Ljekari oslobođeni za infekciju beba, roditelji ogorčeni: "Zar toliko vrijedi jedan ljudski život"
Tumačenjem propisa u vrijeme izvršenja djela proizilazi da epidemiju utvrđuje i proglašava Ministarstvo zdravlja, a ne ljekari zdravstvene ustanove, dio je obrazloženja presude
Zar toliko vrijedi jedan ljudski život, život jedne bebe, sram vas bilo!
Ovako je na oslobađajuću presudu bjelopoljskim ljekarima reagovala Marina Karišik, jedna od majki pet beba inficiranih u bjelopoljskoj Bolnici, od kojih je jedna preminula u novembru 2014. godine.
Tadašnji načelnik ginekologije Zvonko Puletić i neonatologica Haka Tahirović oslobođeni su juče optužbi da su izvršili kivično djelo - teška djela protiv zdravlja ljudi, u vezi sa krivičnim djelom nepostupanje po zdravstvenim propisima za suzbijanje opasne zarazne bolesti, jer, kako je u obrazloženju istakao sudija Dragan Dašić, nije dokazano da su okrivljeni izvršili krivično djelo koje im je stavljeno na teret.
U međuvremenu, zbog smrti je obustavljen postupak protiv tadašnjeg direktora Bolnice Tomislava Jeremića i pedijatrice Jele Cimbaljević, zbog smrti.
Odmah nakon izricanja presude iz sudnice su udaljeni roditelji inficiranih beba, nakon što su ka sudskom vijeću uzviknuli: “Sram vas bilo”, “Ovo je sramota, treba da se stidite”...
Roditelji su “Vijestima” kazali da su ogorčeni sramnom presudom, jer je, kako tvrde, tokom 10 godina postupka svim dokazima apsolutno utvrđena krivica ljekara.
Otac preminule bebe Slaviša Knežević rekao je za “Vijesti” da je odluka sramna i zato što je i nakon deset godina bjelopoljski sud po treći put presudio u korist ljekara.
“Ovdje nema ni sudstva ni pravde, ne daj Bože da neko dođe na sud, jer pravdu ne može istjerati. Apsolutno je svim činjenicama utvrđena krivica ljekara, koga sudija ‘poltron’ štiti nemam pojma”, kazao je on, dodajući da je to slika u kakvom stanju je sudstvo i cijela država”.
Predrag Karišik kazao je da od sudije koji je u tri navrata bio predsjednik Osnovnog suda u Beranama za vrijeme DPS-a i nije ništa bolje ni očekivao do ovakve presude.
“Sudstvo nije pročišćeno, država se raspada i onda, nemojte građani da se čudite što ljudi sami uzimaju pravdu u svoje ruke”, kazao je Karišik, podsjećajući da je u Podgorici za ubistvo psa čovjek osuđen na godinu dana robije, a da su u Bijelom Polju ubili dijete i pokušali još četvoro da ubiju i da niko nije kriv.
Roditelji su naveli da im je jedina nada žalba Apelacionom sudu, koji je dva puta presudio u njihovu korist.
Sudija Dašić je u obrazloženju istakao da je prilikom donošenja odluke, sud imao u vidu da je krivično djelo nepostupanje po zdravstvenim propisima za suzbijanje opasne zarazne bolesti (čl. 287KZ CG) blanketno krivično djelo za čije postojanje je potrebno da učinilac ne postupa po propisima, odlukama i naredbama ili nalazima kojima su određene mjere za lokalizaciju, eliminaciju ili nepoštovanje mjera za sprečavanje opasne zarazne bolesti.
“Tumačenjem propisa u vrijeme izvršenja djela proizilazi da epidemiju utvrđuje i proglašava Ministarstvo zdravlja, a ne ljekari zdravstvene ustanove. Takođe, nije bilo propisano koje bolničke infekcije se prijavljuju, niti na osnovu kojih kriterijuma se postavlja dijagnoza bolničke infekcije, te da je stručno metodološko uputstvo kojim se to bliže propisuje, stupilo na snagu tek 2015. godine(djelo stavljeno na teret optuženima je izvršeno novembra 2014. godine). Osim toga, tokom postupka je utvrđeno da je okrivljeni Puletić, kao načelnik ginekološko-akušerskog odjeljenja Opšte bolnice naložio bakteriološku kontrolu bolničkih prostorija u aprilu 2014. godine i 11.11.2014. godine, da su nalazi bili uredni i sterilni, te da na strani istog nije stajala obaveza za uzimanje vaginalnog brisa od porodilja neposredno prije porođaja”, naveo je Dašić.
Zbog sumnje da su izvršili teško djelo protiv zdravlja ljudi, ranijom, prvostepenom presudom Višeg suda u Bijelom Polju, Haka Tahirović i tadašnji direktor bolnice Tomislav Jeremić osuđeni su na po sedam mjeseci zatvora.
Načelnik porodilišta Zvonko Puletić i pedijatrica Jela Cimbaljević osuđeni su na po šest mjeseci kućnog pritvora.
Apelacioni sud je tu odluku preinačio i osudio sve četvoro na po godinu zatvora.
Vrhovni sud je ukinuo tu presudu i naložio ponovno suđenje.
( Jadranka Ćetković )