Izmjene i dopune Zakona o zaradama u javnom sektoru "iza leđa" sindikata: Vlada produbljava jaz u platama

Predsjednik Sindikata prosvjete Radomir Božović kazao da imaju radnu grupu čisto radi javnosti, a na kraju se odluke donose mimo znanja pojedinih njenih članova Rakočević je istakao da je namjera Vlada da koeficijente za obračun plata zaposlenih u javnom sektoru izuzme iz kolektivnih ugovora i da uredbama definiše plate, te da to neće dozvoliti

57322 pregleda26 komentar(a)
Iako još traje javna rasprava o Zakonu o igrama na sreću zbog visine naknada, Ministarstvo u budžetu povećalo stavku na 40 miliona, Foto: BORIS PEJOVIC

Ministarstvo finansija, kojim rukovodi ministar Novica Vuković, mimo znanja radne grupe koja priprema novi zakon o zaradama u javnom sektoru, uradilo je izmjene i dopune ovog zakona kojim je planirano da se zarade svim funkcionerima povećaju za 30 odsto.

Ovo su “Vijestima” zvanično potvrdili predsjednik Sindikata prosvjete Radomir Božović i predsjednik Sindikata države uprave i pravosuđa Nenad Rakočević.

Izmjene i dopune zakona o zaradama u javnom sektoru kojima se predlaže povećanje zarada svim javnim funkcionerima su od prekjuče na javnoj raspravi do 8. decembra.

“Kao član Radne grupe ispred Unije zatečen sam ovim rješenjem. U junu sam posljednji put prisustvovao sjednici Radne grupe i od tada nisam dobio poziv za sastanak i nije mi poznato da je bilo nekih aktivnosti po ovom pitanju. Čuo sam nezvanično da je u prošli petak bilo neki sastanak, a na mjelove koje posjedujemo u Uniji nijesmo našli poziv za taj sastanak. Unija je zatečena kada je prekjuče objavljen ovaj nacrt i zauzećemo uskoro stav po ovom pitanju”, rekao je Božović.

Božović je kazao da ovakav način rada odudara od onoga što su dogovorili kada su počeli sa radom i da je bila priča da će se izbalansirati koeficijenti na nivou države, da neće biti odstupanja na nivou države, da pojedina strukture u zdravstvu imaju veći koeficijent od tih struktura u prosvjeti i da će biti uravnoteženi koeficijenti.

“Na kraju mi smo dobili da su samo zarade funkcionerima uvećane i to 30 odsto. Da naglasim da nijesam protiv toga da se bilo kome povećaju zarade, ali ne ovako na selektivan način. Inače, taj jaz je primjetan bio između službenika sa sedmim stepenom stručne spreme koji nijesu funkcioneri i rukovodioci u određenim sektorima ili načelnici, a da ne pričao o članovima vlade ili poslanicima. Ovi službenici koji nijesu dobili nikakvo uvećanje u prethodnom periodu ostaju sa koeficijentom od 9,6, a njihovi rukovodioci će imati koeficijente 15, pa do 20 ili 25. To stvara veliki jaz, a da ne pominjem koeficijente predsjednika države, vlade koji su preko 30 do 35, poslanici su sada na oko 29. Mi u prosvjeti smo uspjeli malo da povećamo naše koeficijente, pa tako profesor sa sedmim stepenom ima 10,42 a ako ga uporedite sa poslanikom za koga se predlaže 29 ispada da poslanik ima tri puta veći startni koeficijent ne računajući ostale skupštinske dodatke”, kazao je Božović.

Prema njegovim riječima na ovaj način se stvara preveliki jaz u javnom sektoru, a Vlada nije uspjela da izbalansira i ujedniči razlike u platama.

“Imamo radnu grupu čisto radi javnosti, a na kraju se odluke donose mimo znanja pojedinih članova radne grupe i njenih članova. Uniju slobodnih sindikata niko nije zvao da pravimo koeficijente i da se dogovaramo”, istakao je Božović.

Rakočević je kazao da su imali sastanak u prošli petak gdje su im iz Ministarstva finansija prezentovali izmjene i dopune zakona o zaradama u javnom sektoru i da su bili zatečeni jer Radna grupa sprema novi zakon, a ne izmjene i dopune.

“Ovo na javnoj raspravi je drugi zakon”, naglasio je Rakočević.

On je kazao da je namjera Vlada da koeficijente za obračun plata zaposlenih u javnom sektoru izuzme iz kolektivnih ugovora i da u javnom sektoru uredbama definiše plate.

“Na to nećemo pristati. Osnov za obračun plata su granski kolektivni ugovori i ništa se bez pristanka sindikata ne može kada su u pitanju plate mijenjati”, rekao je Rakočević.

Obrazloženje za povećanje plate resor ministra finansija Novice Vukovića pravda time što “sada u sistemu zarada pojedini službenici imaju veće plate od nadređenih rukovodilaca”

Namjera za veće plate se pravda i time “da su prethodnih par godina kroz izmjene kolektivnih ugovora uvećani koeficijenti složenosti poslova za sve zaposlene u javnom sektoru, izuzev za javne funkcionere i nosioce pravosudnih i ustavnosudskih funkcija”.

Svi javni funkcioneri su dobili veće plate nedavno i kroz primjenu programa “Evropa sad 2”.

Javni funkcioneri su predsjednici Vlade, Skupštine i države, ministri, poslanici, predsjednik i članovi Senata Državne revizorske institucije, zaštitnik ljudskih prava i sloboda, predsjednik Državne komisije, predsjednici i sudije Vrhovnog, Apelacionog, Ustavnog, Privrednog, viših i osnovnih sudova, vrhovni državni tužilac, glavni specijalni tužilac, ostali tužioci, lokalni funkcioneri...