Predstavljen portal za refundaciju naknada zarada za porodiljsko i roditeljsko odsustvo
Očekuju da platforma značajno smanji administrativno opterećenje za kompanije i preduzetnike, omogućavajući ostvarivanje prava na refundaciju kroz samo nekoliko klikova
Portal za refundaciju naknade zarade za porodiljsko i roditeljsko odsustvo poslodavcima će omogućiti brže i jednostavnije podnošenje zahtjeva i dobijanje rješenja za refundaciju, poručeno je na prezentaciji te nove elektronske usluge.
Prezentaciju je, u Naučno-tehnološkom parku u Podgorici, organizovalo Ministarstvo socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, u saradnji sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori.
Iz Ministarstva su istakli se da će platforma www.porodiljsko.gov.me značajno smanjiti administrativno opterećenje za kompanije i preduzetnike, omogućavajući ostvarivanje prava na refundaciju kroz samo nekoliko klikova.
Iz tog resora su kazali da danas poslodavac koji želi da za porodilju odnosno roditelja ostvari pravo na refundacije naknada zarada mora da pribavi potrebnu dokumentaciju od više državnih organa kako za osnovno rješenje tako i za sva mjesečna rješenja – odnosno da u centru za socijalni rad podnese zahtjev uz dokumentaciju najmanje 13 puta za svaku porodilju/roditelja pojedinačno.
Ministar socijalnog stranja, brige o porodici i demografije Damir Gutić istakao je da Portal poslodavcima maksimalno pojednostavljuje podnošenje zahtjeva i dobijanje rješenja za refundacije.
On je kazao da je, umjesto dosadašnjih najmanje 13 dolazaka poslodavaca u centar za socijalni rad, uz pribavljanje doznake, sada dovoljno svega nekoliko klikova za ostvarivanje ovih prava.
"Digitalizacija postupka refundacija značajno će olakšati poslovanje i centrima, kao i kolegama iz Poreske uprave i Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), ali prvenstveno poslodavcima, sve u cilju zaštite porodilja i roditeljstva, odnosno brige o porodice", rekao je Gutić.
Kako je dodao, zahvaljujući informatičkom povezivanju sa drugim organima, poslodavci više neće morati da pribavljaju uvjerenja od Poreske uprave, kao ni izvode iz MUP-a.
"Dok digitalizacija u zdravstvu ne bude potpuna, poslodavci će jedino i dalje pribavljati doznaku i to samo za osnovno rješenje“, kazao je Gutić.
On je podsjetio da je Portal izrađen u okviru Informacionog sistema e-Socijala, poznatog i kao Informacioni sistem socijalnog staranja (ISSS), jednog od najnaprednijih državnih digitalnih informacionih sistema.
Iz Ministastva su ukazali da je od 2015. do danas, kroz Sistem izdato preko 1,4 miliona rješenja, na osnovu kojih je isplaćeno približno milijardu EUR, kao i da je trenutno odgovoran za više od 200 hiljada mjesečnih isplata građanima.
Kako su rekli, očekuje se da će nova praktična elektronska usluga naići na veliko interesovanje i svakodnevnu upotrebu među poslodavcima.
"Ovaj Portal je tek prva u nizu novih e-usluga koje su u planu u narednom periodu", dodali su iz Ministarstva.
U saopštenju se navodi da je samo tokom prošle godine, Ministarstvo nadležno za poslove socijalnog staranja izdvojilo skoro 20 miliona EUR za refundacije za preko 30 hiljada korisnika.
Ističe se da će, okvirno, nova e-usluga poslodavcima skratiti vrijeme potrebno za ostvarivanje prava na refundaciju sa sadašnjih više od 40 sati na samo par sati.
Stalna predstavnica UNDP u Crnoj Gori, Ekaterina Paniklova, kazala je da podrška tog programa razvojnim inicijativama u Crnoj Gori tokom skoro dvije decenije uključuje i napore na izgradnji modernih, naprednih digitalnih rješenja koja donose konkretne koristi za građane i građanke i poslovnu zajednicu
"Sveobuhvatni informacioni sistem e-Socijala, u okviru kojeg je razvijen ovaj portal, predstavlja model za sprovođenje strukturnih reformi koje zaista nikog ne zapostavljaju“, navela je Paniklova.
Ona je rekla da, kao okosnica sektora socijalne zaštite, e-Socijala pojednostavljuje administrativne procese, smanjuje dupliranje i unapređuje koordinaciju između državnih organa.
Ti procesi, prema riječima Paniklove, štede vrijeme i resurse kako institucijama, tako i korisnicima, omogućavajući porodicama, preduzećima i institucijama da efikasnije i uz manje napora ostvaruju pristup pravima iz socijalne i dječje zaštite.
"Ovaj sistem pokazuje kako digitalna rješenja mogu pokretati sistemske promjene, direktno poboljšavajući svakodnevni život zajednica i podstičući efikasniju javnu upravu, prilagođenu korisnicima i korisnicama”, poručila je Paniklova.
Iz Ministarstva su kazali da je tokom diskusije ukazano da poslodavci, kako oni veliki tako i srednja i manja preduzeća ali i preduzetnici, već posluju sa digitalnim sertifikatom i konstatovano da se postupak refundacija preko Portala čini jednostavnim.
Poslodavci su, kako se navodi, bili saglasni u stavu da će ova usluga odmah i u potpunosti zaživjeti u praksi i osloboditi ih makar dijela birokratije.
( Mina )