navodi se.
Istakli su da pored tog problema, postoje i drugi problemi sa kojima se susreću mlade generacije, od kojih su najvažniji nejednak pristup obrazovanju i vršnjačko nasilje.
"Država još uvijek nije dala adekvatan odgovor za ove teškoće, pa je neophodno uložiti dodatne napore da se stvori ambijent u kom će svako dijete odrastati sigurno, zdravo i obrazovano", dodaje se.
"Briga o djeci je briga o budućnosti, pa apelujemo na sve društvene činioce da zajednički krenu u poboljšanje položaja naših najmlađih. U tom smislu, ključno je da svi shvate da su djeca najveće bogatstvo jednog društva i da je neophodno učiniti sve kako bismo ih zaštitili i omogućili im najbolje uslove za odrastanje, obrazovanje i život. Njihova sreća i blagostanje moraju biti tačka oko koje ćemo se okupljati i postizati dogovore i rješenja, sa jedinim ciljem da im obezbijedimo ambijent u kojem će moći da se razvijaju i postanu dragocjeni članovi zajednice", zaključili su iz Pokreta Naprijed.
( B.R., Ne.V., Sv.M. )